Ухвала від 30.10.2012 по справі 2а-18245/11/0528

Головуючий у 1 інстанції - Літовка В.В.

Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2012 року справа №2а-18245/11/0528 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Чумака С.Ю,

суддів Ляшенка Д.В. та Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в місті Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 21 жовтня 2011 року у справі № 2а-18245/11/0528 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволені, визнано дії відповідача протиправними та зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 1 квітня по 22 липня 2011 року згідно ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІІ групи.

Відповідач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог. При цьому послався на те, що пенсія позивача обчислюється відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530, яка є діючою та обов'язковою для виконання. Також послався на прийняття Закону України від 14 червня 2011 року № 3491 -VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік та постанову Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що остання підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - залишенню без змін.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач належить до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно довідки МСЕК з 21 лютого 2011 року є інвалідом 3 групи, що пов'язано з виконанням ним обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач звернувся з заявою до відповідача щодо проведення вищезазначеного перерахунку пенсії як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, яке пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, але відповідач в такому перерахунку відмовив з посиланням на положення певних постанов КМУ.

Частинами 1 та 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з принципу пріоритетності норм закону над підзаконними актами та обґрунтованості вимог позивача з огляду на приписи ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України № 796, а також із положень ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність у позивача у визначений судом першої інстанції період часу права на отримання пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки положення даного Закону мають вищу юридичну силу ніж нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які не можуть суперечити вимогам діючого законодавства.

Колегія суддів не приймає посилання скаржника на наявність прийнятих Закону України від 14 червня 2011 року № 3491 -VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік та постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, оскільки остання набрала законної сили з 23 липня 2011 року, тобто судом першої інстанції при прийнятті рішення та обмеженні строку виплати пенсії у вказаних в резолютивній частині постанови розмірах 22 липня 2011 року вказані нормативні акти були враховані.

Враховуючи зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування чи зміни не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в місті Краматорську Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 21 жовтня 2011 року у справі № 2а-18245/11/0528 - залишити без змін.

Ухвала суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Колегія суддів С.Ю.Чумак

Д.В.Ляшенко

Л.В.Ястребова