ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
05 листопада 2012 року 15:21 справа № 2а-12609/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клименчук Н.М., суддів Арсірія Р.О., Шрамко Ю.Т., за участю секретаря судового засідання Павлюк В.О., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного агентства екологічних інвестицій України
до Державної виконавчої служби України
про визнання протиправними та скасування постанов
за участю представників сторін:
від позивача: Вусик О.В.,
від відповідача: Малиш Т.О.
Відповідно до п.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Державне агентство екологічних інвестицій України звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними та скасування постанов.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесено постанову про стягнення з божника виконавчого збору у розмірі 1360,00грн. за невиконання рішення суду та постанову про відкриття виконавчого провадження про стягнення з Державного агентства екологічних інвестицій України на користь держави виконавчого збору у розмірі 1360,00грн. Однак, позивач зазначає, що зазначені постанови підлягають скасування в зв'язку з добровільним виконанням рішення суду в строки, передбачені законодавством.
Представником відповідача у судовому засіданні надано усні та письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 27.04.2012 відкрито провадження з виконання виконавчого листа №2а-5876/10/1370, виданого Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Державне агентство екологічних інвестицій України надати повну обґрунтовану відповідь на звернення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина»від 09.03.2010 року №65. Зазначеною постановою встановлений десятиденний строк для виконання. Постанову отримано позивачем 29.05.2012 вх.№1703/6 (арк. справи №13,14).
Державне агентство екологічних інвестицій України листом від 06.06.2012 №1446/15/10 (арк. справи №24-40) надано відповідь на звернення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина»від 09.03.2010року №65.
Листом Державного агентства екологічних інвестицій України від 06.06.2012 №1447/15/10 (арк. справи №43) повідомлено Державну виконавчу службу України про виконання Постанови про відкриття виконавчого провадження від 27.04.2012 ВП №32524691 щодо надання повної обґрунтованої відповіді на звернення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» від 09.03.2010 року №65.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 27.06.2012 ВП №32524691 про стягнення з боржника виконавчого збору встановлено, що Державним агентством екологічних інвестицій України не виконано в семиденний строк рішення суду, у зв'язку з чим Департаментом постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 1360,00грн.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 27.06.2012 ВП №32524691 про закінчення виконавчого провадження встановлено, що рішення суду виконано фактично у повному обсязі згідно в виконавчим документом.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 27.06.2012 ВП №33991785 відкрито виконавче провадження з примусового стягнення з Державного агентства екологічних інвестицій України на користь держави виконавчого збору у розмірі 1360,00грн.
Суд не може погодитися з правомірністю винесених постанов з наступних підстав.
Згідно вимог ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження»примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Частиною 1 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Відповідно до ч.1 ст.28 даного Закону передбачено, що у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Пунктом 7 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що у разі завершення виконавчого провадження з виконання рішення немайнового характеру та в разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження»виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як встановлено судом, позивачем в добровільному порядку виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду про зобов'язання Державне агентство екологічних інвестицій України надати повну обґрунтовану відповідь на звернення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» від 09.03.2010 року №65, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями наданими у судовому засіданні представником позивача. А отже дії державного виконавця щодо винесення постанов від 27.06.2012 ВП №32524691 та від 27.06.2012 ВП №33991785 є протиправними.
Враховуючи вищевикладене та керуючись внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовним вимог та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.2, 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовні вимоги Державного агентства екологічних інвестицій України задовольнити в
повному обсязі.
Визнати незаконними та скасувати постанови від 27.06.2012 ВП №32524691 про стягнення виконавчого збору у розмірі 1360,00грн. та від 27.06.2012 ВП №33991785 про відкриття виконавчого провадження винесених відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.М. Клименчук
Судді Р.О. Арсірій
Ю.Т. Шрамко