Постанова від 17.10.2012 по справі 2а/0470/9266/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/9266/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВрони О. В.

при секретаріМаксименко Е.М.

за участю:

представника позивача Педорича С.І. представника відповідача Чорнило О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Корвет-2" до Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про визнання бездіяльності державного органу протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Корвет-2» до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області з вимогами визнати протиправною бездіяльність Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо не перерахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої в м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр. Миру, 61-А, (кадастровий номер №1210100000:04:186:0162), як землі зайнятої поточним будівництвом, із застосуванням коефіцієнту 0,5 та зобов'язати Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області зробити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої в м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр.Миру, 61-А, (кадастровий номер №1210100000:04:186:0162), як землі зайнятої поточним будівництвом, із застосуванням коефіцієнту 0,5 за період будівництва з 09.08.2010 р. по 07.10.2011 р. (з урахуванням уточнень).

Позов обґрунтований тим, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр. Миру, 61-А, (кадастровий номер № 1210100000:04:186:0162), які Управління Держкомзему в м. Дніпропетровськ надало ТОВ фірмі «Корвет -2», в графі коефіцієнт функціонального використання зазначено коефіцієнт 2,5 (землі комерційного призначення).

Проте, позивач на орендованій земельній ділянці в період з 09.08.2010р. по 07.10.2011р. проводив будівництво торгівельного центру за адресою: просп. Миру, 61а в м.Дніпропетровськ, згідно дозволу на виконання будівельних робіт № 332/2010-04 від 09.08.2010р. та декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованої 07.10.2011р. № дп14311053019. Згідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого Наказом Держкомзему та Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 до земель, які зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, повинен застосовуватись коефіцієнт (Кф) 0,5. На думку позивача за весь час будівництва торгівельного центру земельна ділянка була фактично зайнята поточним будівництвом, а отже за період з 09.08.2010р. по 07.10.2011р. для розрахунку орендної плати повинна застосовуватись нормативно грошова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом 0,5. Відповідач помилково визначив функціональне призначення земельної ділянки, як землі комерційного використання, що призвело до невірного застосування коефіцієнту 2,5.

Позивач у червні 2011 р. звернувся до відповідача з вимогою про внесення змін до нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зменшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом застосування коефіцієнту 0,5, проте відповідач не надав відповіді на вимогу позивача про внесення змін до нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що позов є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки Управління Держкомзему у місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області немає підстав для зміни коефіцієнта функціонального використання землі на земельну ділянку що знаходиться за адресою м. Дніпропетровськ, пр. Миру, 61-а. Інформація про цільове використання земельної ділянки та цільове призначення земельної ділянки повинна визначатися в договорі оренди землі у відповідності до вимог чинного законодавства України, на підставі рішень уповноважених органів.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 17 грудня 2008 року між Дніпропетровською міською радою (як орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю фірма «Корвет - 2» (як орендарем) укладено договір оренди землі від 17.12.2008 р. відповідно до якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр.Миру, 61-А, (кадастровий номер № 1210100000:04:186:0162).

Означений договір укладений на підставі рішення Дніпропетровської міської Ради від 19.09.2008 р. №200/36.

Відповідно до п. 1.2 договору цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

Підпунктами 5.1, 5.2 договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду по фактичному розміщенню автостоянки. Цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

На підставі дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області на виконання будівельних робіт від 09.08.2010 р. № 332/2010-04, позивач в період з 09.08.2010 р. по 07.10.2011 р. проводив будівництво торгівельного центру на орендованій земельній ділянці за адресою просп.Миру,61а в м.Дніпропетровськ.

Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. встановлений перелік коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, що наведені у табл.1.1 додатку 1 Порядку.

Згідно до табл. 1.1 додатку №1 Порядку: землі комерційного використання при розрахунку нормативної оцінки яких, застосовується значення коефіцієнту - 2,5; землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво застосовується значення коефіцієнту 0,5.

Згідно довідки Управління Держкомзему в м.Дніпропетровськ з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр. Миру, 61-А, (кадастровий номер № 1210100000:04:186:0162), визначено функціональне призначення земельної ділянки, як землі комерційного використання, із значенням коефіцієнту функціонального використання - 2,5.

Оскільки, за весь час будівництва торгівельного центру земельна ділянка була фактично зайнята поточним будівництвом, на думку позивача за період з 09.08.2010р. по 07.10.2011р. для розрахунку орендної плати повинна застосовуватись нормативно грошова оцінка земельної ділянки з коефіцієнтом 0,5, у зв'язку з чим позивач 02.06.2011 р. звернувся до відповідача в порядку Закону України «Про інформацію» із запитом про внесення змін до нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зменшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом застосування коефіцієнту 0,5.

10.11.2011р. відповідачем була надана відповідь на запит в якій зазначено, що для внесення змін, до договору оренди земельної ділянки розташованої за адресою: м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр. Миру, 61-А, (кадастровий номер № 1210100000:04:186:0162), щодо цільового використання земельної ділянки, позивачу необхідно звернутись до відповідного органу в порядку визначеному чинним законодавством.

Суд вважає, що відповідачем обґрунтовано не внесенні зміни до технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 00000:04:186:0162) враховуючи наступне.

У відповідності до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності.

Згідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначено істотні умови договору, до яких зокрема віднесено умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно ст. 288.1 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

У статті 288.4 Податкового кодексу України зазначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до п.4.2 договору оренди землі від 17.12.2008 р. обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів, визначених законодавством.

Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, тобто класифікація категорій земель, визначена в ст.19 Земельного кодексу України здійснюється за основним цільовим призначенням.

Статтею 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Відповідно до п. 3.5. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р., коефіцієнт який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, а віднесення земельної ділянки до будь-якої категорії провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. №377, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

З наведених норм Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" вбачається, що зміни до договору оренди земельної ділянки в частині визначення цільового використання можуть бути внесені лише за рішенням органу місцевого самоврядування яким прийнято рішення про передачу земельної ділянки у користування.

Таким чином, для можливості перерахунку Управлінням Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої в м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, пр. Миру, 61-А, (кадастровий номер №1210100000:04:186:0162), як землі зайнятої поточним будівництвом, із застосуванням коефіцієнту 0,5, позивачу необхідно було звернутися у визначеному законодавством порядку до органу місцевого самоврядування для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині визначення її цільового використання. Враховуючи це, доводи позивача про бездіяльність Управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області є необґрунтованими, оскільки у відповідача відсутні підстави для зміни коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.

Керуючись ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Корвет-2» до Управління Держкомзему у м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язаня вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 22 жовтня 2012 року.

Суддя О.В. Врона