14 листопада 2012 р.Справа № 2а/1570/10078/2011
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Бойка А.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Зоря»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року у справі за позовом Тарутинського районного центру зайнятості до закритого акціонерного товариства «Зоря»про стягнення штрафу,
В листопаді 2011 року Тарутинський районний центр зайнятості звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ЗАТ «Зоря»стягнення штрафу в сумі 17760 грн. за порушення ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», посилаючись на те, що проведеною перевіркою встановлено використання відповідачем, як роботодавцем, праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості, що тягне за собою застосування штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2012р. позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ЗАТ «Зоря»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, без повного з'ясування обставин справи та прийняти нову постанову, якою позов Тарутинського районного центру зайнятості залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що 13.10.2011р. посадовими особами Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення проведено перевірку ЗАТ «Зоря»додержання законодавства України про зайнятість населення, за результатами якої складено акт №12-17/178. В матеріалах перевірки вказується на порушення відповідачем ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»щодо використання ним, як роботодавцем, праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості.
Тоді ж Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення складено акт №12-16/28 про порушення законодавства України про зайнятість населення, яким запропоновано ЗАТ «Зоря»добровільно у місячний строк внести штраф у двадцятикратному мінімальної заробітної плати за одного іноземця в загальній сумі 17760 грн. Зазначено, що у разі несплати (або відмови від сплати) у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення буде проводитися Тарутинським районним центром зайнятості у судовому порядку. Голова правління ЗАТ «Зоря»Гуцул О.В. ознайомився 13.10.2011р. та отримав його один примірник, про що свідчить його підпис безпосередньо в акті /а.с.12/
Задовольняючи позов Тарутинського районного центру зайнятості суд першої інстанції виходив з того, що оскільки товариством в добровільному порядку штраф не сплачено, тому він підлягає стягненню в примусовому порядку. Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про правовий статус іноземців»іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування.
Згідно ч.2 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу державної служби зайнятості на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості в особі її уповноважених органів стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Вказаним Законом також передбачено, що суми штрафів за порушення законодавства України про зайнятість населення підлягають перерахуванню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що товариство не було повідомлено про час та місце розгляду справи, що позбавило його надати до суду пояснення щодо суті заявлених позовних вимог. Колегія суддів критично ставиться до таких тверджень апелянта, оскільки повідомлення судом ЗАТ «Зоря»про відкриття провадження у справі з пропозицією надати письмові пояснення підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с.30/. Доводи товариства, що 18.12.2011р. на його адресу не надходило жодної кореспонденції з Одеського окружного адміністративного суду не підтверджується належними доказами.
Більше того, порушення норм процесуального права, відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України, є підставою для скасування рішення суду, якщо воно призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт, вказуючи на порушення, на його думку, при прийнятті оскаржуваної постанови судом норм процесуального права, не вказав в чому полягає неправильність вирішення справи по суті позовних вимог, не надав до суду апеляційної інстанцій пояснень щодо їх безпідставності.
При розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 199 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Зоря»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року -без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Бойко А.В.
Яковлєв О.В.