15 листопада 2012 року м. Київ К-24264/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2010
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.06.2010
у справі № 2а-19873/09/0570
за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»
до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
про скасування податкового повідомлення-рішення
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу»(далі по тексту -позивач, КП «Компанія «Вода Донбасу») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі по тексту -відповідач, Артемівська ОДПІ) про часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 06.11.2009 №0000962342/2, яким визначено податкове зобов'язання за платежем інші збори за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 17158,64 основного платежу та 3663,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2010, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.06.2010, у позові відмовлено.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем була проведена планова виїзна перевірка Часовоярського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу»з питань дотриманим вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 31.12.2008, за результатами якої складений акт від 05.06.2009 №2193/23/35397900, в якому вказано про виявлені порушення щодо обґрунтованості визначення податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Податковим повідомленням-рішенням від 06.11.2009 №0000962342/2 визначено податкове зобов'язання за платежем: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 17158,64 основного платежу та 3663,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Перевіркою встановлено відсутність у підприємства дозволу на спеціальне водокористування по окремим джерелам водопостачання і випускам стічних вод.
Згідно з рішенням Донецької обласної ради від 14.09.2007 №5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал», наказу КП «Компанія «Вода Донбасу»від 23.01.2008 №14 «Про передачу майна, дебіторської, кредиторської заборгованості і ліквідації Артемівського ВУВКГ», наказу Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу»від 28.01.2008 №11 «Про прийняття майна від Артемівського ВУВКГ»здійснено прийняття-передача справ і майна Часовоярським РВУ від Артемівського ВУВКГ. На підставі цього рішення на баланс Часовоярським РВУ було прийнято очисні споруди Сіверська, м. Часово-Яра та села Новолуганське.
Дозвіл на спеціальне водокористування Укр-Дон-3024 був виданий Артемівському ВУВКГ Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області (далі по тексту - Держуправління) 15.03.2006 терміном дії до 01.07.2007.
Згідно з листом від 14.06.2007 №08-3519 «Про затвердження дозволів на спеціальне водокористування та нормативів ПДС»Держуправлінням Артемівському ВУВКГ термін дії дозволу Укр-Дон-3024 подовжено до 01.07.2008.
Однак, з 01.01.2008 у зв'язку із реорганізацією, листом від 15.02.2008 №08-906 «Про припинення права спеціального водокористування та затвердження дозволів на спеціальне водокористування і нормативів ПДС»Держуправління припинило право спеціального водокористування Артемівському ВУВКГ та дозволило КП «Компанія «Вода Донбасу»до 01.04.2008 використовувати в своїй роботі дозвіл на спеціальне водокористування Укр-Дон-3024 та нормативи ПДС, видані Артемівському ВУВКГ.
Листом від 22.04.2008 №14-12/558 Держуправління продовжило КП «Компанія»Вода Донбасу»термін дії дозволу Укр-Дон-3024 до 01.09.2008.
Після 01.09.2008 КП «Компанія «Вода Донбасу»не зверталася до Держуправління з клопотанням про продовження терміну дії дозволу.
Таким чином, з 01.09.2008 Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу»дозволу на спеціальне використання водних ресурсів і нормативів гранично допустимих скидів по водогосподарських об'єктах, прийнятих від Артемівського ВУВКГ, не мало, натомість самостійно нараховувало, та сплачувало збір на спеціальне використання водних ресурсів і збір за забруднення навколишнього природного середовища по відповідним джерелам водопостачання і випускам стічних вод з урахуванням лімітів, зазначених у спеціальному дозволі, що діяв до 01.09.2008.
Посилання позивача на наявність дозволу на спеціальне водокористування, строк дії якого продовжено Комунальному підприємству «Бахмут-Вода», не може бути прийнято до уваги, оскільки КП «Бахмут-Вода»є іншою юридичною особою.
Згідно із п. 2 ст. 55 Водного кодексу України закінчення строку спеціального водокористування є підставою для припинення права спеціального водокористування
У зв'язку з зазначеним, та за порушення п. 3, п. 9 ст. 44, ч. 4 ст. 30 Водного кодексу України, п. 4, п. 8 п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого ПКМ України від 01.03.1999 №303, п. п. 5.4, 5.5 Інструкції «Про порядок справляння та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», від 19.07.1999 №162/379, підприємством в періоді з 01.09.2008 по 31.12.2008 по трьом випускам очисних споруд м. Часів-Яра, м. Сіверська, с. Новолуганське здійснювались скиди вод у водні об'єкти без дозволу на спеціальне водокористування.
Отже, обсяги використання води та обсяги скидів у зазначеному періоді є понадлімітними.
Пунктом 8 Порядку №303 , пункту 5.5 Інструкції №162/379 зазначено, що у разі відсутності у платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відмову у позові.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.01.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.06.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)М.О. Федоров