20 листопада 2012 року м. Київ Справа № 2а-11698/09/0570
К-52787/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Суддя-доповідач:Вербицька О.В.
Судді: Маринчак Н.Є.
Муравйов О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 р.
у справі № 2а-11698/09/0570
за позовом Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж»
до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання дій протиправними щодо складання акту,
Акціонерне товариство закритого типу «Донбаспромелектромонтаж»(далі -позивач, АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж») звернулось до суду з позовом до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Горлівська ОДПІ) про визнання дій протиправними щодо складання акту.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р. позов задоволено. Визнано протиправними дії Горлівської ОДПІ щодо складання акту № 37/1-0 від 01.06.2009 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яким прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - Горлівського спеціалізованого управління «Електромонтаж»№ 452 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж». Визнано недійсним рішення Горлівської ОДПІ про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - Горлівського спеціалізованого управління «Електромонтаж»№ 452 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж», викладене в акті № 37/1-0 від 01.06.2009 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 р. постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі Горлівська ОДПІ, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 р. скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач письмових заперечень на касацйну скаргу відповідача не надав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Горлівське спеціалізоване управління «Електромонтаж»№ 452 є підрозділом АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж»без права юридичної особи та було зареєстровано як платник податку на додану вартість, що засвідчується відповідним свідоцтвом № 08370133 від 06.05.1999 р.
01.06.2009 р. Горлівською ОДПІ складено акт № 37/15-0 про анулювання реєстрації зазначеного підрозділу в якості платника податку на додану вартість.
Підставою для складання наведеного акта послужив висновок податкового органу про відсутність підстав для перебування позивача в якості платника ПДВ відповідно до п.п. «в»п.п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Порядок реєстрації осіб як платників податку на додану вартість та анулювання реєстрації визначений статтею 9 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно до п. 9.8 якої реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо: а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Підставою для анулювання реєстрації платників податку на додану вартість відповідач визначив саме підпункт «в»цієї статті.
За приписами вищевказаної норми анулювання відбувається якщо особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
З матеріалів справи вбачається, що з моменту реєстрації відповідачем Горлівського спеціалізованого управління «Електромонтаж» № 452 в якості платника податку на додану вартість, він не реєструвався як платник єдиного податку та не став суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені вищевказаним Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо недоведеності відповідачем наявності, передбачених статтею 9 Закону України «Про податок на додану вартість», підстав для анулювання реєстрації підрозділу позивача в якості платника податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р. та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Касаційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції відхилити.
2.Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2009 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 р. залишити без змін.
3.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов