Постанова від 06.08.2012 по справі 2а-7109/12/0170/30

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 серпня 2012 р. Справа №2а-7109/12/0170/30

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Красноперекопськ

про стягнення.

Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРКзвернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Красноперекопськ про стягнення заборгованості у сумі 2 384,54 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 23.07.2012 року, не забезпечив, 23.07.2012 року надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Судове засідання відкладено до 30.07.2012 року для надання доказів по справі.

23.07.2012 року до канцелярії суду відповідачем подане заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких він просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

У судове засідання, яке відбулось 30.07.2012 року представник позивача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Судове засідання відкладено до 03.08.2012 року.

02.08.2012 року позивач до канцелярії суду надіслав копію пенсійної справи ОСОБА_1, та клопотання про розгляд справи без участі його представника.

У судовому засідання, яке відбулось 03.08.2012 року представник відповідача надав додаткове заперечення відповідно до яких він просить у задоволенні позовних вимог відмовити .

Судове засідання відкладено до 06.08.2012 року.

У судове засідання, яке відбулось 06.08.2012 року представник позивача та представник відповідача не з'явились, про причини неявки суд не повідомив. Про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на відмову відповідача прийняти до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій особі, якій виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за вказаною пенсійною справою. При цьому, позивач стверджує, що відповідний обов'язок відповідача визначений ст.ст. 7, 21, 28 Закону України "Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст. 26 Основ законодавства України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне соціальне страхування".

З матеріалів справи судом з'ясовано, що сторонами підписано акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у травні 2012 року у кількості 30 осіб (а.с.8).

Відповідно списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в травні 2012 року, УПФУ в м. Армянськ АР Крим виплачено по ОСОБА_1 -2 384,54 грн., з яких: щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття, державну адресну допомогу в сумі - 689,85 грн.; допомогу на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню відповідно до пункту 4 порядку 1 676,00 грн., витрати на виплату та доставку пенсії в сумі 18,69 грн. (а.с. 5-6).

Актом про нещасний випадок, затверджений керівником КОП САКЗ 14.06.1995 року вказана пригода (нещасний випадок) з ОСОБА_1, - падіння з висоти, наслідком чого постраждала, отримала струс головного мозку.

Внаслідок трудового каліцтва МСЕК встановлювало ОСОБА_1, групу інвалідності, зокрема: довідкою НОМЕР_1 від 25.07.1995 року - 2 групу; довідкою НОМЕР_2 від 27.08.1996 року - 3 група; довідкою НОМЕР_3 від 19.08.07 року - 3 група; довідкою НОМЕР_4 від 04.05.98 року - 2 група; довідкою НОМЕР_5- 2 групу; довідкою НОМЕР_6 від 22.05.01 року - 2 група; довідкою НОМЕР_7 від 06.05.04 року (безстроково) - 2 група.

Відхиляючи заявлені вимоги, представник відповідача посилається на те, що позивачем до ціни позову включено державну адресну допомогу, яким виплачується за рахунок коштів державного бюджету і відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не підлягає.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не надав довідку про наявність причинного зв'язку між смертю потерпілої та обставинами, при яких настав страховий випадок, що являється обов'язковим документом для призначення допомоги на поховання, Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України №1 від 28.02.2007 року "Про внесення змін у Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання Пенсійному Фонду України витрат витрат на виплати пенсій у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або профзахворювань та пенсій у зв'язку з втратою годувальника" та Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом, затвердженої Наказом Міністерства здоров'я України №606 від 15.11.2005 року (розділ 2).

У зв'язку з тим, що позивачем не надано доказів на підтвердження причинного зв'язку між смертю потерпілої та обставинами, при яких настав страховий випадок, що являється обов'язковим документом для призначення допомоги на поховання згідно п. 6.1.1 п.п 9 "Прядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат", затвердженого Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 року № 24, позовні вимоги в цієї частині є необґрунтованими.

Частиною другою статті 24 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" закріплено аналогічне правило: якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страхувальниками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страхувальником, до якого звернувся застрахований. При цьому страхувальник, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

При цьому, як встановлено під час розгляду справи, відповідачем не прийнято до заліку за цей період витрати на виплату і доставку основного розміру пенсії та державної адресної допомоги, а також витрат на їх доставку.

Статтею 4 Основ визначені види загальнообов'язкового державного соціального страхування, до яких віднесені, зокрема, пенсійне страхування, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. При цьому, відносини, що виникають за зазначеними видами загальнообов'язкового державного соціального страхування регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Так, відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. При цьому, ст. 8 Закону визначено, що Пенсійний фонд формується, поряд з іншими надходженнями, за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами на заходи соціального страхування.

Згідно ст. 81 Закону, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання визначений ст.ст. 21, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

При цьому, збір та акумулювання страхових внесків, згідно ст. 46 вказаного Закону, здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Пунктом 5 частини першої ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов'язок співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Згідно ст. 6 Основ, страховиками є цільові фонди, зокрема, з пенсійного страхування та страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Нормами відповідного Порядку визначено порядок узгодження відповідних витрат, та порядку їх перерахування.

Разом з тим, норми вказаного Порядку та ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", визначають перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до визначеного переліку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні:

- допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

- одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

- щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

- пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- допомогу дитині відповідно до ст. 9 Закону.

Згідно п. 4 Порядку, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Як вбачається з абзацу 7 пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1105- XIV, Фонд є правонаступником державного, галузевих та регіональних фондів охорони праці, передбачених статтею 21 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII "Про охорону праці", які ліквідуються.

За вказаних обставин суд приходить до висновку, про відсутність правових підстав, з відшкодування відповідачем сум витрат на виплату та доставку адресної допомоги до пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя Суворова С.В.