ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
15 листопада 2012 р. Справа № 5010/2141/2011-23/75-21/28
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І.М. ,
при секретарі судового засідання Микитин Р.Р.
За участю:
начальника відділу правового забезпечення та контролю за дотриманням законодавства України структурними підрозділами підприємства "ДП Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" - Данюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної екогологічної інспекції в Львівській області, вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76000 про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення вимог природо - охоронного законодавства в сумі 687895 грн. 78 коп.
Встановив, що Державна екогологічна інспекція в Львівській області звернулася до господарського суду з позовом до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування збитків завданих державі, внаслідок порушення вимог природо - охоронного законодавства в сумі 687895 грн. 78 коп.
Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задоволити. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при проведені перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Сколівського військового лісгоспу структурного підрозділу ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат" було встановлено факт незаконної рубки дерев на території, підпорядкованій відповідачу. Оскільки відповідач, як лісокористувач, в порушення ст. ст. 19, 88 Лісового кодексу України не забезпечив охорону і збереження закріплених за ним лісів, допустив їх порубку поза межами земельної ділянки, на яку видано лісорубний квиток та завдав матеріальну шкоду державі, відповідно до вимог ст. ст. 105,107 Лісового кодексу України та ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зобов"язаний відшкодувати збитки, заподіяні державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
Відповідач, щодо позову заперечив, вказавши, що вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки на його думку не має складу правопорушення.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 26.12.2011р. в задоволені позову - відмовлено.
Постановою ЛАГС від 06.02.2012р. - рішення господарського суду Івано-Франківської області залишено без змін.
ВГС України, 03.04.2012р. виніс постанову про скасування рішення господарського суду Івано-Франківської області від 26.12.2011р. та постанови ЛАГС України від 06.02.2012р та направив справу на новий розгляд.
Розпорядженням голови господарського суду Івано-Франківської області від 10.05.2012р. справу скеровано на новий розгляд судді Скапровській І.М.
15.11.2012р. представник позивача в судове засідання не з"явився, направив суду клопотання (факсограму) про відкладення розгляду справи у зв"язку із неможливістю забезпечення участі представника в судовому засіданні.
Суд залишив дане клопотання без задоволення, виходячи з вимог ст 69 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, суд вважає за доцільне позов задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
15.07.11. працівниками Державної екологічної інспекції в Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання природоохоронного законодавства Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківській ліс промкомбінат", за результатами якої складено акт від 15.07.11. У вказаному акті встановлено, що в кварталі 17 виділ 8 на площі 2,2 га, а також в кварталі 17 виділ 8.1 на площі 3,0 га в 2010 році проведено суцільні санітарні рубки на підставі спеціального дозволу лісорубного квитка № 18 від 06.07.2010 року. Однак, фактично вирубування деревини проведено на площі 6,1 га, що на 0,9 га більше, ніж дозволено зазначеним лісорубним квитом, а саме: в кварталі 17 виділ 8 на площі 0,9 га здійснено незаконну рубку 222 дерев породи ялина, загальним об'ємом 271,03 куб.м., в результаті чого державному лісовому фонду заподіяно збитки .
Відповідно до "Порядку організації та проведення перевірок суб"єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008р., акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
На підставі зазначеного акту та постанови Кабінету Міністрів України № 655 від 23.07.2008 року "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" державним інспектором Державної екологічної інспекції в Львівській області проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев в кв. 17 вид. 8 на площі 0,9 га Коростівського лісництва Сколівського військового лісгоспу, загальний розмір якої становить 459 083, 50 грн. а з урахуванням індексації 687 895, 78 грн.
Ст. 107 Лісового кодексу України передбачено, що шкоду повинні відшкодувати підприємства, установи, організації і громадяни які її заподіяли.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема, вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, яка визначена відповідно до вимог ст.225 ПК України.
Відповідно до п.1 ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність відповідно до закону несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; створювати сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Ст. ст. 86, 89, 90 Лісового кодексу України передбачено, що організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Приписами ст. 63 Лісового Кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів, а відповідач, як постійний лісокористувач, зобов'язаний був, зокрема, забезпечити охорону та захист лісових насаджень.
Вимогами ст. 64 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Згідно зі ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.
Посилання відповідача на постанову Шевченківського районного суду м. Львова про скасування постанови про порушення кримінальної справи по факту службової недбалості вчиненої службовими особами Сколівського військового лісгоспу ДП " Івано-Франківський військовий лісокомбінат", не є обставиною, яка звільняє його від доказування, в розумінні ст. 35 ГПК України.
Таким чином, позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.49 ГПК України, відповідачу слід відшкодувати позивачу витрати.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ЄДРПОУ 08033772 на користь держави в особі Державної екогологічній інспекції в Львівській області, вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026, ідентифікаційний код 34943022, збитків в розмірі 687895,78 грн. на спеціальний рахунок Коростівської сільської ради (р/р 33119331700520, банк УДК у Сколівському районі, ЄДРПОУ 23968514, МФО 825014, код платежу 24062100).
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ЄДРПОУ 08033772 - в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК у м. Івано-Франківськ; код ЄДРПОУ одержувача 20568100; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31214206700002, код класифікації доходів бюджету 220300001) - 13757,92 грн. судового збору.
Накази видати після набранням рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27.11.12
Суддя І.М. Скапровська
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
________________ Микитин Р. Р. 27.11.12