"22" листопада 2012 р. м. Київ К-31398/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»
на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09.09.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010
у справі № 2а-4180/09/2370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»
до Державної податкової інспекції у м. Черкаси
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»(далі по тексту -позивач, ТОВ «Бест Трейд») звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Черкаси) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 07.04.2009 №0005191503/0, від 22.05.2009 №0005191503/1, від 18.06.2009 №0005191503/2.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.09.2009, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010, в задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є платником орендної плати за землю комунальної власності, оскільки є орендарем земельних ділянок, що належать Черкаській міській раді та знаходяться по вул. Чигиринська, 11 та бул. Шевченка, 244 в м. Черкаси.
26.03.2009 відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової декларації щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності поданої позивачем за 2009 рік, за результатами якої складено акт перевірки від 26.03.2009 № 2569/15-30107.
В акті перевірки зазначено, що розмір податкового зобов'язання з податку або збору (обов'язкового платежу), зазначеного платником такого податку або збору (обов'язкового платежу) у податковій декларації є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації позивачем невірно визначено розмір орендної плати за земельну ділянку по вул. Чигиринській, 11 в м. Черкаси, що призвело до заниження податкового зобов'язання в сумі 7 658,62 грн.
Таким чином, було встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі».
На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.04.2009 №0005191503/0, від 22.05.2009 №0005191503/1, від 18.06.2009 №0005191503/2.
Відмовляючи у задоволенні позову суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
При визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону України «Про плату за землю», зокрема частини 1 статті 7 вказаного Закону, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно з якою ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому означені ставки земельного податку застосовуються по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів за умови, що грошову оцінку останніх проведено і уточнено станом на 1 січня 2008 року.
Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону України «Про плату за землю» та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.
Разом з тим, встановлені статтею 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Так, статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році по населених пунктах, грошову оцінку земель яких не проведено, застосовуються ставки земельного податку, встановлені частиною 2 статті 7 Закону України «Про плату за землю» (із змінами і доповненнями), збільшені в 3,1 рази.
Крім того, судами встановлено, що відповідно до пункту 4.2 договору оренди землі від 05.09.2005 укладеного між Черкаською міською радою та позивачем, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору.
Таким чином, розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, на 2009 рік визначений в трикратному розмірі земельного податку, встановленого Законом України «Про плату за землю».
Згідно з розрахунком донарахованої суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю до акту від 26.03.2009 №2569/15-3107, сума податкового зобов'язання за результатами камеральної перевірки податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік позивача складає 15349,12 грн.
Відповідно до підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами визначеними у підпункті «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі 5% суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості періодів, що минули.
Отже, колегія суддів погоджується із судами попередніх інстанцій, що прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення від 07.04.2009 №0005191503/0, від 22.05.2009 №0005191503/1, від 18.06.2009 №0005191503/2 є правомірними та обґрунтованими, тому позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бест Трейд»залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09.09.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)М.О. Федоров
З оригіналом згідно Помічник судді О.Я. Меньшикова