13.11.12р. Справа № 2/5005/7361/2012
За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
Від Позивача: Федорова О.М., довіреність № 01-17/2/22вих від 11.01.2012 р.
Від Відповідача: ОСОБА_2, паспорт серія АК № НОМЕР_2 від 30.09.1999 р.
Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Дніпродзержинськ про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Розгляд справи неодноразово відкладався, в зв"язку з неявкою представника Відповідача; за клопотанням Позивача строк вирішення спору був продовжений на 15 календарних днів, відповідно до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні Позивач підтримує позовні вимоги.
Відповідач позов не визнає, але відзив на позов не надав.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд -
Встановив:
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, ЇЇ надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від Імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Всі землі в межах м. Дніпродзержинська належать територіальній громаді міста. Управління земельними ділянками комунальної власності здійснюють міські ради.
Статтею 116 чинного Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності з рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатам аукціону.
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування з врахуванням проекту землеустрою щодо її відведення або технічної документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
За відсутності рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або у користування юридична або фізична особа не має право використовувати земельну ділянку державної або комунальної власності.
Позивач стверджує, що відносно Відповідача Дніпродзержинською міською радою рішення про надання земельної ділянки в користування не приймалось.
Статтею 12 Закону України «Про охорону земель»визначені повноваження міських рад в галузі охорони земель, зокрема здійсненні контролю за використанням та охороною земель комунальної власності. Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно статей 189, 190 Земельного кодексу України міські ради мають своїх повноваженнях здійснювати самоврядний та громадський контроль використанням та охороною земель.
Рішенням № 496 від 25 червня 2008 року Дніпродзержинською міською радою було затверджено Положення про відділ самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради, який є виконавчим органом Дніпродзержинської міської ради у складі управління земельних відносин міської ради.
Основними завданнями та обов'язками, покладеними міською радою на вищеназваний відділ, є здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності міста та запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасно виявляти такі порушення та вживати відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до п. 4.3. вищезазначеного Положення про відділ самоврядного контролю, до повноважень відділу належить здійснення перевірок організацій, установ та підприємств міста щодо додержання ними чинного законодавства з питань, що відносяться до компетенції відділу.
06 квітня 2012 року фахівцями відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради було проведено обстеження, в ході якого виявлене самовільне зайняття земельної ділянки. На цій підставі був складений Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки, яка знаходиться за адресою.: АДРЕСА_1.
Акт обстеження складений у присутності головного спеціаліста, архітектора управління головного архітектора міста міської ради ОСОБА_4
У результаті обстеження встановлено: відповідно до договору дарування від 04.04.2011, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_5, зареєстрованого за №721, торгівельний павільйон загальною площею 9,9 кв.м. з літнім майданчиком передано ОСОБА_6 у власність ОСОБА_2.
Фактично на момент обстеження за зазначеною адресою на площі 0,0037га розміщено діючий торгівельний кіоск з літнім майданчиком. Договір оренди земельної ділянки на момент повторного обстеження не оформлено, що не відповідає вимогам ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
26 квітня 2012 року на адресу власника кіоску - фізичній особі -підприємцю ОСОБА_2 управлінням земельних відносин міської ради був надісланий лист-попередження з вимогою терміново оформити документи на користування земельною ділянкою або звільнити та повернути земельну ділянку до земель Дніпродзержинської міської ради. Вимоги Відповідачем не виконані, земельна ділянка не повернута.
Таким чином, ураховуючи зазначений вище Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 06.04.2012 року управлінням земельних відносин міської ради встановлено, що земельна ділянка площею 0,0037га, яка належить територіальній громаді, використовується Відповідачем незаконно, без дотримання вимог чинного законодавства, тому вважається самовільно зайнятою.
Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»зазначено, що ордер та інші дозвільні документи на право торгівлі надають суб'єкту господарювання право на здійснення підприємницької діяльності, зокрема, на відповідній території, земельній ділянці або у приміщенні. При цьому такий документ не надає права на відповідну земельну ділянку як частину земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування та визначеними щодо неї правами в розумінні частини першої статті 79 3акону України. Отже, розміщення малої архітектурної форми для здійснення підприємницької діяльності за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій вона розміщена, може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки і тягне за собою наслідки, визначені статтею 212 ЗК України.
Спірна земельна ділянка не повернута до земель міські ради та продовжує фактично використовуватись відповідачем під розміщення кіоску без відповідних правових підстав, тобто без належним чином оформлених правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Ст. 1 Закону України "Про державний контроль з використанням та охороною земель" №963-ІУ від 19.06.2003 року встановлено, що самовільним зайняттям земельної ділянки вважаються будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону, є правомірними.
Відповідно до ст.ст. 90, 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан здійснюється за рахунок осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування і розпорядження своїм майном.
Відповідно до ч. З ст. 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідач в судовому засіданні пояснив суду, що здійснює заходи щодо належного оформлення правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, але наведені обставини не є підставою для відмови у позові.
Суд встановив правомірність позовних вимог, в зв"язку з чим позов підлягає задоволенню. На Відповідача належить покласти судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись викладеним, ст.ст. 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2, ІДН НОМЕР_1) повернути до земель Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0037 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, перехрестя вул. Ярославської та вул. Астраханської, з приведенням її у придатний для використання стан.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (пл. Дзержинського,2, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, 51931, код ЄДРПОУ 24604168) 1 073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 00 коп.) судового збору.
Видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя М.М. Боділовська
Повне рішення підписано 16.11.2012 року.