Постанова від 04.09.2012 по справі 2-а/1970/3056/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3056/12

"04" вересня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крапівницької Н.Л.

секретаря с/з Костецької Н.Т.,

за участю сторін:

представника позивача Солтисюка В.О.,

представника відповідача Василишина І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом

Зборівської центральної районної комунальної лікарні

до Тернопільського обласного центру зайнятості

про скасування припису в частині стягнення штрафу за порушення п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» в сумі 27378,68 гривень, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Зборівська центральна районна комунальна лікарня звернулась до суду з позовом до Тернопільського обласного центру зайнятості про скасування припису в частині стягнення штрафу за порушення п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» в сумі 27378,68 гривень.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити та надав суду пояснення, що 21.06.2012 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Тернопільського ОЦЗ під час проведення перевірки в Зборівській центральній районній комунальній лікарні було виявлено, що лікарнею допущено порушення частини 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення», оскільки не подано до Тернопільського ОЦЗ звіт про фактичне вивільнення працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5 форми №4-ПН. На підставі вказаного порушення, винесено припис на усунення порушень законодавства про зайнятість населення, яким накладено на Зборівську центральну районну комунальну лікарню штраф в сумі 27378,68 гривень. Враховуючи те, що штраф, встановлений ст.20 Закону України «Про зайнятість населення»за своєю природою є адміністративно-господарською санкцією, і вивільнення даних працівників відбулось 16.05.2012 року, а до позивача застосовано штраф 21.06.2012 року, то відповідачем пропущено строк, встановлений ст.250 ГК України для його застосування

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та вказав, що було проведено перевірку з питань додержання законодавства про зайнятість населення у Зборівській центральній районній комунальній лікарні, про що складено акт № 37 від 21.06.2012 року та припис № 37 від 21.06.2012 року про порушення частини 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення». Також, зазначив, що порушення викладене в акті перевірки відповідає фактичним обставинам справи, а припис про накладення штрафу прийнятий відповідно до вимог законодавства.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21 червня 2012 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тернопільського обласного центру зайнятості проведена перевірка додержанням вимог Закону України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Зборівської центральної районної комунальної лікарні за адресою вул. Б.Хмельницькою,17, м.Зборів, Тернопільська область. За результатами проведеної перевірки було складено Акт №37 від ку, перевірки додержання вимог Закону України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 21.06.2012 року.

З Акту перевірки вбачається, порушення Зборівською центральною районною комунальною лікарнею, вимог п.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення", а саме, 16.05.2011 р. назом №41 було звільнено молодшу медичну сестру поліклінічного відділення ОСОБА_4 та молодшу медичну сестру стоматполіклініки ОСОБА_5 у зв'язку із скороченням штату працівників за п.1 ст. 40 КЗпП України і не подано до Тернопільського обласного центру зайнятості Звіту про заплановане вивільнення даних працівників та звіту про фактичне вивільнення даних працівників за формою 4ПН. За вказане порушення на відповідача накладено штраф в сумі 27378,68 грн.

Відповідно до ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організації, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Пунктом 6 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюється законодавством України.

Відповідно до ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділенні господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Згідно ч. 1 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до ст. 7 ГК України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Законом України "Про зайнятість населення" визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.

Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно- господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно- господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.

Таким чином, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф за своєю правовою природою є адміністративно- господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.

Судом встановлено, що Зборівська центральна районна комунальна лікарня є суб'єктом господарювання і порушення ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" нею вчинено в процесі здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Статтею 250 ГК України встановлено строки застосування адміністративно- господарських санкцій, а не порядок їх застосування.

Отже суд дійшов до висновку, що штраф, встановлений ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", за своєю природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки за неподання форми звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" за 2 місяці до майбутнього вивільнення працівників, яке відбулося 16 травня 2011 року, та форми звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" у десятиденний строк після вивільнення Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення застосовано до позивача штраф лише 21.06.2012 року, що відображено в Акті про порушення законодавства про зайнятість населення № 37 від 21.06.2011 року, тому Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення пропущено строк, передбачений ст.250 ГК України, для застосування до позивача штрафу на підставі п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", який, як встановлено вище, є адміністративно-господарською санкцією.

Положеннями ч.2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В судовому засіданні представник відповідача не довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства, правомірність своїх дій та необґрунтованість позовних вимог позивача. Отже, на підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення.

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати нечинним і скасувати припис на усунення порушень законодавства про зайнятість населення від 21 червня 2012 року винесений інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення інспекції Тернопільського обласного центру зайнятості в частині стягнення штрафу за порушення п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»в сумі 27378,68 гривень.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд, шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Головуючий суддя Крапiвницька Н.Л.

копія вірна

Суддя Крапiвницька Н.Л.