Постанова від 01.11.2012 по справі 2а-10312/11/0503

Головуючий у 1 інстанції - Харченко О.П.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2012 року справа № 2а-10312/11/0503

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Дяченко С.П., Шишова О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2011 року у справі № 2а-10312/11/0503 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області «про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії», -

ВСТАНОВИЛА:

17.08.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про перерахунок призначених державної та додаткової пенсій, виплата яких передбачена статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).

Свої вимоги мотивував тим, що він як інвалід 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, установленим цим Законом, та на відмову Управління ПФУ привести їх у відповідність із останніми, просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його усунути зазначені порушення, провівши відповідні перерахунки.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2011 року у справі № 2а-10312/11/0503 позов задоволено, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст.50, ч.4 ст.54, ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 29.03.2011 року з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб та додаткової пенсії із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та з 29.03.2011 року йому встановлена друга група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК від 29.03.2011 року (а.с.4). Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівська Донецької області.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівська Донецької області із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи».

05.04.2011 року начальник Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська листом № 4254/03 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.

Відповідно до статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною четвертою статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 зазначеного Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої відповідно до статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ. А пунктом 2 постанови № 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Положення частини третьої статті 28 Закону № 1058-ІУ, на думку Верховного Суду України, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.

Верховний Суд України вже неодноразово висловлював аналогічну правову позицію. Зокрема, у постановах від 30 вересня 2008 року (справа № 21-217во08), 4 листопада 2008 року (справа №21-903во08), 16 вересня 2009 року (справа №21-1293во09) Верховний Суд України указував на можливість застосування положення частини третьої статті 28 Закону № 1058-ІУ для розрахунку пенсій чи доплат, передбачених Законом № 796-ХІІ.

Аналогічну позицію Верховний Суд України висловив і в постанові від 14 березня 2011 року.

Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення, яким зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст.50, ч.4 ст.54, ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 22.09.2010 року з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб та додаткової пенсії із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Однак, суд першої інстанції допустив помилку, не зазначивши кінцеву дату перерахунку пенсії. В той же час, Законом України від 14.06.2011 № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прикінцеві положення останнього Закону доповнені пунктом 4, за яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 р. № 745 встановлені розміри основної та додаткової пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказана постанова набрала чинності 23 липня 2011 року, оскільки опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» № 133. Зазначене позбавляє можливості залишення без змін постанови суду першої інстанції щодо не визначення кінцевої дати проведення перерахунку пенсії, і призводить до необхідності зміни постанови суду першої інстанції.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області - задовольнити частково.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2011 року у справі № 2а-10312/11/0503 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області «про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії» - змінити.

У абзацах другому та третьому резолютивної частини постанови Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2011 року у справі № 2а-10312/11/0503 після слів "з 29.03.2011 року" доповнити словами "по 22.07.2011 року".

В іншій частині постанову суду - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.О.Шишов