Ухвала від 02.10.2012 по справі 2а-378/12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Колупаєв В.В.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

УХВАЛА

іменем України

"02" жовтня 2012 р. Справа № 2а-378/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Кошиль О.Ю. ,

за участю представників сторін:

розглянувши апеляційну скаргу Прокурора м. Житомира на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "10" травня 2012 р. у справі за позовом Прокурора м. Житомира в інтересах держави до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2011 року прокурор м.Житомира в інтересах держави звернувся в суд із адміністративним позовом , в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 625 від 20.10.2011 року «Про надання дозволу споживачам на відключення окремих квартир (приміщень) від мережі центрального опалення та постачання гарячої води» та рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 682 від 17.11.2011 року « Про розгляд протесту прокуратури м. Житомира від 07.11.2011 року за № 17/753».

Позовні вимоги прокурор обгрунтовував тим ,що оспорюванні рішення прийняті з порушенням вимог діючого законодавства України.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира в задоволенні позову було відмовлено .

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного

Судом першої інстанції встановлено , що рішенням Житомирської міської ради № 625 від 20.10.2011 року «Про надання дозволу споживачам на відключення окремих квартир (приміщень) від мережі центрального опалення та постачання гарячої води» надано дозволи споживачам (згідно додатку) на відключення окремих квартир (приміщень) від мереж центрального опалення та постачання гарячої води за умови забезпечення ними перерахування коштів дольової участі для виконання робіт з реконструкції (заміни) внутрішньо будинкових мереж водопостачання та газопостачання на окремий рахунок житлового будинку відповідного обслуговуючого житлового підприємства згідно з додатком.

Дане рішення прийнято з урахуванням висновків міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань , пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання ( протоколи № З від 15.09.2011 року , № 4 від 29.09.2011 року, №5 від 13.10.2011 року) відповідно до рішень міськвиконкому від 07.07.2011 року № 414 «Про затвердження складу міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань , пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та Положення про неї» , від 01.09.2011 року № 548 «Про внесення змін до рішення міськвиконкому від 07.07.2011 року № 414.

Прокурор на оспорюванне рішення вніс протест 07.11.2011 року , який Виконавчим комітетом Житомирської міської ради, був відхилений у визначені вищевказаним законом строки , що підтверджується рішенням виконкому «Про розгляд протесту прокуратури м. Житомира від 07.11.2011 року за № 17/753».

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на Закон України " Про місцеве самоврядування" , Закон України «Про теплопостачання», Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 21.07.2005 року № 630, Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачі від централізованого теплопостачання №4 від 22.11.2005 року, із змінами та доповненнями від 06.11.07 № 169 затвердженими наказом Міністерства будівництва та архітектури та житлово-комунального господарства України, виконавчий комітет міської ради. Крім того , як зазначив суд першої інстанції прокурор не навів в судовому засіданні жодних доказів що рішення, які ним оспорюються порушують права , свободи чи інтереси держави у сфері публічно -правових відносин.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 21.07.2005 року № 630 передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з ЦО та ГВП.

Згідно п. 26 вищезазначених Правил передбачається відключення споживачів від мереж ЦО та ГВП у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання», за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціювання, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Тому, з метою забезпечення належних умов життєдіяльності мешканців багатоквартирних житлових будинків в м. Житомирі для реалізації права споживача на відмову від отримання послуг з централізованого теплопостачання та постачання гарячої води рішенням міськвиконкому №414 від 07.07.11 року затверджено склад міської постійно діючої комісії при відмові споживачів від ЦО та ГВП та Положення про неї.

Рішення міської постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО та ГВП при відмові споживачів від даних послуг приймаються на підставі висновків спеціалізованих служб з урахуванням перспективного плану розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, існуючого стану мереж енергозабезпечення окремого району міста та вимог чинних нормативних документів.

Відповідно до п. 2.2.2Порядку відключення окремих квартир від мереж ЦО та ГВП підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у п. 2.1 та 2.2. Даними пунктами передбачається обов'язковість звернення до комісії із відповідною заявою та наявність позитивного висновку комісії, яка враховує технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водовідведення та електропостачання даного населеного пункту.

Крім того, Положенням про міську постійно діючу міжвідомчу комісію, до якого внесено доповнення на підставі рішення міськвиконкому від 01.09.11 №548, а саме п. 16 чітко передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП виключно неможливість забезпечення безпечної та безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому та відсутність вичерпного переліку документів згідно п.3.6 та 4.4

Відповідно до п. 9 додатку 2 до рішення міськвиконкому від 07.07.2011 року № 414 Положення про міську постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань , пов"язаних з відключенням споживачів від мережі центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у разі необхідності комісія може розглядати окремі звернення громадян та приймати рішення щодо можливості відключення окремих приміщень в багатоквартирних житлових будинках від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води з урахуванням рішень виконавчих і судових органів , висновків і приписів санітарно-епідеміологічних служб та реальної ситуації з опаленням і гарячого водопостачання в цих будинках.

Доводи прокуратури м. Житомира про те , що рішення по відключенню від мереж ЦО та ГВП має бути підтримане власниками приміщень у житловому будинку, спростовуються п. 4.4. порядку розгляду та прийняття рішення про відключення окремих приміщень (квартир) житлового будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, який затверджений рішенням міжвідомчої комісії від 01.09.11 № 548, яке передбачає, що до заяви на відключення від мереж ЦО та ГВП додається дозвіл власника (наймача) квартири, розташованої вище/нижче поверхом, що в повному обсязі узгоджується з нормами чинного законодавства.

Покликання прокурора на те , що законодавчим актами не передбачено право органів місцевого самоврядування на свій власний розсуд вирішувати вказані питання носить необгрунтований характер, так як відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності, забезпечення їх належного утримання належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

Прокурором зазначається, що при прийнятті вказаного рішення № 625 міськвиконкомом проігноровано протест прокурора винесений 19.10.2011 року № 17/720. Даний протест виносився прокуратурою міста на рішення міськвиконкомом від 01.09.11 року № 548 «Про внесення доповнень до рішення міжвідомчу комісію від 07.07.11 № 414» та стосувався внесенням змін до складу міської постійно діючої міжвідомчої комісії та внесення змін та доповнень до Положення про неї.

Як вбачається з матеріалів , справи протест прокурора був розглянутий на засіданні міськвиконому з прийняттям рішення від 17.11.2011 р. № 681 «Про розгляд протесту прокуратури м. Житомира від 19.10.2011 року № 17/720».

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» у протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.

Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

Протест прокуратури м. Житомира на рішення міськвиконкому, яке є предметом судового розгляду , а саме № 625 від 20.10.2011 року винесено на розгляд 17.11.11 року, розглянуто у визначені законом строки, що підтверджується прийняттям рішення від 17.11.11 № 682 «Про розгляд протесту прокуратури м. Житомира від 07.11.11 № 17/753».

Крім того , твердження прокурора , що оспорюване прокуратурою міста Житомира рішення є регуляторним актом та врегульовується Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є безпідставним та необгрунтованим.

Відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це акт, який спрямований на правове регулювання господарських відносин між суб'єктами господарювання та регуляторними органами або іншими органами державної влади.

Прийняте рішення ніяким чином не встановлює, змінює та не припиняє господарські відносини з суб'єктами господарювання.

Безпідставним є твердження прокуратури м.Житомира щодо незаконності прийнятого рішення виконкому № 625 від 20.10.11 року на підставі листа Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 11.10.11 № 1.20.5 - 3015 та копію листа від 16.08.11 № 1.20/5и-2442.

Відповідно до ч.4 ст. 20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» та Положення про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів державної влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання органи місцевого самоврядування зобов'язані погоджувати з Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями проекти нормативно-правових актів та інших рішень, які можуть вплинути на конкуренцію, зокрема щодо створення суб'єктів господарювання, встановлення і зміни правил їх поведінки на ринку, або такі, що можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках.

Таким чином, прийняті міськвиконкомом рішення не впливають ні на конкуренцію суб'єктів господарювання, ні на її обмеження, що суперечить законодавству про захист економічної конкуренції.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду без змін.

За таких обставин, доводи , наведені в апеляційній скарзі , спростовуються матеріалами справи , а висновок суду першої інстанції є таким , що грунтується на належних та допустимих доказах.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.195,198, 200,205,206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Прокурора м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомир від "10" травня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук

судді: Б.С. Моніч І.Г. Охрімчук

Повний текст ухвали виготовлено 03 жовтня 2012 року

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Прокуратура м. Житомира в інтересах держави вул. Черняховського,2,м.Житомир,10014

3- відповідачу Виконавчий комітет Житомирської міської ради Майдан С.П. Короьлова, 4/2,м. Житомир,10014