Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/15586/12
05 грудня 2012 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про збільшення розміру грошової компенсації , -
Позивач просить зобов»язати відповідача донарахувати грошову компенсацію вартості домоволодіння АДРЕСА_1 та домоволодіння АДРЕСА_2 з урахуванням коефіцієнта індексації житла 1.34, визначивши остаточну суму у розмірі 134268 грн., мотивуючи тим, що його дружина мала у власності вищевказані житлові будинки, які здала на баланс сільської ради та з липня 2009 року була поставлена на чергу для отримання компенсації, однак 22.08.2009 року померла, спадкоємцем після її смерті є позивач. З моменту оцінки і на час отримання компенсації проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтом 1,34, а тому вона повинна бути врахована.
Позивач просить справу розглядати в його відсутності.
Відповідач надав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, щодо задоволення позову заперечує.
Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно довідки УПСЗН Овруцької РДА від 09.11.2012 року за №07-04/3599 позивач перебуває на черзі для отримання грошової компенсації за здані відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "домоволодіння в АДРЕСА_1 та в АДРЕСА_2 в сумі 100200 грн.
Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій ", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.1997 року,(далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.2009 року проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1.01.2009 року.
З повідомлення УПСЗН Овруцької РДА вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступних підстав.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009 року.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.2009 року набрала чинності з 28.11.2009 року і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації і її не отримав після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.2009 року з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 року слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.2009 року.
На підставі викладеного, не отримана позивачем компенсація повинна бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 року.
Згідно копій актів оцінки визначення розміру грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території за адресою АДРЕСА_1 станом на 31.08.2008 року розмір грошової компенсації за вищевказане домоволодіння складає 36334 грн. та за адресою АДРЕСА_2 станом на 30.09.2008 року розмір грошової компенсації за вищевказане домоволодіння складає 63866 грн.
На час прийняття вищевказаного Наказу № 133 позивачу не було виплачено компенсацію на загальну суму 100200 грн., яка підлягає виплаті з коефіцієнтом 1,34, тобто 100200х1,34= 134268 грн..
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує вимоги п.8 Положення про те, що індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації, і вважає, що позивач не міг знати про порушення свого права до отримання самої компенсації, яку він не отримав до даного часу, або відмови у її перерахунку, що отримана 09.11.2012 року, а тому з цього часу розпочався строк звернення до суду.
Позов подано до суду в листопаді 2012 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 32.19 грн
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 компенсації вартості зданого домоволодіння АДРЕСА_1 та домоволодіння АДРЕСА_2 з урахуванням індексу 1,34 і встановити розмір компенсації в сумі 134268 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч