Справа № 1512/7276/2012
30.10.2012 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого -судді Огренич І.В.
при секретарі -Камінської О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1, уточнивши у судовому засіданні позовні вимоги, просить визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (надалі - ІДАБК в Одеській області) неправомірними та скасувати постанову №1152 по справі про адміністративне правопорушення від 15 травня 2012 року, посилаючись на те, що 14 травня 2012 року ІДАБК в Одеській області за результатами позапланової перевірки, проведеної на складські приміщення по вул. Базова, 8 в м. Одесі, у відношенні нього, як посадової особи (директора) ПрАТ «Одесоблтара», було складено протокол про адміністративне правопорушення, 14 травня 2012 року відповідачем було винесено припис №265 про усунення порушення та 15 травня 2012 року на підставі зазначених протоколу та припису ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 96 КУпАП України за експлуатацію об'єкту не прийнятого в експлуатацію та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень. Позивач зазначив, що не погоджується з результатами перевірки, а постанову у відношенні нього вважає незаконною, оскільки при здійсненні посадових повноважень головні державні інспектори інспекторського відділу №2 територіального управління з контролю за будівництвом об'єктів у м. Одеси та житлово-комунального господарства Савельєв С.О. та Орловський Я.Є. при складанні протоколу від 14 травня 2012 року та припису №265 від 14 травня 2012 року дійшли неправильного висновку щодо вчинення в діях позивача правопорушення, що є порушенням ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки вирішили питання про кваліфікацію даного правопорушення із зовнішнього огляду складських приміщень, а саме не зайшли в середину приміщень, не здійснили його огляд, не з'ясували відповідність об'єкта проектній документації вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, не перевірили підключення об'єкту до необхідних для його функціонування ресурсів, що є необ'єктивним та необґрунтованим. Крім того позивач зазначив, що складські приміщення, відносно яких була проведена перевірка, взагалі не використовуються та не експлуатуються.
Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Представник інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області надав до суду заперечення на адміністративний позов та з підстав викладених у запереченнях, просив у задоволені позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність»Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
Як встановлено у судовому засіданні, 14 травня 2012 року ІДАБК в Одеській області була проведена перевірка на складських приміщеннях по вул. Базова 8 в м. Одесі, що належать ПрАТ «Одесоблтара», за результатом якої було складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого ОСОБА_1, як посадову особу ПрАТ «Одесоблтара»притягнуто до адміністративної відповідальності по ч.1 ст.96 КУпАП за експлуатацію об'єкту не прийнятого в експлуатацію, а також винесено припис №265 про усунення порушення, передбаченого ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»у 30-ти денний термін.
15 травня 2012 року начальником ІДАБК в Одеській області, на підставі матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: протоколу про правопорушення у сфері містобудівельної діяльності від 14 травня 2012 року та припису про усунення порушень вимог законодавства №265 від 14 травня 2012 року, була винесена постанова №1152, відповідно до якої ОСОБА_1, як посадову особу ПрАТ «Одесоблтара», було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 96 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основи містобудування»державне регулювання у сфері містобудування полягає в контролі за дотриманням законодавства у сфері містобудування, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, раціональним використанням територіальних і матеріальних ресурсів при проектуванні та будівництві.
Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006 р. N 1434, Державна архітектурно-будівельна інспекція є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.
Основним завданням Держархбудінспекції є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері архітектури та будівництва та виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 р. (далі - Порядок).
Згідно п.п.16-18 Порядку, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
У судовому засіданні встановлено, що наказом Фонду державного майна України по Одеській області №924 від 28 червня 1996 року державне Одеське обласне виробничо-комерційне підприємство «Одесоблтара»перетворене у Відкрите акціонерне товариство «Одесоблтара», яке в результаті реорганізації стало Приватним акціонерним товариством «Одесоблтара».
На підставі ст.27 Указу Президента України №209/99 від 24.02.1999р. «Про державну програму приватизації на 1999 рік»та біржового контракту № 82-П на купівлю - продаж цінних паперів від 18.04.2000р., враховуючи підсумки продажу акцій ВАТ «Одесоблтара», встановлених Розпорядженням Фонду державного майна України № 482-РРА, Управлінням у справах майна та інвентаризації Одеської обласної ради було прийнято Наказ №53 від 24.05.2000р., згідно якого процес приватизації ВАТ «Одесоблтара»було завершено.
На підставі рішення Овідіопольської районної ради №206-ХХІІІ «Про видачу підприємствам державних актів на право постійного користування землею на території Авангардівської селищної ради»від 31січня 2001 року ВАТ «Одесоблтара»було видано державний акт на право постійного користування землею (забудовані землі для комерційного призначення), площею 4, 83 га, серії І-ОД № 002955 від 28 грудня 2001 року.
Відповідно до Переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ «Одесоблтара», що є додатком до Листа Фонду державного майна України по Одеській області № 1/871 від 26.02.2004р., регіональне відділення Фонду державного майна по Одеській області передало до статутного фонду відкритого акціонерного товариства «Одесоблтара»об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, 7км Овідіопольської дороги, вул. Базова, 8.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №214 «Про оформлення свідоцтва про право власності на виробничі будівлі, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Базова, 8 ВАТ «Одесоблтара»від 16 квітня 2004 року було вирішено оформити свідоцтво про право власності на виробничі будівлі, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Базова, 8 та зареєструвати об'єкт нерухомого майна, на який видається свідоцтво про право власності, в КП «ОМБТІ та РОН».
