вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
12 жовтня 2012 р. (10:51) Справа №2а-9671/12/0170/31
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., при секретарі Сидельовій М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
до Чорноморського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю:
від позивача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1; ОСОБА_2, представник, довіреність № 162 від 14.09.12, паспорт НОМЕР_2;
від відповідача (Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим) - Бедаш О. Л., представник, довіреність № 21Дз від 03.01.12, посвідчення № 049693;
від відповідача (Чорноморського районного відділу головного управління Міністерства внутрішніх Справ України в АРК) - Плужнікова Я. А., представник, довіреність № 70/6482 від 12.10.12, паспорт НОМЕР_3;
Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Сакського міськрайонного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобов'язання ГУ МВС України в АР Крим в десятиденний строк з дня набрання судовим рішенням по справі законної сили здійснити нарахування та виплату позивачеві щомісячної премії за травень 2010р., а також за період з жовтня 2010р. по лютий 2011р. включно, з квітня 2011 р. по грудень 2011р. включно.
Ухвалою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 31.07.2012 р. було відкрито провадження у справі за даним позовом, з привласненням справі №117/4944/2012.
Ухвалою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 15.08.2012 р. адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в АР Крим про зобов'язання вчинити певні дії, була передана на розгляд Окружного адміністративного суду АР Крим в порядку ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки судом було встановлено, що відповідно до положень п. 4 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України за предметною підсудністю справа має розглядати окружним адміністративним судом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.09.2012р. адміністративна справа була прийнята до провадження судді Окружного адміністративного суду АР Крим Дудіна С. О. з привласненням справі №2а-9671/12/0170/31. Залучено до участі по справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Чорноморський районний відділ ГУ МВС України в АР Крим (смт. Чорноморське, вул. Кірова, 5). Закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.
В процесі судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що Чорноморський районний відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим відповідно до п.п. 2.1 п. 2 Наказу ГУ МВС України в АР Крим "Про затвердження Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу Головного управління та органів (підрозділів) МВС України в Автономній Республіці Крим" проводив преміювання, зокрема, позивача по справі, у зв'язку з чим Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.09.2012р. було виключено зі складу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Чорноморський районний відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та залучено вказану особу до участі по справі в якості другого відповідача.
01.10.2012р. в судовому засіданні представником позивача була подана заява про поновлення строку для звернення до адміністративного суду, відповідно до якого позивач просить визнати поважними підстави пропуску місячного строку для звернення з даним позовом та відновити строк звернення до адміністративного суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.10.2012р. причини пропуску строку звернення до суду були визнані поважними.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачеві травень 2010р., а також за період з жовтня 2010р. по лютий 2011р. включно, з квітня 2011 р. по грудень 2011р. включно не була нарахована та виплачена щомісячна премія, яка входить до структури грошового утримання осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, чим були порушені права позивача та вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294, Наказу МВС України від 31.12.2007р. №499 та Положення про преміювання осіб рядового та начальницького складу Головного управління та органів (підрозділів) МВС України в АР Крим. На думку позивача, премія в даному випадку є додатковою грошовою винагородою та додатковим видом грошового утримання, однак ніяких наказів та розпоряджень щодо позбавлення позивача премії за 2010-2011р.р. винесено не було.
Чорноморський районний відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим проти позову заперечував та пояснив, що премія є додатковим видом грошового забезпечення, що виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків. Преміювання встановлюється в межах фонду преміювання та економії фонду грошового забезпечення. Видатки на преміювання здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання Чорноморського РВ ГУ МВС України в АР Крим, а також необхідністю забезпечення збереження міжпосадових співвідношень, недопущення підвищення розміру премії однієї категорії працівників за рахунок зменшення його розміру працівників іншої категорії. Розмір премії встановлюється начальником відділу та визначається за показниками своєчасності, ефективності, якісності, добросовісності виконання функціональних обов'язків, службової дисципліни тощо. Відповідач зазначив, що до загального складу грошового забезпечення входить індексація грошового забезпечення, яка виплачувалася позивачеві в повному обсязі за період, який зазначений позивачем в позовній заяві. Розмір грошового забезпечення позивача відповідав співвідношенню розміру грошового забезпечення інших працівників, які мають спеціальне звання «майор міліції» та особливостей виконання службових обов'язків.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, заслухавши представників сторін, суд
Відповідно до наказу ГУ МВС України в АР Крим №299/с від 28.11.2005р. «По особовому складу» було вирішено призначити старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 старшим інспектором з режиму секретності Чорноморського районного відділу з 09.11.2005р.,увільнивши його від посади дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Сакського міськрайонного відділу.
