Постанова від 20.09.2012 по справі 2а-1917/11/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 вересня 2012 р. (15:30) Справа №2а-1917/11/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Сироватському М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора

до Ялтинської міської ради

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство "Лівадія"; Міністерство аграрної політики України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3

про визнання протиправним та скасування рішення від 22.07.09 № 142

Сторони явку представників не забезпечили.

Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Ялтинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення 26 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 142 від 22.07.2009р. "Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки ОСОБА_3 та надання дозволу на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель за адресою: м. Ялта, м-н "Аутка-2" з подальшою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради».

Ухвалою суду від 31.03.11р. залучено Державне підприємство "Лівадія" до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача; залучено ОСОБА_3 до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відхилено протест прокурора, оскільки оскаржуване рішення прийнято на підставі ряду документів, в тому числі клопотання ДП «Лівадія» про відмову від частини земельної ділянки, яка належить державному підприємству, тоді як відчуження спірної земельної ділянки суперечить нормам Закону та меті діяльності ДП «Лівадія». На думку позивача Ялтинська міська рада при прийнятті спірного рішення вийшла за межі наданих законом повноважень та незаконно затвердила матеріали вибору земельних ділянок та надала дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, оскільки дана земельна ділянка належить до земель державної власності ДП «Лівадія».

У письмових поясненнях на позов Державне підприємство "Лівадія" просило суд спірне рішення залишити без змін. У наведених поясненнях зазначено, що спірне рішення було прийнято відповідачем на підставі клопотання ОСОБА_3, клопотання ДП «Лівадія» від 21.07.2008р. №01-07/696, зібраних документів та технічної документації. Генплан щодо забудови земель в районі «Аутка» передбачав саме житлову забудову, а ні використання цих земель за сільськогосподарським призначенням. Крім того, ДП "Лівадія" зазначає, що Міністерство аграрної політики не заперечувало щодо передачі земельної ділянки до земель запасу Ялтинської міської ради на підставі чинного законодавства.

У запереченнях на позов відповідач повідомив суду, що позовні вимоги не визнає. Як на підставу для відмови у позові посилається на те, що 15.04.09р. рішенням Ялтинської міської ради №114 припинено право постійного користування ДП «Лівадія» земельною ділянкою орієнтованою площею 0,3000га за адресою: м. Ялта, відділення "Чехово" в районі м-н "Аутка-2", на підставі добровільної відмови ДП «Лівадія».

У письмових поясненнях ОСОБА_3 просила суд не скасовувати спірне рішення, пояснила, що скасування рішення №142 від 22.07.2009р. призведе до порушення її прав як громадянки України та працівника сільськогосподарської галузі, порушить її конституційне право на отримання нею земельної ділянки під будівництво житлового будинку, господарських споруд.

Ухвалою суду від 03.06.2011р. залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство аграрної політики України.

18.07.2011р. до суду надійшли письмові пояснення від Міністерства аграрної політики України, у яких повідомлено суду, що третя особа підтримує позов прокурора. Третя особа вважає, що оскільки ДП «Лівадія» є державним підприємством, то припинення його права постійного землекористування згідно до вищенаведених норм права здійснюється власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування.

У судове засідання, що відбулося 20.09.2012р., сторони та треті особи явку представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін на підставі наданих документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Сімферопольським міжрайонним природоохоронним прокурором 15.07.2010р. принесено протест №2201 на рішення 26 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 142 від 22.07.2009р. "Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки ОСОБА_3 та надання дозволу на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель за адресою: м. Ялта, м-н "Аутка-2" з подальшою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради» (а.с.6-8).

Підставою для внесення протесту зазначено, що Ялтинська міська рада при прийнятті рішення №142 від 22.07.2009р. вийшла за межі повноважень, незаконно затвердила матеріали вибору земельних ділянок та надала дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, оскільки дана земельна ділянка належить до земель державної власності ДП «Лівадія». Прокурором також зазначено, що з наведених вище підстав рішення Ялтинської міської ради № 114 від 15.04.2009р., яким припинено право постійного користування Державним підприємством "Лівадія" земельною ділянкою площею 0,3000 га за адресою: м. Ялта, відділення "Чехово" в районі м-н "Аутка-2" опротестовано.

Рішенням 35-ї сесії 5-го скликання Ялтинської міської рада №331 від 19.10.2010р. протест Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора від 15.07.2010р. №2201 на рішення Ялтинської міської ради №142 від 22.07.2009р. відхилено (а.с.10).

Як на підставу для відхилення протесту відповідач посилається на те, що право постійного користування земельною ділянкою ДП «Лівадія» припинено, та спірна земельна ділянка переведена до земель запасу Ялтинської міської ради рішенням № 114 від 15.04.2009р., яке не визнано в судовому порядку недійсним.

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Серед передбачених ст.12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Статтею 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Відповідно до положень п.3 ст. 78 ЗК України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Не зважаючи на існування законодавства про розмежування земель, поки що в Україні розмежування земель державної та комунальної власності знаходиться на підготовчій стадії, зокрема землі територіальної громади м. Ялта не розмежовано на землі державної та комунальної власності.

