14 листопада 2012 р.Справа № 2-а-68/11/1515
Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Добров Павло Володимирович
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого -судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1, Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 21 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
08 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеській області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем, на думку позивача, була невірно нарахована та виплачена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.06.2006 р. по 05.06.2009 р. нарахована та отримана в розмірі 3893,08 грн. замість належних 19562 грн. Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача 15668,92 грн. Обґрунтовуючи помилковість нарахування відповідачем, позивач зазначала, що нарахування здійснювались, виходячи не з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а з розміру, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців в 2008 р., та з розміру, що дорівнює різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців в 2009 р. (а.с.2-4).
Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 21 лютого 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку був задоволений частково. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області на користь ОСОБА_1 5921,70 грн. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено (а.с.32-36).
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просила прийняти рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги про зміну постанови суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Також, не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що судом порушено норми матеріального та процесуального права. Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, на яке посилається суд першої інстанції, зупинення дії ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»визнано таким, що не відповідає Конституції України, однак додаткове фінансування на проведення виплати вказаної допомоги з Державного бюджету України не надходило. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
В зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, справа розглянута в порядку письмового провадження згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та залишення без задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серія 1-ЖД НОМЕР_1, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).
Згідно з Довідкою № 3045 відповідача ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Комінтернівській р/с та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку з серпня 2006 р. по червень 2009 р. включно.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися у 2008, 2009, 2010 роках у розмірі прожиткового мінімуму на дитину за віком до 6 років, оскільки рішеннями Конституційного Суду України вказані норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у 2008, 2009 роках не скасовувались та неконституційними не визнавались. Позивачка з лютого 2008 року отримувала щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі не меншому ніж 130 грн., що підтверджується наданою довідкою і випискою з особового рахунку позивача. Зазначений розмір допомоги відповідав діючому законодавству. Таким чином, правові підстави для перерахунку позивачу розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з лютого 2008 р. по квітень 2008 р. відсутні, а дії відповідача по нарахуванню і виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною відповідали вимогам Закону.
Проте, з висновком суду першої інстанції про поновлення позивачу строку звернення з позовом до суду погодитися не можна.
Так, відповідно до частин 1 та 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 оскаржуються дії Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області щодо нарахування та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2006 року по 05 червня 2009 року.
Однак, позовну заяву з названими вимогами до Комінтернівського районного суду Одеської області позивачем подано лише 08 жовтня 2010 року, тобто із перевищенням встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України процесуального строку.
В обґрунтування необхідності поновлення строку звернення до суду ОСОБА_1 зазначено, що про порушення свого права вона дізналась з засобів масової інформації, після чого відразу звернулась до відповідача з проханням перерахувати та виплати державну соціальну допомогу в розмірі передбаченому чинним законодавством, однак отримала відмову. У зв'язку з чим, на думку позивача, оскільки вона скористалась досудовим врегулюванням даного спору, тобто звернулась із проханням перерахувати та виплатити їй недоплачену суму державної допомоги, то днем, коли вона дізналась про порушення своїх прав, вважається день отримання відповіді.
Проте, право на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникло у позивача ще у 2007 році, після винесення рішення Конституційним Судом України від 09 липня 2007 року № 06-рп/2007. Вказане рішення Конституційного Суду України було у встановленому порядку опубліковано у липні 2007 року, а тому позивач повинна була дізнатись про порушення свого права саме у липні 2007 року.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції із залишенням без розгляду вимог позивача по проведенню перерахунку та виплаті недоплаченої частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 05 червня 2006 року по 05 червня 2009 року.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 -залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області -задовольнити частково.
Постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 21 лютого 2011 року -скасувати, а позовну заяву ОСОБА_1 про визнання дій відповідача по нарахуванню і виплаті суми допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, стягнення з відповідача загальної суми недоплаченої одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2006 року по 05 червня 2009 року -залишити без розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий В.О. Скрипченко
Суддя О.С. Золотніков
Суддя Ю.В. Осіпов