вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
21 листопада 2012 р. (15:30год.) Справа №2а-12628/12/0170/9
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., за участю секретаря Сироватського М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим
до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим
про визнання неправомірною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій.
Сторони явку представників не забезпечили.
Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим (далі відповідач), в якому просило визнати протиправною бездіяльність Начальника відповідача з примусового стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості, зобов'язати вчинити необхідні заходи для примусового виконання рішення №423П від 14.04.2010 р. про застосування фінансових санкцій на суму 170,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення положень Закону України "Про виконавче провадження" не вчиняє будь - яких дій щодо примусового виконання рішень позивача.
Позивач 19.11.2012 р. надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
У судове засідання, яке відбулось 21.11.2012 р., сторони явку своїх представників не забезпечили, про час та день розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, приймаючи до уваги надання позивачем клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, відсутність клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАСУ, приймаючи до уваги обмежені строки розгляду справи, визначені у ст. 181 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
Позивач надіслав на адресу відповідача для примусового виконання рішення №423П від 14.04.2010 р., про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00грн.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
У ст.2 цього Закону визначені органи і посадові особи, які здійснюють примусове виконання рішень та проводять окремі виконавчі дії, у ч.1 якої зазначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Згідно зі ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець , зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
У чт.17 Закону України "Про виконавче провадження" вказані виконавчі документи та рішеннями, що підлягають примусовому виконанню державною виконавчою службою, в який зазначено, що відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою , зокрема, рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
З 01.01.2011 р. законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до ст. 25 цього Закону рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, у тому числі за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Вивчивши наведені вище положеннями чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення позивача, прийняте з дотриманням порядку, встановленого в Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є виконавчим документом, при примусовому виконанні якого відповідач має діяти в порядку та способом, передбаченими Законом України "Про виконавче провадження".
Матеріали справи свідчать про те, що позивач у жовтні 2011 р. надіслав на адресу відповідача для примусового виконання рішення №423П від 14.04.2010 р., про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00грн.
За зазначеним виконавчим документом відповідачем 27.10.2011 року було відкрито виконавче провадження.
Суд зазначає, що постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята відповідачем без порушення строку, встановленого ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, незважаючи на вимоги суду, в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надав доказів вчинення ним всіх необхідних та передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання зазначеного рішення позивача.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів оскарження зазначеного рішення позивача, його скасування, суд вважає, що існують підстави для задоволення позову.
Постанова складена та підписана 21.11.12р.
Керуючись ст.ст. 11,160-163,167 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим щодо примусового виконання рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим №423П від 14.04.2010 р., про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00грн.
3. Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Керченського міського управління юстиції АР Крим вчинити, передбачені Законом України "Про виконавче провадження", дії щодо примусового виконання рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим №423П від 14.04.2010 р., про стягнення з ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гаманко Є.О.