Судом з'ясовано, що Радгоспу-заводу "Лівадія" відповідно до державного акту на право постійного користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землею серії ІІ-КМ № 002302, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради від 09.12.1990р. №39, на право постійного користування належала земельна ділянка площею 0,30000 га.

Відповідно до Статуту ДП "Лівадія", затвердженого розпорядженням Міністерства аграрної політики України від 27.01.06р. № 05, Державне підприємство "Лівадія", було створено, як державне підприємство радгосп-завод "Лівадія". Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 26.12.05р. № 747 "Про перейменування Державних підприємств " державне підприємство радгосп-завод "Лівадія" перейменоване в Державне підприємство "Лівадія". Державне підприємство "Лівадія" є правонаступником майнових прав і обов'язків державного підприємства радгоспу-заводу "Лівадія".

ДП "Лівадія" засноване на державній власності та підпорядковане Міністерству аграрної політики України.

11.11.08 р. державне підприємство "Лівадія" за вих. №01-07/1023 звернулося до Ялтинської міської ради про добровільну відмову та переведення земельної ділянки загальною площею 0,3000 га на Ялтинської міської ради.

На підставі вказаного листа, рішенням Ялтинської міської ради № 114 від 15.04.2009р. припинено право постійного користування Державним підприємством "Лівадія" земельною ділянкою площею 0,3000 га за адресою: м. Ялта, відділення "Чехово" в районі м-н "Аутка-2".

Постановою Окружного адміністративного суду АРК від 09.11.2011р. у справі №2а-3928/11/0170/23 визнано протиправним та скасовано рішення 28 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 114 від 15.04.2009р. "Про припинення ДП "Лівадія" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,3000 га за адресою: м. Ялта, відділення "Чехово"в районі м-н "Аутка-2".

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2012р. у справі №2а-3928/11/0170/23 апеляційну скаргу Ялтинської міської ради залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АРК від 09.11.2011р. у справі №2а-3928/11/0170/23 - без змін.

В ухвалі Севастопольського апеляційного адміністративного суду зазначено, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки земельна ділянка, що знаходилася на праві постійного користування у ДП "Лівадія" є земельною ділянкою, яка є власністю держави, а отже Ялтинська міська рада, як орган місцевого самоврядування, наділеним повноваженнями щодо розпорядженнями землями відповідної територіальної громади, не може розпоряджатися цією земельною ділянкою. Крім того, ДП "Лівадія" також не наділено правом передачі належного йому майна.

Судова колегія встановила, що землекористувачем земельної ділянки є ДП "Лівадія", а Міністерство аграрної політики України наділено повноваженнями щодо надання згоди на припинення права постійного користування земельною ділянкою, що знаходиться у користуванні ДП "Лівадія". Отже, тільки Міністерство аграрної політики України наділено повноваженнями щодо добровільної відмови від права ДП "Лівадія" на постійне користування вищенаведеною земельною ділянкою, та тільки воно має право відмовитись від права постійного користування спірною земельною ділянкою. Заява (лист вих. №01-07/1023 від 11.11.2008) подана ДП "Лівадія" до Ялтинської міської ради за відсутності права передачі земельної ділянки до комунальної власності, тобто, заява подана неналежною особою, що виключає можливість прийняття Ялтинською міською радою на її підставі законного рішення.

Судова колегія надала оцінку листу Міністерства аграрної політики України від 20.12.2007р. яким нібито узгоджено передачу земельної ділянки площею 6,8 га за адресою: м. Ялта, р-н "Аутка-2", до складу якої входить спірна ділянка площею 0,3000 га. Так в ухвалі зазначено, що вищенаведений лист не береться судовою колегією до уваги, оскільки лист не є розпорядчим документом. Крім того це не спростовує того факту, що Земельним кодексом України не передбачено можливості передачі у комунальну власність земельних ділянок, на яких розташовані державні підприємства.

Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Розглядаючи справу №2а-3928/11/0170/23 суд визначив, що прийнявши рішення № 114 від 15.04.2009р. про припинення права постійного користування ДП "Лівадія" земельною ділянкою орієнтовною площею 0,3000 га, Ялтинської міської ради перевищила свої повноваження, оскільки порушила приписи п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, якими з компетенції сільських, селищних, міських рад по розпорядженню земельними ділянками в межах населених пунктів прямо виключено землі, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства.

Враховуючи вищенаведене, приймаючи до уваги те, що рішення 28 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 114 від 15.04.2009р., яке стало головною підставою прийняття спірного рішення, скасовано судовим рішенням, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 20.09.2012 року.

У повному обсязі постанову складено 25.09.2012 р.

Керуючись ст.ст.158-161, ч.1 ст.162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 26 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 142 від 22.07.2009р. "Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки ОСОБА_3 та надання дозволу на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель за адресою: м. Ялта, м-н "Аутка-2" з подальшою передачею у власність на землях Ялтинської міської ради».

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.