"22" листопада 2012 р. м. Київ К-21058/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2010
у справі № 2-а-1878/09/0270
за позовом Державної податкової інспекції у м. Вінниці
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс-А»
про припинення юридичної особи
Державна податкова інспекція у м. Вінниці (далі по тексту -позивач, ДПІ у м. Вінниці) звернулась до суду з позовом про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс-А»(далі по тексту -відповідач, ТОВ «Ресурс-А»).
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2009 позов задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2010 скасовано постанову рішення суду першої інстанції та закрито провадження по справі, у зв'язку з непідвідомчістю спору адміністративним судам.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2009 в частині призначення головою ліквідаційної комісії ДПІ у м. Вінниці, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що положеннями Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено право податкових інспекцій на звернення до суду з позовними вимогами про припинення юридичної особи.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження по справі, суд апеляційної інстанції виходив з того, що даний спір не підлягає розгляду в адміністративних судах, а відноситься до юрисдикції господарських судів.
Однак, суд касаційної інстанції з таким висновком суду апеляційної інстанції не маже погодитися з наступних причин.
Так, згідно положення п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»щодо права органів державної податкової служби звертатись у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України -про можливість визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи, частин 6 та 7 статті 59 Господарського кодексу України щодо скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання та позбавлення його статусу юридичної особи у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»слід розуміти, як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (статті 22, 38, 46 Закону).
Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», який набрав чинність з 1 липня 2004 року, закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, органи податкової служби можуть звертатись до суду з позовом про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця у випадках, встановлених законом.
Оскільки судом апеляційної інстанції не було враховано вказаних положень законодавства, оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, з направленням справи для продовження розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до постановлення незаконної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Крім того, колегія суддів дійшла висновку, що в частині оскарження постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 03.06.2009 у даній справі касаційне провадження слід закрити як помилково відкрите на підставі п. 2 ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про скасування рішення суду апеляційної інстанції та направлення справи для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 227, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Вінниці задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2010 скасувати.
Справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)М.О. Федоров
З оригіналом згідно Помічник судді О.Я. Меньшикова