Постанова від 20.08.2012 по справі 2а-7670/12/0170/29

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 серпня 2012 р. Справа №2а-7670/12/0170/29

Окружний адміністративний суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації»

про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування рішення і спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» про визнання протиправними дії відповідача щодо скасування реєстрації права власності за позивачем на квартиру АДРЕСА_1, що була здійснена на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року та закриття запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно; визнання протиправним та скасування рішення юриста-реєстратора Комунального підприємства Ялтинської міської Ради "Бюро технічної інвентаризації" про скасування реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1, що була здійснена на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року та закриття запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно; зобов'язання відповідача поновити реєстрацію права власності за позивачем на зазначену квартиру, що була здійснена на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем незаконно було скасовано запис про реєстрацію права власності на зазначену вище квартиру за ОСОБА_1, яка була здійснена на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року, оскільки рішення суду про скасування правовстановлюючого документу - свідоцтва про право власності від 20 лютого 2008 року не виносилося, заяви ОСОБА_1 про поновлення запису не пред'являлось та помилок у зробленому реєстратором записі в Державному реєстрі прав не допускалось. Таким чином, дії відповідача щодо скасування запису про реєстрацію права власності є протиправними та скасований запис підлягає поновленню.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі за наявними в матеріалах справи запереченнями проти позову, у задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. №1952 (далі Закон України №1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону України № 1952 державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України № 1952 систему органів державної реєстрації прав становлять центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, які забезпечують реалізацію його повноважень та є органами державної реєстрації прав.

До повноважень органу державної реєстрації прав згідно зі ст. 8 Закону України №1952 входить проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" № 1878 від 11.02.2010 р., до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно щодо здійснення реєстрації прав також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (далі - Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно).

Таким чином, Комунальне підприємство Ялтинської міської ради "Бюро технічної інвентаризації" є органом, якому делеговані повноваження щодо здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно, який здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені Держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, з урахуванням вимог ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

На підставі договору дарування від 01 вересня 1995 року позивач ОСОБА_1 прийняв у дар квартиру АДРЕСА_1, загальною площею 39,3 кв.м., житловою площею 27,3 кв.м. (а.с.10).

На підставі зазначеного договору дарування 03 жовтня 1995 року відповідачем було внесено запис про реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_1, що підтверджується довідкою про належність будівель домоволодіння (а.с.22).

Рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради №2718 від 27 грудня 2007 року «Про затвердження рішення міжвідомчої комісії по реєстрації будівель та внутрішніх перепланувань гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1» дозволено ОСОБА_1 реєстрацію тамбуру 1а-6 площею 9,4 кв.м., кухні 1а-3 площею 8,0 кв.м., а також зобов'язано КП БТІ внести відповідні зміни в інвентарні справи та технічні паспорти, оформити свідоцтво на право власності (а.с.41).

На підставі договору дарування від 01 вересня 1995 року та рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради №2718 від 27 грудня 2007 року виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме: квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 46,9 кв.м., житловою площею 27,3 кв.м. (а.с.42).

На підставі зазначеного свідоцтва про право власності на нерухоме майно 20 лютого 2008 року відповідачем було внесено запис про реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_1, що також підтверджується довідкою про належність будівель домоволодіння (а.с.22).

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 21 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2009 року, визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради №2718 від 27 грудня 2007 року «Про затвердження рішення міжвідомчої комісії по реєстрації будівель та внутрішніх перепланувань гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1» (а.с.12-13,14-15).

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України №1952 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація речових прав скасовується в разі припинення дії договору, укладення іншого договору або винесення судом відповідного рішення, про що вносяться дані до Державного реєстру прав.

Пунктом 1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі постанови Ялтинського міського суду АР Крим від 21 квітня 2009 року, яка вступила в законну силу, а також замовлення №3889 поданого 18 березня 2010 року ОСОБА_3, відповідачем Комунальним підприємством Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» 01 квітня 2010 року було скасовано запис про реєстрацію права власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1, яка зроблена на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 20 лютого 2008 року, та поновлено минулий запис про реєстрацію права власності ОСОБА_1 на зазначену квартиру на підставі договору дарування, посвідченого державним нотаріусом Першої Ялтинської державної нотаріальної контори 01 вересня 1995 року, реєстр №1-6970.

Враховуючи той факт, що вищевказаним судовим рішенням, яке вступило в законну силу, визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Ялтинської міської ради №2718 від 27 грудня 2007 року «Про затвердження рішення міжвідомчої комісії по реєстрації будівель та внутрішніх перепланувань гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1», на підставі якого позивачу ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 20 лютого 2008 року, суд дійшов висновку, що відповідач скасовуючи запис про реєстрацію права власності та поновлюючи минулий запис про реєстрацію права власності позивача на нерухоме майно діяв у межах наданих йому повноважень та відповідно до закону, що діяв на час вчинення ним дій.

Також, суд вважає безпідставним твердження позивача та його представників про те, що відповідач не мав повноважень та незаконно скасував запис про реєстрацію права власності на вищевказану квартиру за ОСОБА_1, оскільки не приймалось рішення суду про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20 лютого 2008 року, оскільки само лише свідоцтво про право власності на нерухоме майно не може виступати предметом спору, таким може бути лише правовстановлюючий документ, на підставі якого видано таке свідоцтво.

На підставі викладеного, суд вважає позов необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.

Крім цього не підлягають задоволенню вимоги про стягнення судових витрат, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Вступну та резолютивну частини постанови суду проголошено 20 серпня 2012 року.

У повному обсязі постанову складено та підписано 21 серпня 2012 року.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В.Пакет