"22" листопада 2012 р. м. Київ К-40246/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Васильченко Н.В.
Розваляєвої Т.С.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2010р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2010р. у справі № 2а-5994/10/1270 за позовом Первомайського міського відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
Первомайський міський відділ Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області звернувся до Контрольно-ревізійного управління в Луганській області з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати п. 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу у м.Первомайську Контрольно-ревізійного управління в Луганській області № 190-14/380 від 14.04.2010
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2010р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2010р., позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п. 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу у м.Первомайську Контрольно-ревізійного управління в Луганській області № 190-14/380 від 14.04.2010 в частині зобов'язання провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів на оплату праці 5 працівників, що забезпечували діяльність та охорону першого складу ІІ групи накопичення м.Первомайська за період з 01.01.2008 по 28.02.2008 на загальну суму 12420,83 грн. у відповідності з діючим законодавством та зобов'язання провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фондів соціального страхування на загальну суму 3225,09 грн. та зарахувати зайво сплачені кошти в рахунок майбутніх платежів. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Контрольно-ревізійне управління в Луганській області звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Луганській області було проведено ревізію використання позивачем бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту за період з 01.01.2008р. по 31.01.2010р., за результатами якої складений акт від 22.03.2010р. №190-21/003.
Даним Актом встановлено, що протягом періоду з 01.01.2008 по 28.02.2008 проведені видатки на оплату праці 5 працівників, що забезпечували діяльність та охорону першого складу її групи накопичення м. Первомайська, який за даними бухгалтерського обліку (зворотної відомості по основним засобам) на балансі ПМВ не рахувався, що є порушенням ст. 51 Бюджетного Кодексу України та п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002.
На підставі наведеного Акту ревізії відповідачем була надіслана письмова вимога від 14.04.2010 №190-14/380 про усунення виявлених порушень, яка позивачем оскаржується частково, а саме пункт 4 цієї вимоги яким було зобов'язано позивача провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів на оплату праці 5 працівників, що забезпечували діяльність та охорону першого складу ІІ групи накопичення м. Первомайська за період з 01.01.2008 по 28.02.2008 на загальну суму 12420,83 грн. у відповідності з діючим законодавством та зобов'язано провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фондів соціального страхування на загальну суму 3225,09 грн. та зарахувати зайво сплачені кошти в рахунок майбутніх платежів.
Також судами встановлено, що відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 73 від 16.02.2004 начальників територіальних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідних обласних державних адміністрацій зобов'язано до 25.03.2004 передати, а начальників головних управлінь МНС України в областях прийняти матеріальні цінності хіміко-радіометричних лабораторій та ремонтно-градуювальних пунктів, згідно з переліком підрозділів, які підлягають прийому-передачі. Начальникам головних управлінь МНС України в областях наказано зарахувати на фінансове забезпечення з 01.03.2004 склади ІІ групи, хіміко-радіометричні лабораторії та ремонтно-градуювальні пункти(в складі фактичної чисельності працівників згідно зі штатами та штатними розписами, затвердженими МНС, без звільнення з посад) та до 01.03.2004 затвердити встановленим порядком штатні розписи складів II-ї групи та ремонтно-градуювальних пунктів, зарахованих на фінансове забезпечення.
20.01.2006 року Головним управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області видано наказ № 24 «Про порядок фінансування складів другої групи накопичення та ремонтно-градуювальних пунктів», яким зобов'язано фінансово-економічне управління Головного управління до 25.01.2006 передати, а начальникам міських (районних) управлінь Головного управління та аварійно-рятувального загону спеціального призначення прийняти на фінансування склади другої групи накопичення та ремонтно-градуювальних пункт, згідно з переліком підрозділів, у тому числі склад № 1 с.Первомайськ у кількості 6 робітників передано до Первомайського міського відділу.
Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 856 від 11.12.2008 внесено зміни до наказу МНС № 73 від 16.02.2004, а саме, виключено з 01.01.2008 з абзацу третього пункту 2 слова «зарахувати на фінансове забезпечення з 01.03.2004 склади ІІ групи».
На виконання наказу МНС України № 856 від 11.12.2008 Головним управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області видано наказ № 468 від 28.12.2007, яким прийнято рішення про скорочення чисельності працівників складів ІІ групи накопичення Головного управління на 43 особи з 28.02.2008 за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, у тому числі 5 осіб складу № 1 м. Первомайська (завідувач складу та 4 сторожи).
Первомайський міський відділ Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області діє на підставі Положення, є підпорядкованим підрозділом Головного управління МНС України в Луганській області. Штат міського відділу затверджується та вводиться в дію наказом МНС України. Розроблення кошторисів витрат, їх затвердження та фінансування здійснює Головне управління МНС України в Луганській області. Згідно п. 6.6 Положення начальник міського відділу розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису витрат на утримання міського відділу та його підпорядкованих підрозділів.
Відповідно до кошторису на 2008 рік Первомайського міського відділу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області, затвердженого Головним управлінням Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області 04.03.2008, до витрат на оплату праці включено заробітну плату працівників складу № 1 ІІ групи накопичення м. Первомайська у кількості 5 осіб за 2 місяці у сумі 12860,08 грн.
Пунктом 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002, передбачено, що під час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді. Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Отже, судова колегія погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції про те, що Первомайський міський відділ Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Луганській області, виплативши заробітну плату працівникам складу ІІ групи накопичення за період з 01.01.2008 по 28.02.2008, здійснив видатки в межах кошторису, затвердженого керівником вищестоящої установи.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Луганській області залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2010р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.11.2010р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: