Ухвала від 05.12.2012 по справі 0538/6740/12

Головуючий у 1 інстанції - Копилова Л.В.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2012 року справа №0538/6740/12 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В. секретар судового засідання Гуринович А.Б., за участю представника відповідача Баталіної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Орджонікідзевського району м. Маріуполя Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20 вересня 2012 р. у справі № 0538/6740/12 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Орджонікідзевського району м. Маріуполя Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона з 28 лютого 2012 року вийшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Останнім місцем її роботи ДПІ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, стаж її державної служби склав 17 років 01 місяць 10 днів. На день звільнення вона отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 40 %, як їй і вказали в довідці для обчислення пенсії для подання до управління.

Однак відповідач не прийняв у неї вказану довідку з посиланням на те, що в довідці розмір її надбавки повинен бути вказаний 25 %, так як стаж її державної служби більше 15 років, тому відповідно до Закону України «Про державну службу» їй повинна виплачуватися надбавка саме в розмірі 25 %. В зв'язку з цим на вимогу відповідача за останнім місце її роботи їй видано довідку із зазначенням надбавки в розмірі лише 25 %. Також при розрахунку її середньомісячного заробітку відповідачем не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань. У зв'язку з цим вона отримує нижчу пенсію, ніж повинна отримувати.

Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування їй пенсії без врахування надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також зобов'язати його здійснити перерахунок її пенсії з 28.02.2012 року і здійснити виплату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка враховується при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01 січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), а також з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу і надбавки за спеціальне звання, яку вона отримувала на момент виходу на пенсію.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20 вересня 2012 р. у справі № 0538/6740/12 позов задоволено.

Визнано дії Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя по нарахуванню ОСОБА_3 пенсії без врахування надбавки за вислугу років в розмірі 40 % та сум матеріальної допомоги на оздоровлення і допомоги на вирішення соціально-побутових питань, неправомірними.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя провести перерахунок ОСОБА_3 пенсії з 28 лютого 2012 року та здійснити їй виплату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлеї та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка враховується при розрахунку пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» і з якого сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), а також з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу і надбавки за спеціальне звання, яку вона отримувала на момент виходу на пенсію, з урахуванням фактично отриманих сум.

Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, у задоволенні позову відмовити. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах - понад 15 років - 25%, що надбавка за вислугу років залежить не від загального стажу, а від стажу державної служби. Стаж державної служби позивачки 17 років 01 місяць 12 днів, тому при розрахунку її пенсії враховувалось саме 25 % надбавки за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника, матеріальна допомога, яка надавалась позивачці при призначенні їй пенсії не була врахована.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивачка ОСОБА_3 працювала в Державній податковій інспекції Орджонікідзевського району м. Маріуполя на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності, з 28.02.2012 року вийшла на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Заробітна плата позивачки складалася з посадового окладу, надбавки за спеціальне звання - інспектора податкової служби 1 рангу та надбавки на вислугу років в розмірі 40%.

На день звільнення позивачки стаж її державної служби склав 17 років 01 місяць 10 днів.

В довідці про складові заробітної плати, що подавалася ОСОБА_3 27 лютого 2012 року для призначення пенсії № 2026/10/05-13 від 27.02.2012 року відповідачеві, зазначено розмір надбавки за вислугу років 40 %, яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання». Зазначена довідка у позивачки відповідачем не прийнята.

В довідці про складові заробітної плати, що подавалася повторно ОСОБА_3 27 лютого 2012 року для призначення пенсії № 2829/10/05-013 від 27.02.2012 року відповідачеві, зазначено розмір надбавки за вислугу років 25 % (за стаж державної служби 17 років 01 місяць 10 днів), до цієї довідки не включені виплачені позивачці матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань.

Згідно довідки ДПІ Орджонікідзевського району м. Маріуполя про складові заробітної плати, розмір надбавок, премій та інших виплат позивачці ОСОБА_3 за період з 01.02.2010 року по 31.01.2012 року складає 7 562,79 грн.

На всі виплати, включені в довідки, нараховувалися страхові внески.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723- XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок . Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державним службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок , доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, винагорода за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання визначається постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання».

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гаранті: компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої і Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додатково до заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер, з відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці. Відповідно до вказаних нормативних актів надбавка є складовою частиною винагороди, яка є додатковою заробітною платою, тобто стосовно поняття заробітної плати, визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу» винагорода за вислугу років, яку отримувала позивачка, є іншою надбавкою .

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Позивачка на момент звільнення отримувала відповідну надбавку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 в розмірі 40 відсотків.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі -форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону України від 24.03.1995, № 108/95-ВР «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 105 8-ІV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування позивачці пенсії без врахування надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також зобов'язання його здійснити перерахунок пенсії позивачці з 28.02.2012 року і здійснити їй виплату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка враховується при розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а з 01 січня 2012 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), а також з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу і надбавки за спеціальне звання, яку вона отримувала на момент виходу на пенсію.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Орджонікідзевського району м. Маріуполя Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20 вересня 2012 р. у справі № 0538/6740/12- залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20 вересня 2012 р. у справі № 0538/6740/12- залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

Ухвала у повному обсязі складена 07.12.2012 року.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

М.М. Гімон

О.В. Карпушова