Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14275/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 1624,80 грн., -
Добропільський міжрайонний прокурор звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 1624,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що у відповідності до п. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі за текстом - Закон № 1058-ІV), відповідач своєчасно не сплатила страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в результаті чого має заборгованість зі сплати страхових внесків за 2010 рік у розмірі 1624,80 грн. Відповідно до п. 7 ст. 64 Закону № 1058-ІV позивачем на адресу відповідача було направлено вимогу про сплату боргу № ф-29 від 07.05.2012, однак, суму заборгованості відповідач не сплачує, позивач просив у відповідності до Закону № 1058-ІV стягнути з нього на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Добропільський міжрайонний прокурор представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області, яке, в свою чергу, є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстрована у встановленому порядку, є платником єдиного податку на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 8 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464-ІV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, до правовідносин, що виникли між сторонами, належить застосовувати норми Закону України № 1058-ІV.
Законом України «Про внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08 липня 2010 року № 2461-VІ були внесені зміни до підпункту 4 пункту 8 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV, а саме «фізичні особа - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 106 Закону № 1058-ІV передбачено порядок стягнення суми несплачених страхових внесків.
Підпункт 4 пункту 8 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-VІ був виключений, згідно із Законом України від 08.07.2010 р. N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування визначено статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зокрема, відповідно до пункту 4 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Також, відповідно до п.2.1.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону є квартал. Тобто у порушення зазначеної норми, у відповідача виникла заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області.
Як передбачено статтею 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
25.04.2012 відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, у якому відповідач визначила суми страхових внесків, що підлягали сплаті у 2010 році в сумі 1918,80 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.04.2012 відповідач частково сплатила суму боргу в розмірі 294,00 грн.
Відповідно до картки особового рахунку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 загальна сума простроченої заборгованості (недоїмки) перед управлінням становить 1624,80 грн.
Згідно з частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Так, відповідно до цього, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області направлено відповідачу вимогу про сплату боргу № ф-29 від 07.05.2012, за якою відповідач мала сплатити недоїмку зі страхових внесків в десятиденний строк з дня одержання вимоги. Однак, на теперішній час відповідач суму боргу не сплатив.
Оскільки відповідач страхові внески у повному обсязі не сплатила, сума заборгованість у розмірі 1624,80 гривень підлягає стягненню на користь позивача.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 1624,80 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477) заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 1624 (тисячу шістсот двадцять чотири) гривні 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.