вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 липня 2012 р.Справа №2а-8236/12/0170/31
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим
Дудін С.О., розглянувши адміністративний позов
Товариства з обмеженою відповідальністю "Канон-Ресурси і Виробництво"
до Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК
про визнання неправомірними дій, визнання нечинною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Канон-Ресурси і Виробництво" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії державного виконавця Лугай А.А. Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК;
- визнати нечинною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.07.2012 р., винесену державним виконавцем Лугай А.А. Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК;
- зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК винести постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження.
Подану позивачем заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Так, відповідно до частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Отже, при визначенні юрисдикції слід виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. При цьому слід враховувати, що до сторін, які можуть оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, належать також їх представники за законом чи договором.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Саме така правова позиція викладена в пункті 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року N 5 "Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13 грудня 2010 року N 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби".
В поданому Товариством з обмеженою відповідальністю "Канон-Ресурси і Виробництво" позові йдеться про оскарження дій та рішення (постанови) Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК, які пов'язані з виконанням рішення Господарського суду АР Крим від 12.03.2009 р. у справі №2-23/11090-2008 на підставі виданого цим судом наказу.
Отже, в даному випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органу державної виконавчої служби має здійснюватися шляхом подання до господарського суду, який видав виконавчий документ, відповідної скарги в порядку, передбаченому статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1, ч.6 ст. 109 КАС України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Канон-Ресурси і Виробництво" до Відділу Державної виконавчої служби Красноперекопського міськрайонного управління юстиції АРК про визнання неправомірними дій, визнання нечинною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій.
2. Копію ухвали разом з адміністративним позовом та доданими до нього документами надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "Канон-Ресурси і Виробництво".
3. Роз'яснити, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду та має здійснюватися в порядку, передбаченому статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.