06 листопада 2012 року м. Київ К/9991/29578/11
Вищий адміністративний суд України колегією суддів у складі
Гашицького О.В. (суддя-доповідач), Горбатюка С.А., Мороз Л.Л.,
здійснивши попередній розгляд за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести повторно перерахунок пенсії,
встановив:
Позивачем у 25 січня 2011 року оскаржено здійснення відповідачем у травні 2009 року чергового перерахунку пенсії відповідно до положень статей 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-ІV ) з урахуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні чи середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки (далі -показник СЗП), за 2007 рік, а не за рік, що передував року здійснення перерахунку пенсії, оскарженого позивачем.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року скасовано постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 1 березня 2011 року про задоволення позову та залишено позов ОСОБА_4 без розгляду з мотивів подання його після закінчення строків, установлених законом, і відсутності підстав для задоволення заяви позивача про поновлення строку.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм права, просить скасувати його рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Підстави для скасування рішення суду апеляційної інстанції відсутні.
Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Шестимісячний строк звернення до суду діє з моменту набрання чинності нової редакції (згідно із Законом України від 7 липня 2010 року № 2453-VІ «Про судоустрій і статус суддів», далі - Закон № 2453-VІ) статті 99 КАС, тобто з 30 липня 2010 року. Це означає, що у випадках, коли право на звернення до суду виникло у особи до зазначеної дати, коли процесуальним законом були встановлені інші строки, то у період чинності попередньої норми мають бути застосовані ті строки, які існували на час виникнення цього права. При цьому вимога частини другої статті 5 КАС, відповідно до якої провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи, полягає у тому, що залишок строку звернення до суду, право на яке виникло у особи до набрання чинності нової редакції статті 99 КАС після 30 липня 2010 року не може перевищувати строки, встановлені новою редакцією статті 99 КАС.
Оскільки позивач звернувся до суду з цим позовом 25 січня 2011 року, тобто у межах шести місяців після 30 липня 2010 року, то апеляційний суд правильно виходив із положень статті 99 КАС в редакції, чинній до внесення змін до наведеної норми згідно із Законом № 2453-VІ та дійшов водночас висновку, що позивачем без поважних причин порушено річний строк для звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження перерахунку пенсії, здійсненого відповідачем у травні 2009 року.
За таких обставин апеляційний суд також правильно застосував процесуальний закон щодо наслідків пропущеного без поважних причин строку звернення до суду з адміністративним позовом -статтю 100 КАС (в редакції Закону № 2453-VІ), згідно з частиною першою якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Статтею 220 КАС встановлено, що суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Позов у цій справі подано до суду після перебігу річного строку звернення до суду починаючи з часу здійснення перерахунку, який оскаржено. Положеннями КАС та Закону № 1058-ІV не передбачено зупинення чи поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом про перерахунок пенсії в разі звернення до суб'єкта владних повноважень із заявою про перерахунок пенсії, тому апеляційним судом правильно не взято до уваги вимогу позивача про обрахування строку звернення з адміністративним позовом до суду з моменту отримання відповіді відповідача на звернення позивача.
Якщо відсутні підстави для скасування судового рішення, суд касаційної інстанції відповідно до положень статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити і залишити без змін ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2011 року.
Можливість оскарження цієї ухвали чинним процесуальним законом не передбачено.
Судді