вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про залишення адміністративного позову без розгляду
19 листопада 2012 р.Справа № 2а-13086/12/0170/19
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим
Кузнякова С.Ю., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_2
до Міністра аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим Кравець Валерія Миколайовича
про визнання неправомірною бездіяльність, спонукання до виконання певних дій та стягнення,
ОСОБА_2 звернулась із адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду АР Крим до Міністра аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим Кравець Валерія Миколайовича, в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Міністра аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим щодо не підготовки подання на ім'я Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим про видачу ОСОБА_2 грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212 "Про затвердження порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків" у розмірі чотирьох середньомісячних заробітних плат;
- визнати неправомірною бездіяльність Міністра аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим щодо не підготовки та не узгодження проекту відповідного акту Ради міністрів АР Крим про видачу ОСОБА_2 грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків;
- визнати протиправною бездіяльність Міністра аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим щодо невиплати грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків при звільненні з державної служби у вересні 2012 року;
- зобов'язати Міністра аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим підготувати та подати на ім'я Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим подання про видачу ОСОБА_2 грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212 "Про затвердження порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків" у розмірі чотирьох середньомісячних заробітних плат;
- зобов'язати Міністра аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим підготувати проект відповідного акту Ради міністрів АР Крим про видачу ОСОБА_2 грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків, узгодити за встановленою процедурою та подати до Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
- стягнути на користь ОСОБА_2 з Міністерства аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків у розмірі чотирьох середньомісячних заробітних плат.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 107 КАС України, суд, після одержання позовної заяви з'ясовує, поміж іншого, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 2 ст. 5 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 ст. 99 КАС України, передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Матеріали позовної заяви свідчать про те, що позивач оскаржує бездіяльність відповідача, пов'язану з не підготовкою подання на ім'я голови Ради Міністрів АР Крим, не підготовкою та неузгодженням проекту відповідно акту, невиплатою грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212 "Про затвердження порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків" у розмірі чотирьох середньомісячних заробітних плат при звільненні у вересні 20120р. та просить суд зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме підготувати подання на ім'я голови Ради Міністрів АР Крим, підготувати проект відповідно акту та стягнути зазначену вище грошову виногороду.
Згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_2 була звільнена 17.09.2012р. відповідно до п. 1 ст. 36 Кодексу закону про працю України за згодою сторін з посади першого заступника Міністра аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим.
Тобто, служба ОСОБА_2 в Міністерстві аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим є публічною, а тому строк для звернення до окружного суду з позовом з приводу грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання обов'язків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212 "Про затвердження порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків" щодо оскарження бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення при звільненні з публічної служби складає місяць, який обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що ОСОБА_2 була звільнена з займаної посади 17.09.2012р., а із адміністративним позовом вона звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим 16.11.2012р., що підтверджується вхідним штампом суду на першому аркуші адміністративного позову, тобто після спливу строку звернення до адміністративного суду.
Суд вважає необхідним зазначити, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У позовній заяві не зазначено про обставини, що можуть бути визнані судом поважними стосовно пропущення строку звернення до суду.
Відтак, позивачем не надано обґрунтованих пояснень стосовно причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, а також не надано належних доказів на підтвердження поважності причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
В адміністративному судочинстві наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. 100 КАС України (із змінами відповідно до Закону України від 17.11.2011р. № 4054-VI).
Згідно із частинами 1 та 2 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Приймаючи до уваги, що позивачем строк звернення до суду пропущений, підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не зазначено, суд вважає необхідним залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністра аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим Кравець Валерія Миколайовича про визнання неправомірною бездіяльність, спонукання до виконання певних дій та стягнення.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу його право звернутись до суду із відповідною позовною заявою, у випадку наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду та їх обґрунтованості.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 КАС України, суд -
Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністра аграрної політики і продовольства Автономної Республіки Крим Кравець Валерія Миколайовича про визнання неправомірною бездіяльність, спонукання до виконання певних дій та стягнення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.