На час оформлення свідоцтва про право власності ВАТ «Одесоблтара»на виробничі будівлі по вул. Базовій, 8 м. Одеси діяло Розпорядження Одеського міського голови від 20.01.2003р. №59-01р. «Про оформлення свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна», згідно якого оформлення та видачу свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна доручено здійснювати виконавчому комітету Одеської міської ради в особі юридичного управління та КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».
Пунктом 2 вищезазначеного Розпорядження передбачено, що свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна видаються тільки на об'єкти, що завершені будівництвом і прийняті у встановленому порядку в експлуатацію, за наявності в обов'язковому порядку технічних паспортів або інвентаризаційних відомостей на об'єкт нерухомості, виготовлених КП «ОМБТІ та РОН», з наступною обов'язковою реєстрацією права власності на об'єкти нерухомості, на які видані свідоцтва, в КП «ОМБТІ та РОН».
08 червня 2004 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було видано свідоцтво про право власності на виробничі будівлі серії САА № 101523, згідно якого виробничі будівлі, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Базова, 8, загальною площею 8556,7 кв.м., які відображені у технічному паспорті від 03 січня 2003 р., належать ВАТ «Одесоблтара» на праві приватної власності. Зазначене свідоцтво 05 липня 2004 року зареєстрована в КП «ОМБТІ та РОН», про що у реєстровій книзі №33неж-108 зроблено запис за реєстровим №3422.
В той же час, в протоколі про адміністративне правопорушення від 14 травня 2012 року вказано, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що ПрАТ «Одесоблтара», директором якого з 16 серпня 2010 року є ОСОБА_1 (наказ №01 від 16 серпня 2010 року), здійснює експлуатацію об'єкта не прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку, що є порушенням ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно п. 2 Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд, затверджених Наказом № 32/288 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України та Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 27 листопада 1997 року та п.1.2 Положення з питань обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та поточної експлуатації будівель та споруд в галузі зв'язку, затвердженого Наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України №88 від 28 квітня 2004 року, експлуатація будівлі або споруди -це використання будівлі (споруди) згідно з функціональним призначенням та проведенням необхідних заходів до збереження стану конструкцій, при якому вони здатні виконувати задані функції з параметрами, що визначені вимогами технічної документації.
Відповідно до п.6.1 п. 6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07 лютого 2002 року ( що діяла на момент видачі позивачу свідоцтва про право власності) та п. 3.11 п. 3 діючого на той момент Наказу Державного комітету України у справах містобудування і архітектури «Управління, організація і технологія прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ДБН А.3.1-3-94»від 05 жовтня 1994 р. оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна на той час здійснювалось на підставі та за наявністю, зокрема, акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію.
Таким чином, суд приходить до висновку, що надане позивачем свідоцтво про право власності на виробничі будівлі серії САА № 101523 підтверджує факт прийняття складських приміщень, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Базова, 8, в експлуатацію.
Посилання Відповідача в протоколі про правопорушення у сфері містобудівельної діяльності від 14 травня 2012 року на порушення ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»суд вважає безпідставним, оскільки Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»вступив в дію з 12 березня 2011 року, а складські приміщення, що належать ПрАТ «Одесоблтара»були введені в експлуатацію з 2004 р., тобто вказаний нормативно-правовий акт не може бути застосований до правовідносин, які виникли раніше.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в ході перевірки, проведеної ІДАБК в Одеській області на складських приміщеннях по вул. Базова, 8 в м. Одесі, не з'ясовано час будівництва та введення їх в експлуатацію, у зв'язку із чим неправильно дійшли до висновку про порушення позивачем ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», і як наслідок, відповідачем було прийнято незаконну постанову про накладення на ОСОБА_1 штрафу.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права та законності зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно - правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав осіб при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно - правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав осіб.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в ході судового розгляду не довів суду законність, обґрунтованість та пропорційність прийнятого ним рішення та вчинених дій.
Крім того, відповідно до ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) вирішує, зокрема питання щодо того чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 14 травня 2012 року, складеному ІДАБК в Одеські області у відношенні ОСОБА_1, у графі «посада, прізвище, ім'я та по-батькові особи, яка склала протокол»зазначений головний державний інспектор інспекторського відділу №2 територіального управління з контролю за будівництвом об'єктів м. Одеси та житло-комунального господарства Савельєв Сергій Олександрович, у графі «підпис особи, яка склала протокол»стоїть підпис та зазначено ім'я, прізвище та по-батькові державного інспектора Орловського Ярослава Євгеновича.
При таких обставинах, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтованими і підлягаючими задоволенню.
Керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 158 - 163 КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області щодо винесення у відношенні ОСОБА_1 постанови №1152 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівельної діяльності від 15 травня 2012 року.
Скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області №1152 від 15 травня 2012 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу за правопорушення у сфері містобудівельної діяльності у розмірі 1700 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Огренич І. В.