Постанова від 19.11.2012 по справі 2а-2525/12/2770

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

19.11.12Справа №2а-2525/12/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, НОМЕР_1, виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі, не з'явився;

представника позивача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 09.10.2012, НОМЕР_2, виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі;

представника позивача - ОСОБА_3, довіреність б/н від 01.11.2012, НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ УМВС України в м.Севастополі;

представників відповідача - Сідих Владислав Валентинович, довіреність № 01-3836/08-08, Лєтунова Олена Петрівна, довіреність № 01-1196/08-08, Головне територіальне управління міністерства надзвичайних ситуацій України в Автономній Республіці Крим;

представник третьої особи - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління міністерства надзвичайних ситуацій України в Автономній Республіці Крим, третя особа: Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м Севастополя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління міністерства надзвичайних ситуацій України в Автономній Республіці Крим, третя особа: Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м Севастополя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, просив: зобов'язати Головне територіальне управління МНС України в АР Крим надати довідку про виплату заробітної плати у період знаходження у зоні відчуження із вказанням сум збереженої заробітної плати окремо (добово) за неповний грудень 1986 року та половину січня 1987 року без вказання 1/3 резерву та пайкових та направити копію довідки до УПФУ в Ленінському районі міста Севастополя.

В зв'язку з відсутністю вказаної довідки, позивач, починаючи з червня 2012 року не може оформити пенсію у передбаченому законодавством розмірі - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23 жовтня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-2525/12/2770, закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.

Позивач в судове засідання не з'явився повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю. У заяві зазначив, що позов підтримує у повному обсязі.

Представники позивача в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягали, з підстав викладених у позові.

Представники відповідача - проти позову заперечували, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог з мотивів, наведених у запереченні, пояснивши, що відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їх запровадження по конкретних особах можуть надавати виключно підприємства, установи і організації, де працювали ці особи. Головне територіальне управління МНС України в АР Крим, до остаточного вирішення питання щодо визначення правонаступництва в частині архівних документів пенсіонерів МВС, тільки надає завірені копії архівних документів на вимогу даної категорії громадян. Позивачу була надана довідка, яка відповідає архівним документам, які зберігаються у відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Закон УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991, № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до частини 1 статті 1 даний Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Згідно зі ст. 54 Закону УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 4, 5 статті 57 Закону УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Даний Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п.11 вказаного Порядку мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по II групі інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пункт 12 Порядку визначає, що у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, групи - 255 відсотків, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Судом встановлено, що позивач у період з 12.12.1986 по 15.01.1987 знаходився у зоні Чорнобильській АЕС, виконував службові обов'язки у складі зведеного загону протипожежної служби Кримської області.

Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії №265 від 03.04.2012, встановлено, що захворювання позивача пов'язане із виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4, що видане СМДА 30.05.2012. ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5, що видане УПтаСЗН Ленінської РДА у м.Севастополі 27.06.2012, позивачу присвоєно статус інваліда другої групи.

Згідно заяви про перерахунок пенсії від 18.06.2012 УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя позивачу здійснений перехід на пенсію по інвалідності у розмірі фактичної шкоди відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали у результаті Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням вимог Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивачу встановлена мінімальна пенсія у розмірі 2 136,90 грн.

Перерахунок пенсії виходячи з розміру заробітної плати за роботу у зоні відчудження УПФУ в Ленінському районі м. Севастополя здійснити не може, у зв'язку з тим, що у наданих документах доплати за підвищеними тарифними ставками з урахуваннями зон робіт не розбиті за періодами (за неповними місяцями), зокрема вимагає надання довідки по формі 122, як підстави для нарахування підвищеної пенсії.

Позивач звернувся до Головного територіального управління МНС України в АР Крим та Головного територіального управління МНС України у Київській області за отриманням довідки, передбаченої чинним законодавством.

Відмова відповідача обґрунтована відсутністю всіх необхідних відомостей та розбіжністю даних в первинних архівних документах.

Проте з такою позицією суд не погоджується.

Судом встановлено, що довідкою №291 від 25.06.2012 відповідач підтвердив розмір фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надав копію розрахунку грошового забезпечення із зазначенням окладу та інших складових грошового утримання, кількості днів та категорії зони відчуження.

Відповідно до листа Головного територіального управління МНС України у Київській області №9/3/1773 від 09.07.2012, позивач знаходився 35 днів у зоні Чорнобильської катастрофи, надана копія журналу обліку доз радіаційного опромінення особового складу, у якій вказані конкретні дні та категорії зони опромінення.

В ході судового розгляду встановлено, що нарахування заробітної плати здійснене на підставі оригіналів первісних документів (довідок) про період несення служби в зоні Чорнобильської АЕС.

З урахуванням викладеного, у відповідача є усі відомості про заробітну плату та період її нарахування, необхідні для перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі фактичної шкоди відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали у результаті Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру заробітної плати за роботу у зоні відчуження.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач по справі є правонаступником УПО УВС Кримського облвиконкому, належним повноважним органом, що надає необхідні відомості, довідки для нарахування та перерахунку пенсій відповідним категоріям громадян, тому зобов'язаний прийняти всі заходи для надання запитуваної позивачем довідки.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням зазначеного, виходячи з аналізу законодавства України, дослідивши та оцінивши надані суду докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову як інвалід другої групи.

Постанова складена та підписана в порядку ч.3 ст.160 КАС України 26.11.2012.

Керуючись статтями 157-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов'язати Головне територіальне управління МНС України в АР Крим надати довідку про виплату заробітної плати у період знаходження у зоні відчуження із вказанням сум збереженої заробітної плати окремо (добово) за неповний грудень 1986 року та половину січня 1987 року без вказання 1/3 резерву та пайкових.

3. Зобовязати Головне територіальне управління МНС України в АР Крим направити копію довідки до УПФУ в Ленінському районі міста Севастополя.

4. Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.В. Гавура

Суддя О.В. Гавура