Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
13 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14390/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-25 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Волгіної Н.П.,
при секретарі Прокопенко Н.М.
за участю:
представника позивача - Купченко Т.І.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення донарахованої недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -
Позивач, Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області донараховану недоїмку по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4010,30 грн, обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 4 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі Закону № 2464) приватний підприємець ОСОБА_2 є платником єдиного внеску і зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області 02.06.2006 року за № 05-36-11-3192. У 2011 році платник обрав спрощену систему оподаткування - єдиний податок.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 суми нарахування єдиного соціального внеску підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, визначають самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлені цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно п. 3.2. розділу 3 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 необхідно було надати до Управління звіт за 2011 рік за додатком № 5 до вищевказаного Порядку.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для даного страхувальника є календарний рік.
Управлінням Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області в результаті проведеної звірки відповідно до протоколу № 1 від 25.04.2012 року про обмін інформацією між ДПІ та УПФУ виявлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2, який у 2011 році працював на спрощеній системі оподаткування та сплачував єдиний податок до міського бюджету м. Макіївки, порушив порядок нарахування, обчислення, сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надання звітності.
Сума простроченої заборгованості (недоїмки) по сплаті єдиного внеску становить 4010,30 грн.
Таким чином, внаслідок порушення відповідачем норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушуються державне пенсійне страхування, що ускладнює виконання Пенсійним фондом України одного з завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.
Несвоєчасне надходження платежів до Пенсійного фонду України спричиняє вагому шкоду інтересам держави України, ускладнює своєчасну виплату пенсій громадянам.
Представник Управління Пенсійного фонду у судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд задовольнити їх.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та пояснив, що зазначена недоїмка з'явилась у зв'язку зі скрутним положенням, викликаним смертю дружини та важким фінансовим станом.
Згідно з ч. 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
За Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Ст. 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.
До 01.01.2011 року в Україні порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування регулювався Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону страхові внески до ПФУ є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 цього Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів ПФУ, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 4 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до ПФУ, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрований виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області, місце проживання: АДРЕСА_1. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області, реєстраційний номер 05-36-11-3192 (а.с. 5).
Відповідно до акта № 67 від 10.07.2012 року "Про виявлені порушення порядку нарахування, обчислення, сплати єдиного соціального внеску та надання звітності фізичною особою підприємцем ОСОБА_2" відповідачем порушено п. 3 ч. 1 ст 7 та п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 в результаті чого страхувальнику, згідно з п. 6.2. "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" затвердженою Постановою правління ПФУ від 27.09.2010 року № 21-5, донараховано єдиний внесок за січень -грудень 2011 року на суму 4010,30 грн. Згідно п. 3.2 розділ 3 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фізичій особі підприємцю ОСОБА_2 необхідно надати до Управління звіт за 2011 рік за додатком № 5 вказаного вище Порядку (а.с. 9).
Відповідно до п.п 2.1.3. п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року (далі - Інструкція), платниками страхових внесків є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).
Згідно з п.п. 5.3.4. Інструкції страхові внески платниками податків, які обрали особливий спосіб оподаткування, сплачується ними за себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, до 20 числа поточного місяця за попередній у фіксованому розмірі.
Частиною 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Так, згідно із ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган ПФУ протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом ПФУ цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом 10 робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган ПФУ також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу ПФУ з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
3 01.01.2011 набрав чинності Закон України від 08.07.2010 № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Відповідно до абз.6 п.7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкого державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних вище норм Закону позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу від 10.07.2012 року № Ф 178 про сплату заборгованості в розмірі 4010,30 грн, яка була отримана відповідачем особисто 21.07.2012 року (а.с. 7).
Таким чином, внаслідок порушення відповідачем норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порушуються інтереси держави, встановлений порядок надходження і зарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що ускладнює виконання Пенсійним фондом України одного з завдань - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.
Крім того, як зазначалось раніше, відповідач у судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення донарахованої недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік у сумі 4010,30 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення донарахованої недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Макіївки Донецької області донарахованої недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4010 (чотири тисячі десять) гривень 30 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засідання 13 листопада 2012 року в присутності представника позивача та відповідача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 16 листопада 2012 року.
Суддя Волгіна Н.П.