Постанова від 10.08.2012 по справі 2а-1870/5346/12

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2012 р. Справа № 2a-1870/5346/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,

представників позивача - Шаповаленко Р.О.,

представника відповідача - Плужнікової Л.Ю., Рудченка О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного виробничо-комерційного підприємства "Суми-Трейд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне виробничо-комерційне підприємство "Суми-Трейд" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах від 11.06.2012 року №0004491503/21499.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 18 травня 2012 року Державної податковою інспекцією у м. Сумах було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПВКП "Суми-Трейд" за березень 2012 року. За результатами перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 11 червня 2012 року №0004491503/21499, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, оскільки відповідно реєстру отриманих та виданих податкових накладних за березень 2012 року, ПВКП "Суми-Трейд" включено в розділ II "Отримані податкові накладні" податкову накладну № 240 від 14 березня 2012 року, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.

З даним податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції у м. Сумах позивач не погоджується і вважає його незаконним з наступних підстав.

Продавець товару, ПП „СПС", у відповідності до п. 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України, надав покупцю, ПВКП "Суми-Трейд", підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій були зазначені всі передбачені цією нормою реквізити, в тому числі і передбачену відмітку про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому позивач зазначає, що він, маючи належним чином оформлену податкову накладну з відміткою про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, правомірно включив до складу податкового кредиту на суму податку на додану вартість 14 958грн.42коп.

Крім того, позивач зазначає, що податкова накладна №240 від 14 березня 2012 року була подана на реєстрацію 03.04.2012 року, тобто у термін, не пізніше 20 календарних днів за датою її виписки, як це передбачено п.201.10 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), що підтверджується повідомленням про прийняття звітності, а тому вона повинна вважатися такою, що зареєстрована вчасно.

Представники позивача в судовому засіданні зазначили, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі із зазначених вище підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог та надав письмові заперечення, в яких зазначено, що позивач визначив податковий кредит в декларації з ПДВ за березень 2012 року на підставі податкової накладної № 240 від 14 березня 2012 року, не зареєстрованої своєчасно в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не надає позивачу право на податковий кредит на вказану суму згідно абзацу 9 пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Сумах 18 травня 2012 року було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПВКП "Суми-Трейд" за березень 2012 року.

За результатами вказаної перевірки було складено акт № 971/15-319/31930822 від 18 травня 2012 року (а.с.6-8).

Як вбачається з вказаного акту, під час проведення камеральної перевірки встановлено, що позивач подав до Державної податкової інспекції у м. Сумах податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року (від 19.04.2012 року №9020475597). До податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2012 року позивачем включено податкову накладну № 240 від 14 березня 2012 року на загальну суму ПДВ 14958грн.42 коп., отриману від ПП "СПС" за придбані товари на загальну суму 74792грн.08коп.(а.с.11-12). Податковий кредит згідно зазначеної податкової накладної позивачем збільшено на суму 14958грн.42коп., при цьому, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, податкова накладна № 240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958 грн. 42коп. від ПП "СПС" зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.

З висновку вказаного акту вбачається, що ПВКП "Суми-Трейд" до податкового кредиту березня 2012 року, в порушення вимог п. 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України, неправомірно включено до складу податкового кредиту податкову накладну № 240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958 грн. 42коп.

На підставі акту № 971/15-319/31930822 від 18 травня 2012 року Державною податковою інспекцією у м. Сумах було прийняте податкове повідомлення-рішення від 11.06.2012 року №0004491503/21499 (а.с.10), яким ПВКП "Суми-Трейд" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 18698грн.03коп., в тому числі: за основним платежем у сумі 14958грн.42коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 3739грн.61коп.

Відповідно до абзацу 9 пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Відповідно до абзацу 11 пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Відсутність факту своєчасної реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958 грн.42коп. підтверджується копією квитанції №2 (а.с.15), згідно якої вищезазначена податкова накладна не може бути прийнята у зв'язку із виявленими помилками.

Єдиною підставою для віднесення до податкового кредиту сум ПДВ згідно податкової накладної, яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних є заява зі скаргою на постачальника. Позивач не заперечує проти того, що він помилково подав до Державної податкової інспекції у м. Сумах додаток №8 до податкової декларації за березень 2012 року (а.с.4). При цьому, документи, перелічені у п.201.10 ст.201 розділуV Податкового кодексу України, позивачем не надавались. Таким чином, заяви із скаргою від ПВКП „Суми-Трейд" до відповідача не надходило.

Твердження позивача про своєчасність реєстрації ПП „СПС" податкової накладної №240 від 14 березня 2012 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки відповідно до повідомлення про отримання звітності (а.с.13) звіт було доставлено в поштову скриньку ДПС України 03.04.2012 року в 11:52:32, спростовується наступним.

Відповідно до абзацу 3 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 4 3 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу 8 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, зареєстрованому в Мінюсті України 16 квітня 2008 року за № 320/15011, затверджена Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку (далі - Інструкція № 233).

Відповідно до пункту 1 Інструкції №233, квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді; квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС.

Згідно з п.п. 7.3 -7.7 Інструкції №233, - після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).

Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

З матеріалів справи вбачається, що ПП "СПС" були надіслані квитанція №1 із зафіксованою датою та часом як „04.04.2012 року в 00:04:25" (а.с.14), та квитанція №2 про неприйняття податкового документу у зв'язку з помилками (а.с.15).

Тому датою та часом надання податкової накладної до органу державної податкової служби необхідно вважати саме дату та час, зафіксовані у квитанції №1 (а.с14), оскільки в законодавстві згадується дата та час, зафіксовані у першій квитанції, а не дата та час, зафіксовані у повідомленні про отриманні звітності (а.с.13).

Крім того, згідно п.2, п.3 розділу ІІІ Інструкції № 233 при відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції). Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну.

Таким чином, ПП „СПС" надало на реєстрацію податкову накладну №240 від 14 березня 2012 року 04.04.2012 року, тобто з порушенням встановленого законом терміну. Тому тривалість операційного дня для надіслання другої квитанції повинна відраховуватися з 0 годин 04 квітня 2012 року, а не з 11:52:32 03 квітня 2012 року, оскільки у пункті 11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, йдеться саме про надіслання продавцеві протягом операційного дня квитанції, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, тобто другої квитанції у розумінні положень Інструкції №233, яка підтверджує прийняття податкових документів платника податків до бази даних ДПС.

Факт надходження на адресу ПП "СПС" другої квитанції протягом операційного дня, що розпочався о 0 годин 04 квітня 2012 року, в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин також підтверджує правомірність винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 11.06.2012 року №0004491503/21499.

Більш того, згідно пунктів 13, 14, 15, 16, 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, з метою отримання інформації, що міститься у Реєстрі, покупець складає запит за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та надсилає його засобами телекомунікаційного зв'язку Державній податковій службі. На запит покупця стосовно надання інформації, що міститься у Реєстрі, видається: про податкову накладну та/або розрахунок коригування - витяг з Реєстру; про податкову накладну, до якої на дату надходження такого запиту зареєстровано розрахунок коригування, - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування; про розрахунок коригування до податкової накладної - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування.

Запит щодо надання відомостей про податкові накладні та/або розрахунки коригування з Реєстру складається у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому Державною податковою службою, за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.

Запит покупця в електронній формі підлягає шифруванню та надсилається Державній податковій службі засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні

документи та електронний документообіг". Примірник запиту в електронній формі зберігається у покупця.

Державна податкова служба після надходження від покупця запиту в електронній формі проводить його розшифрування, перевіряє електронний цифровий підпис, визначає відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою.

Державна податкова служба здійснює пошук зазначеної у запиті податкової накладної та/або розрахунку коригування та складає витяг з Реєстру, у якому наводяться відомості щодо податкової накладної та розрахунку коригування. Зазначений витяг надсилається покупцеві не пізніше операційного дня, що настає за днем надходження запиту.

Таким чином, позивач мав право і можливість перевірити наявність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958грн.42коп. від ПП "СПС".

Згідно підпункту 6.1 пункту 6 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01 листопада 2011 року № 1379 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1333/20071, оригінал податкової накладної надається покупцю (отримувачу) товарів/послуг на його вимогу. Податкова накладна, яка відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового Кодексу підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після реєстрації, що здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (потрібне виділяється

поміткою "Х").

Пунктом 7 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01 листопада 2011 року № 1379 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1333/20071 встановлено, що у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого

постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу

податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Отже, податкова накладна № 240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958грн. 42коп. від ПП "СПС", в якій в лівому верхньому куті зазначено, що вона внесена до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.11) є заповненою з порушенням порядку заповнення податкової накладної, оскільки фактично вона була включена до Єдиного реєстру податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.

Таким чином, ПВКП "Суми-Трейд" неправомірно включено до складу податкового кредиту податкову накладну № 240 від 14 березня 2012 року на суму ПДВ 14958грн. 42коп., чим завищено суму податкового кредиту.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 11.06.2012 року №0004491503/21499, яким ПВКП "Суми-Трейд" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 18698грн.03коп., в тому числі: за основним платежем у сумі 14958грн.42коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 3739грн.61коп., відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому вимоги позивача щодо його скасування є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного виробничо-комерційного підприємство "Суми-Трейд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови виготовлено 14 серпня 2012 року