Постанова від 15.09.2012 по справі 2а-10198/12/0170/29

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 вересня 2012 р. (14:17) Справа №2а-10198/12/0170/29

Колегія суддів Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

суддів - Алексєєвої Т.В., Латиніна Ю.А.

при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №7 ОСОБА_1 до члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Скрябіної Ганни Валеріївни, третя особа - Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №7 про визнання бездіяльності протиправною.

Суть спору: Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №7 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Скрябіної Ганни Валеріївни про визнання протиправною бездіяльність члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Скрябіної Ганни Валеріївни вчиненої 13 вересня 2012 року, та такою що вчинено в порушення приписів пункту 2 частини 9 статті 36 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Позов мотивовано тим, що 10 вересня 2012 року, близько 18 годин, за адресою: м. Ялта, пл. Радянська, 1, під час засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 після розгляду першого питання порядку денного, член даної комісії Скрябіна Г.В. залишила залу засідання комісії, при відсутності жодних причин для невиконання покладених на неї обов'язків, визначених пунктом 2 частини 9 статті 36 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що підтверджується протоколом №6 засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 від 10 вересня 2012 року. Крім цього, член Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Скрябіна Г.В. не з'явилася та не приймала участі у засіданні окружної виборчої комісії №7, яке було призначено на 13 вересня 2012 року на 19 годину, у наслідок чого засідання комісії проведено не було, а тому зазначені обставини свідчать про протиправну бездіяльність відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15 вересня 2012 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №7.

У судове засідання позивач не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

У судове засідання відповідач Скрябіна Г.В., член Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7, не з'явилася, про час, день та мысце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала до суду заперечення проти позову, в яких просила справу розглянути без її присутності.

У судове засідання представник третьої особи не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду відгук на позов, в якому просив вирішити справу на розсуд суду.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності позивача та представників відповідача і третьої особи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів, -

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до статті 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 69 Конституції України визначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Конституційний Суд України у Рішенні від 26 лютого 1998 року N 1-рп/98 зазначив, що загальне, рівне і пряме виборче право, вільне і таємне волевиявлення громадян України на виборах народних депутатів України є конституційною основою правового регулювання виборчого процесу (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюються законом.

Пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції України встановлено, що організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.

Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 №4061-VІ (далі - Закон 4061).

Підготовку та проведення виборів депутатів здійснюють виборчі комісії, які, відповідно до статті 25 Закону 4061, є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Відповідно до частини 5 статті 25 Закону 4061 Окружна виборча комісія є юридичною особою, має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.

Організація роботи виборчої комісії врегульована статтею 33 Закону 4061, в якій зазначено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання.

Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції або у разі їх відсутності, у тому числі у день голосування, зокрема, при підрахунку голосів на виборчій дільниці, встановленні підсумків голосування в межах території одномандатного округу комісія на кожному такому засіданні визначає із свого складу головуючого на засіданні з числа членів комісії.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до протоколу відповідного засідання виборчої комісії і є його невід'ємною частиною.

Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, об'єднаннями громадян.

Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Постановою Центральної виборчої комісії від 26.09.2012 №604 "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року" утворені окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, зокрема Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №7 зі складом з 18 членів комісії.

Судом встановлено, що на 13 вересня 2012 року на 19:00 годину було призначено засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 з наступним порядком денним: 1. Про реєстрацію офіційних спостерігачів. 2. Внесення змін до деяких постанов окружної виборчої комісії (щодо графіку чергувань на вересень 2012 року, щодо розподілу обов'язків між членами комісії, щодо виконання членами комісії своїх повноважень з оплатою їх праці). 3. Про розгляд звернення про утворення виборчої дільниці, що існує на тимчасовій основі. 4. Різне. Оголошення.

Статтею 35 Закону 4061 встановлено, що документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії.

Як вбачається з відгуку на позов голови Окружної виборча комісія одномандатного виборчого округу №7, надісланого на адресу суду, 13 вересня 2012 року засідання окружної виборчої комісії не відбулося з причини відсутності членів комісії Белозьорової І.В., Булгакової Г.М., Вилирайленко Г.В., Купріянова А.В., Луньової А.П., Малова В.В., Мігулко В.О., Нікішина Ю.Ю., Руєва В.В., Скрябіної Г.В., Таришева А.М., у зв'язку з чим протокол засідання не складався.

Секретарем Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Кульчицькою О.В. 13 вересня 2012 року о 10 год. 44 хв. було передано телефонограму про проведення чергового засідання окружної виборчої комісії 13 вересня 2012 року о 19 год. 00 хв. члену окружної виборчої комісії Скрябіній Г.В.

У надісланих до суду запереченнях відповідач Скрябіна Г.В. зазначила, що на засідання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7, призначене на 13 вересня 2012 року, вона не змогла з'явитися з поважної причини, оскільки знаходилась в Окружному адміністративному суді АР Крим при розгляді справи №2а-10054/12/0170/13, призначеної на 13 вересня 2012 року на 13 год. 45 хв., у якості відповідача за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №7 ОСОБА_1. Постанова суду була оголошена о 22 год. 37 хв.

З журналу (протоколу) судового засідання від 13 вересня 2012 року, складеному по справі №2а-10054/12/0170/13 за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №7 ОСОБА_1 до Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Белозьорової Ірини Володимирівни, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Букалової Ганни Миколаївни, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Купріянова Антона Вікторовича, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Малова Володимира Володимирович, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Руєва Валерія В'ячеславовича, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Скрябіної Ганни Валеріївни, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Таришева Андрія Михайловича, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Випирайленко Галини Вікторівни, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Мігулко Віталія Олександровича, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Нікішина Юрія Юрійовича, Члену Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 7 Луньової Анастасії Пилипівни про визнання протиправними дій та бездіяльності, вбачається, що член Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Скрябіна Г.В. приймала участь у судовому засіданні, призначеному на 13 вересня 2012 року на 13 год. 35 хв. при розгляді вказаної справи.

Зазначене судове засідання було розпочато 13 вересня 2012 року о 14 год. 26 хв. та закрито, після оголошення постанови суду, 13 вересня 2012 року о 23 год. 03 хв.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до частини 1 статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.

На підставі зазначеного, суд вважає журнал (протокол) судового засідання від 13 вересня 2012 року по справі №2а-10054/12/0170/13 належним та допустимим доказом по справі.

Статтею 36 Закону 4061 встановлено, що член виборчої комісії зобов'язаний додержуватися Конституції України, цього та інших законів України та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів; брати участь у засіданнях виборчої комісії; виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.

Судом безперечно встановлено, що відповідач Скрябіна Г.В. не мала можливості взяти участь в засіданні виборчої комісії, призначеному на 13 вересня 2012 року на 19 годину, оскільки в цей час вона брала участь в судовому засіданні по справі № 2а-10054/12/0170/13 за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №7 ОСОБА_1 щодо оскарження в тому числі і її дій та бездіяльності, як члена виборчої комісії та перебувала в приміщенні Окружного адміністративного суду АР Крим.

Також суд приймає до уваги той факт, що судове засідання по справі № 2а-10054/12/0170/13 було призначено на 13 вересня 2012 року на 13 год. 45 хв., тобто раніше ніж призначено засідання окружної виборчої комісії, а саме 13 вересня 2012 року на 19 годину. А також, що зазначене судове засідання було закрито лише о 23 год. 03 хв. 13 вересня 2012 року, тобто набагато пізніше початку проведення вищевказаного засідання окружної виборчої комісії.

Відповідно до статті 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Особи, які беруть участь у справі, мають право:

1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;

2) знайомитися з матеріалами справи;

3) заявляти клопотання і відводи;

4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;

5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;

6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;

7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;

8) знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;

9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;

10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;

11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.

Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідач Скрябіна Г.В., 13 вересня 2012 року приймаючи участь при розгляді вищевказаної адміністративної справи, відповідно до положень статті 49 та 71 КАС України, користувалася належними їй правами та виконувала, покладені на неї процесуальні обов'язки.

На підставі викладеного, суд погоджується з твердженням відповідача Скрябіної Г.В., що вона з поважних причин не прибула та не приймала участі у засіданні Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7, яке було призначено на 13 вересня 2012 року на 19 годину.

За таких обставин, судом не встановлено протиправної бездіяльності або протиправної поведінки члена Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №7 Скрябіної Г.В. щодо не прийняття нею участі в засіданні виборчої комісії, призначеному на 13 вересня 2012 року, а тому заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 163 КАС України суд при вирішенні справи по суті вирішує питання про розподіл судових витрат.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів встановила, що такі не понесені, оскільки в силу частини 9 статті 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак судовий збір у розмірі 32 грн. 19 коп. належить стягнути з позивача.

Керуючись статтями 9, 11, 69-71, 94, 160-163, 167, 172, 174, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 32 грн. 19 коп. на користь Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили через два дні з моменту проголошення у разі неподання апеляційної скарги.

У разі апеляційного оскарження судове рішення набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим протягом 2 днів з дня проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Т.В.Пакет

Судді Т.В.Алексєєва

Ю.А. Латинін