Постанова від 16.11.2012 по справі 1570/3296/2012

Справа № 1570/3296/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Токмілової Л.М.

при секретарі -Ігнатенко М.Ю.

за участю: представника позивача - Нестерової О.В.

представників відповідача -Копиця С.М., Рудь Р.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сіносмарт Україна" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2011 року № 0003512360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 165649,45 грн., -

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2012 року до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Сіносмарт Україна" з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.10.2011 року № 0003512360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 165649,45 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідачем за період з 21.09.2011 року по 11.10.2011 року проведено планову перевірку ТОВ «Сіносмарт-Україна»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011року. За наслідками перевірки складено акт № 7380/23-50/35049170 від 18.10.2011 року, в якому податковим органом встановлено не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства в день їх фактичного отримання в сумі 32870, 13 грн. та встановлено, що видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом на загальну суму 649,40 грн., чим порушено вимоги п.2.6 та п.3.5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні. На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2011 року № 0003512360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 165649,45 грн. Позивач вважає зазначене рішення є протиправним, оскільки, воно суперечить діючому законодавству. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом, в якому позивач просив суд скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві (а.с. 3-4).

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 31.10.2011 року № 0003512360 прийнято на підставі акту перевірки, який був складений за результатами проведення планової перевірки ТОВ «Сіносмарт-Україна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011року. Представник відповідача зазначив, що перевіркою було встановлено порушення позивачем вимог п.2.6 та п.3.5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, а саме: не оприбутковано готівкові кошти в касі підприємства в день їх фактичного отримання в сумі 32870, 13 грн. та видача готівки з каси не підтверджена підписом на загальну суму 649,40 грн. Представник відповідача, вважав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, тому позивачу слід відмовити у задоволені позовних вимог повністю.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіносмарт Україна" зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради 10.041.2007 року за № 1 556 102 0000 027269.

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби.

З матеріалів справи вбачається, що за період з 21.09.2011 року по 11.10.2011 року на підставі направлень від 12.09.2011 року № 003258/3160, від 13.09.2011 року № 003406/3178, № 003407/3179, № 003408/3188, № 003409/3181, № 003410/3177, від 19.09.2011 року № 003141/3243, № 003612/3237 виданих ДПІ у Приморському районі м.Одеси, головними державними податковими ревізор-інспекторами Лаврухіною Л.А., Черновол О.Р., Триполко О.Б., Рибаковим С.В., Справцевою Л.В., Татаренко Т.В., Воронцовим О.В., Керничним С.В., відповідно до ст. 77 Податкового кодексу України, наказу ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 25.08.2011 року № 2758 та плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на вересень 2011 року проведено планову перевірку ТОВ «Сіносмарт-Україна»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011року.

За результатами вказаної перевірки ДПІ у Приморському районі м.Одеси складено акт № 7380/23-50/35049170 від 18.10.2011 року про результати планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Сіносмрат-Укрїна»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 30.06.201 року (а.с.5-31). У висновках вказаного акту, зокрема, зазначено про порушення позивачем вимог п.2.6 та п.3.5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні № 637 від 15.12.2004 року, а саме: встановлено не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства в день їх фактичного отримання в сумі 32870, 13 грн. та встановлено, що видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом на загальну суму 649,40 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки та згідно п.п.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та згідно ст.ст. 1, 2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», ДПІ у Приморському районі м.Одеси прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2011 року №0003512360, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 165649,45 грн. (а.с.32).

Не погоджуючись з висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду, вказуючи на його протиправність та необґрунтованість.

Суд погоджується з правовою позицією позивача виходячи з наступного.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п. 77.1 ст. 77 Податкового Кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Як вбачається зі змісту акту перевірки, перевіряючими встановлено, що ведення касових документів та їх оформлення ведеться з порушенням вимог Положення про ведення касових операцій в національної валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБ України від 15.12.2004р. № 637.

В акті перевірки зазначено, що відповідно п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320, уся готівка, надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, згідно наданих первинних документів: касової книги за 2010р. (чек ЛВ 0042323 від 12 серпня 2010 року виданого ОСОБА_12 з чекової книжки за №№ ЛВ 0042301 -0042325 АБ «Південний»рахунку № 26000311368401, прибуткового ордеру від 12 серпня 2010 року за № 9 отримано готівкові кошти в сумі 40203,60 грн., що підтверджується банківською випискою від 12.08.2010 року. За 12 серпня 2010 року у касовій книзі підприємством оприбутковано лише 7333,47 грн., тобто оприбуткування готівки в касі підприємства не проведено в повній сумі в день її фактичного одержання.

