Ухвала від 22.11.2012 по справі 1570/7077/2012

Справа № 1570/7077/2012

УХВАЛА

22 листопада 2012 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах громадянина: ОСОБА_1 до військової частини А 3438 про стягнення заборгованості по грошовій компенсації за речове майно та речового майна у натуральному вигляді, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах громадянина: ОСОБА_1 до військової частини А 3438 про стягнення заборгованості по грошовій компенсації за речове майно та речового майна у натуральному вигляді.

Відповідно до положень ст. 106 КАС України передбачено що, у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків, заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та матеріалів справи прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері просить:

- поновити строк для звернення до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у військовій сфері в інтересах ОСОБА_1 до військової частини А3438 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії щодо виплати компенсації за речове майна та видачі речового майна у натуральному вигляді у зв'язку з поважністю його пропуску;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини А3438 щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості за речове майно на суму 3022 грн. 30 коп.;

- стягнути з військової частини А 3438 заборгованість по грошовій компенсації за речове майно у розмірі 1353 грн. 10 коп., та по речовому майну у натуральному вигляді па суму 1669 грн. 20 коп., а всього на загальну суму 3022 грн. 30 коп. на користь громадянки ОСОБА_1.

Суддя розглянувши вказане клопотання прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Дослідивши матеріали адміністративного позову та клопотання про поновлення строку звернення до суду, суддя встановив, що позивачем оскаржуються дії та бездіяльність відповідача, вчинені під час проходження військової служби, з якої ОСОБА_1 була звільнена наказом Командувача військами південного оперативного командування від 26.11.2003 року № 89-ПМ у запас за пунктом 63 пп. «в»- за станом здоров'я , строк на оскарження яких минув.

Свою вимогу про поновлення строку звернення до суду позивач обґрунтовує, тим що у зв'язку з хворобою та стаціонарним лікуванням ОСОБА_1 не мала можливості для звернення до суду у встановлені ст. 99 КАС України строки. В підтвердження чого, позивачем надані епікризи - виписки з лікувальних закладів в яких ОСОБА_1 знаходилась після звільнення з військової служби.

Суддею досліджені надані медичні документи, з яких вбачається, що ОСОБА_1 знаходилась на стаціонарному обстеженні та лікуванні у період з 19.05.2003 р. по 27.07.2007 р.

Інших доказів, які б свідчили про поважність причини пропуску, на яку вказує позивач суддею не встановлено.

З чого вбачається, що з 28.07.2007 року, ОСОБА_1 мала змогу звернутися за захистом свого порушеного права, однак не скористалась цим.

Суддя вважає за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки -засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Строк звернення до суду обчислюється, за загальним правилом, з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

День, коли особа дізналась про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Доказами, які свідчать про день, коли особа дізналася про порушення своїх прав, є розписка про одержання рішення, докази відправки та отримання кореспонденції, акт про відмову одержати документ (надати пояснення), довідки, складені особами, у випадках, передбачених законом.

Як встановлено суддею, днем з якого позивачка мала змогу звернутися за захистом своїх прав та законних інтересів є 28.07.2007 року. Доказом цього служить наявна в матеріалах справи копія виписного епікризу 16.07.2007 р. по 27.07.2007 року. Отже, строк звернення до адміністративного суду, слід відраховувати 28.07.2007 року та його закінчення припадає на 27.07.2008 року, оскільки приписами КАС України, на час спірних правовідносин, був встановлений річний строк звернення до суду.

У зв'язку з чим, суддя вважає за необхідне зазначити, що особа може не знати про правові наслідки рішень, прийнятих щодо неї, або недооцінювати їх. Це може статися через правову безграмотність, неправильну поінформованість, маніпуляції та обман з боку правопорушника тощо. Проте для обчислення строку звернення до суду не має значення, чи усвідомлювала особа, що її права та інтереси порушуються. З практичної точки зору, порушення прав пов'язується із моментом прийняття протиправного рішення (вчинення дії чи бездіяльності).

Крім того, суддя встановивши зазначені обставини, не вбачає, що причина пропуску строку є поважною, оскільки вона не відповідає одночасно усім таким умовам:

1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом або судом строк;

2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк. Тому не може бути визнано поважною причиною пропуску строку;

3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;

4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказувань.

Враховуючи вищевикладене, суддя вважає за необхідне наголосити на тому, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

З урахуванням сукупності викладених обставин, суддя приходить до висновку про відсутність поважних причин пропуску строку, з огляду на додані прокурором з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в обґрунтування заявленого клопотання до матеріалів адміністративної справи доказів, а отже суддя вважає за необхідне залишити адміністративний позов без розгляду.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 106 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ :

В задоволенні клопотання Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері про поновлення строку звернення до суду відмовити.

Адміністративний позов позову Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах громадянина: ОСОБА_1 до військової частини А 3438 про стягнення заборгованості по грошовій компенсації за речове майно та речового майна у натуральному вигляді - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.

Суддя /підпис/ Потоцька Н.В.

З оригіналом згідно:

Суддя Потоцька Н.В.

ст. 100