Відповідно до наказу ГУ МВС України в АР Крим №199/с було призначено капітана міліції ОСОБА_1 помічником начальника відділу - оперативним черговим чергової частини Чорноморського районного відділу, увільнивши його від посади старшого лейтенанта міліції - старшого інспектора з режиму секретності того відділу.
Наказом Чорноморського районного відділу ГУ МВС України в АР Крим від 19.05.2010р. №166 «Про встановлення посадових окладів працівникам Чорноморського РВ» було встановлено посадовий оклад капітанові міліції ОСОБА_1 - помічнику начальника відділу - оперативному черговому чергової частини Чорноморського районного відділу в розмірі 950,00 грн. з 30 квітня 2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Чорноморського районного відділу ГУ МВС України в АР Крим від 20.04.2011р. №193 «Про покарання працівника Чорноморського РВ ГУ МВС України в АР Крим» на підставі службової перевірки від 20.04.2011р. у відношенні майора міліції ОСОБА_1 по факту нетактовної поведінки при виконанні службових обов'язків по відношенню до заявника гр. ОСОБА_5 за порушення службової дисципліни, ст. ст. 1, 2 Дисциплінарного статуту ОВС України, ст. 5 Закону України «Про міліцію» позивачеві була оголошена догана.
Наказом т. в. о. начальника Чорноморського районного відділу ГУ МВС України в АР Крим від 05.12.2011 р. №489 о/с за порушення службової дисципліни, статті 1, 2 Дисциплінарного статуту ОВС України, що виразилося в порушенні вимог наказів МВС України від 04.10.2003 р. №1155, №181 від 28.04.2009 р., майору міліції ОСОБА_1 оголошено сувору догану.
Наказом від 25.01.2012р. №26о/с ГУ МВС України в АР Крим «По особовому складу» відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено зі служби в органах внутрішніх справ України в запас Збройних Сил України за п. 64 «А» (за віком) майора міліції ОСОБА_1 (С-283816), помічника начальника відділу - оперативного черговим чергової частини Чорноморського районного відділу, 01.02.2012р. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 23 роки 05 місяців 24 дні, у пільговому - 25 років 00 місяців 15 днів, вислуга років для призначення пенсії - 23 роки 05 місяців 24 дні. Підставою звільнення став рапорт ОСОБА_1
Як вбачається з довідки №1 від 16.02.2012р. щодо додаткових надбавок за 2010-2012р.р. ОСОБА_1, в періоди травень 2010р., жовтень 2010р. - лютий 2011р., квітень 2011 р. - грудень 2011р., преміювання позивача не здійснювалося, у зв'язку з чим листом від 24.04.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до начальника Чорноморського районного відділу ГУ МВС України в АР Крим з проханням надати роз'яснення стосовно середнього проценту преміювання підрозділу чергової частини та підстав невстановлення премії за вказані періоди.
Листом №70/2659 від 03.05.2012 р. відповідач роз'яснив позивачеві, що з жовтня 2010р. по лютий 2011р., з квітня 2011 р. по грудень 2011р. йому не встановлювалася і не виплачувалася, оскільки відповідно до Положення про преміювання премією розуміється додатковий вид грошового забезпечення, що виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків. Преміювання встановлюється в межах асигнувань на грошового забезпечення та пов'язано з необхідністю забезпечення збереження міжпосадових співвідношень, недопущення підвищення розміру премії однієї категорії працівників за рахунок зменшення його розміру працівників іншої категорії. При цьому, позивачеві було роз'яснено, що за спірний період йому виплачувалася індексація грошового забезпечення відповідно до положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Не погодившись з правомірністю дій Чорноморського районного відділу ГУ МВС України в АР Крим, позивач звернувся до суду з вимогою про спонукання відповідача здійснити нарахування та виплату премії за вказані вище періоди, оскільки вважає, що позбавлення його премії вплинуло на розмір призначеної в подальшому пенсії.
Суд не вбачає правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Діяльність органів внутрішніх справ, насамперед, регулюється Законом України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ.
В цьому основоположному нормативно-правовому акті не дається визначення понять «грошове утримання» і «грошове забезпечення», разом з тим відповідно до ст 19 Закону «Оплата праці працівників міліції» форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, статтею 19 Закону України "Про міліцію" встановлено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
На виконання вимог ст. 19 Закону України "Про міліцію" 07.11.2007 р. прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Пунктом 2 постанови № 1294 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи).
Відповідно до п. 2 постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу ОВС здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до п.п. 1,2 Постанови КМУ України від 07.11.2007р. №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 р. №499 була затверджена «Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (далі - Інструкція), якою був визначений порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 1.6 Інструкції грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 2.15.1 Інструкції передбачено, що преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно з п. 2.15.2 Інструкції преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.
Виплата премій особам рядового і начальницького складу, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі здійснюються за наказами керівників органів і підрозділів, закладів та установ Міністерства внутрішніх справ України (п. 2.15.5 Інструкції).
Відповідно до п. 1.2 Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу Головного управління та органів (підрозділів) ГУ МВС України в АР Крим, затвердженого Наказом ГУ МВС України в АР Крим №500 від 30.04.2010 р., премія розуміється як додаткова грошова винагорода та додатковий вид грошового забезпечення, що виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати служби, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.
Відповідно до п. 1.3, 1.4 зазначеного Положення премія має стимулюючий характер та встановлюється в межах фонду преміювання, який утворюється в розмірі не менш як 10% від посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.
Показники, які підлягають врахуванню при призначенні премії, визначені пунктом 2.3 Положення.
Аналогічні умови здійснення преміювання були закріплені в Положенні про преміювання осіб рядового і начальницького складу Головного управління та органів (підрозділів) ГУ МВС України в АР Крим, затвердженому Наказом ГУ МВС України в АР Крим №101 від 17.01.2011 р.
Аналіз вищевикладеного дозволяє суду зробити висновок про те, що преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ є заходом стимулювання та заохочення працівників, премія є додатковим видом грошового забезпечення та призначається в залежності від особистого вкладу працівника в загальні результати служби, тобто носить не загальний, а індивідуальний характер. Фонд преміювання обмежується розмірами асигнувань, в межах якого керівником органу (підрозділу) на підставі рапортів начальників структурних підрозділів має прийматися рішення (наказ) по кожній конкретній особі, яка претендує на отримання премії, з урахуванням показників, визначених відповідним Положенням про преміювання. Отже, виплата премії не носить обов'язковий та безумовний характер.
Судом було встановлено, що в спірний період (травень 2010р., жовтень 2010р. - лютий 2011р., квітень 2011 р. - грудень 2011р.) начальником Чорноморського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим не виносилися накази про преміювання ОСОБА_1, безпосереднім керівником позивача не приймалися відповідні вмотивовані рапорти щодо преміювання позивача, в яких мали наводитися показники (критерії) призначення премії (особистий вклад в результат служби, ставлення до виконання службових обов'язків, рівень дисципліни тощо), тобто обставини позбавлення позивача премії матеріалами справи не підтверджуються. При цьому, у судовому засіданні представник Чорноморського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим зазначив, що неналежне ставлення позивача до виконання своїх службових обов'язків підтверджується неодноразовим оголошенням йому доган, про що свідчать наявні в матеріалах справи накази.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи, що виплата премії носить індивідуальний, а не загальний характер, та здійснення преміювання не є обов'язком Чорноморського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим щодо безумовно всіх працівників райвідділу, правові підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві премію за спірний період відсутні.
Судові витрати відповідно до статті 94 КАС України суд залишає за позивачем.
В судовому засіданні 12.10.2012 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 17.10.2012 року.
Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.