Суд вважає, що висновки акту не спростовують факту відображення в касовому документі повної суми отриманої готівки, а саме в розмірі 40203,60 грн.

Листом 9 Касової книги позивача відображено оприбуткування за банківською випискою від 12.08.2010р. готівкових коштів в сумі 40203,60грн. та виплату отриманих готівкових коштів в той же день за відомістю на виплату грошей на суму 7333,47грн. та видатковим касовим ордером № 10 від 12.08.2010р. на суму 32870,13грн., як повернення боргу за авансовими звітами, та зафіксовано залишок у касі в розмірі 0,00 грн.Додатком № 3 до акту зафіксовано опрацювання авансових звітів при проведенні перевірки вимог касової дисципліни.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем у повній відповідності за діючим законодавством України здійснено оприбуткування готівки в касі на підставі прибуткового касового ордеру № 9 від 12.08.2010р. в сумі 40203,60 грн. в повному обсязі.

Крім того, в акті перевірки зазначено, що відповідно до вимог п.3.5. Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні від 15.12.2004р. №637, для виведення залишку готівки у касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом. Так, податковою зазначено, в акті про встановлення наявності понадлімітного залишку готівки в касі позивача 17.12.10р. в розмірі 649,40 коп., що обґрунтовано видачею грошових коштів, не підтверджено підписом.

Суд вважає, що даний висновок не відповідає дійсності, оскільки, до листа 16 касової книги за 17 грудня 2010р. додано прибутковий касовий ордер №17 від 17.12.2010р. (а.с. 37), видатковий касовий ордер та відомість на виплату грошей ВЗП-000013 за грудень 2010р. (а.с.38), в якій в кожній графі стовпчика «Підпис про одержання»міститься підпис одержувача грошових коштів. Також, судом встановлено, що в акті не зазначено, в якій графі про видачу грошових коштів не міститься підпису отримувача.

Судом встановлено, що такі висновки перевірки не відповідають приписам чинного законодавства у зв'язку з наступним.

Відповідно до преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. №637, Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України", визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Відповідно до п.2.6 Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

В акті перевірки зазначено про порушення позивачем п.3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, в якому встановлено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача. Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

У відповідності до пункту 2.8 цього Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Згідно з пунктом 7.24 вказаного Положення у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

Абзацом другим частини першої статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

В ході розгляду справи в суді відповідачем не надані ґрунтовні пояснення та підтверджуючі їх документи на доведення правомірності висновку акту перевірки та нарахування штрафних санкцій за на підставі ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

08.10.2012 року суд направляв на адресу відповідача лист, в якому просив надати завірені копії матеріалів планової виїзної перевірки ТОВ «Сіносмарт Україна», але вимогу суду виконано не було.

Крім того, представник відповідача на запитання суду стосовно того, чому в акті перевірки зазначено, що видача готівки з каси не підтверджена підписом в касових ордерах, пояснити не міг та документальних підтверджень суду не надав.

Відповідно до вимог п. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу України, при проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

В судовому засіданні допитано в якості свідків допитано ОСОБА_13 - директора підприємства та ОСОБА_14, які пояснили, що підпис на касовому ордері було поставлено в день отримання готівки.

З урахуванням наведеного, суд вважає що висновки акту перевірки щодо встановлення понадлімітних залишків готівки в касі підприємства та порушення п.п.2.6 п.2; п.п.3.5 п.3 Положення про ведення касових операцій в національної валюті в Україні є необґрунтованими та такими що не відповідають чинному законодавству, що свідчить про протиправність прийнятого підставі вказаного акту перевірки податкового повідомлення-рішення.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби від 31.10.2011 року № 0003512360 є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 16 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. №637, ст.ст. 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 158 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сіносмарт Україна" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 31.10.2011 року № 0003512360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 165649,45 грн. -задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби від 31.10.2011 року № 0003512360, яким до ТОВ «Сіносмарт Україна»застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 165649,45 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 16 листопада 2012р.

Суддя Л.М.Токмілова

16 листопада 2012 року

.