Постанова від 02.11.2012 по справі 2108/4541/2012

Справа № 2108/4541/2012

Провадження №2-а/2108/993/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2012 року Голопристанський районний суд Херсонської області

в складі: головуючого - судді Сіянка В. М.

за участю секретаря - Терещенко Ю. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гола Пристань Херсонської області в залі суду адміністративну справу за позовами суб'єкта виборчого процесу - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 186 ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650246 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650262 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650240 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650268 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650275 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650282 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650276 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650269 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650259 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650284 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці, визнання протиправним та скасування протоколу про підрахунок голосів виборців,

ВСТАНОВИВ:

30.10.2012 року суб'єкт виборчого процесу - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 186 ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративними позовами до дільничних виборчих комісії звичайних виборчих дільниць № 650246, № 650262, № 650240, № 650268, № 650275, № 650282, № 650276, № 650269, № 650259, № 650284 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України про визнання недійсним голосування на вказаних виборчих дільницях, визнання протиправним та скасування протоколів зазначених дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на цих дільницях, посилаючись на те, що під час голосування, а також при встановленні підсумків голосування та оформлення протоколів про підрахунок голосів на зазначених виборчих дільницях відповідачі допустили такі порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» (далі по тексту - Закону):

· по виборчій дільниці № 650262 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2673509 не підписаний п'ятьма членами дільничної виборчої комісії та містить виправлення (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650240 у день голосування 28.10.2012 року виборець ОСОБА_3 не змогла проголосувати, оскільки у списку виборців навпроти її прізвища стояв підпис іншої особи, тобто замість неї проголосувала інша особа, в зв'язку з чим вона була позбавлена права на голосування як суб'єкт виборчого процесу, що є грубим порушенням ст. ст. 8, 12 Закону;

· по виборчій дільниці № 650268 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2666718 не зазначено дати та часу його підписання (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650275 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2664240 не зазначено часу його підписання, у графі 9 «Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у приміщенні для голосування» зазначена цифра 0 (нуль), а відтак незрозумілим є записи у протоколі про підрахунок голосів (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650282 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2678558 не зазначено дати та часу його підписання (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650276 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2669218 не зазначено дати та часу його підписання (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650284 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2668718 не зазначено дати та часу його підписання (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650269 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2664889 не містить даних про кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за місцем перебування, протокол складено 28.10.2012 року о 00.30 годині, тобто до початку голосування (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650259 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2668120 не містить даних про кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за місцем перебування (порушено ст. 91 Закону);

· по виборчій дільниці № 650246 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2665791 не підписаний секретарем дільничної комісії та містить виправлення (порушено ст. 91 Закону).

Правильність складання протоколу про підрахунок голосів на виборчій дільниці є однією із гарантій дотримання виборчого процесу - додержання виборчих процедур як передбачених і встановлених Законом.

Зазначені вище порушення Закону вплинули на результати волевиявлення виборців на вказаних виборчих дільницях, унеможливлюють встановлення дійсного волевиявлення виборців, свідчать про недемократичний характер виборів, є порушенням міжнародних стандартів проведення виборів та національного виборчого законодавства.

З посиланням на Загальну декларацію прав людини, Документ Копенгагенської конференції з людського виміру НБСЄ, міжнародний пакт про громадянські і політичні права, прийнятий генеральною Асамблеєю ООН, пояснювальний звіт до Кодексу належної практики у виборчих справах Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), ст. ст. 69, 71, 77, 92 Конституції України, ст. ст. 8 ,12, 88, 90, 91, 92 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року N 4061-VI, рішення Конституційного суду України від 26.02.1998 року № 1-рп/98 просила задовольнити позови.

У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні з підстав, зазначених у позовах.

Представник відповідачів (за виключенням дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650269 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні позови не визнав, пояснив, що недоліки протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, які зазначені у позовних заявах не стосуються даних про голоси виборців, які віддані за певного кандидата у народні депутати України, а стосуються лише технічного оформлення протоколів, а тому не вплинули та не могли вплинути на результати волевиявлення виборців на дільницях, є описками, які виникли, в тому числі через те, що представники позивачки не дочекавшись належного оформлення протоколу забирали собі примірники протоколів. Дані, зафіксовані у протоколах були перевірені окружною виборчою комісією на її засіданні, певні недоліки були усунуті шляхом складання уточнюючого протоколу підрахунку голосів. Неможливість проголосувати виборцю ОСОБА_5 також не вплинула на волевиявлення виборців на виборчій дільниці № 650240, оскільки такий факт не перевищує 10 % від кількості виборців, які прийняли участь в голосуванні на цій дільниці, що не дає підстав визнати голосування на дільниці недійсним.

Представник відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650275 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) голова комісії ОСОБА_6 у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що дійсно члени комісії при складанні протоколу про підсумки голосування на дільниці невірно визначили кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у приміщенні для голосування, вказавши значення 0 (нуль) замість вірного значення 396, що було виявлено членами окружної виборчої комісії та виправлено шляхом складання уточненого протоколу про підсумки голосування на дільниці, відповідно до вимог Закону «Про вибори народних депутатів України», дані якого і були враховані до підсумків голосування по одномандатному виборчому округу № 186.

Представники відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650276 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) заступник голови комісії ОСОБА_7 та секретар комісії ОСОБА_8 у судовому засіданні позов не визнали.

Представники відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650284 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) голова комісії ОСОБА_9 та член комісії ОСОБА_10 у судовому засіданні позов не визнали, ОСОБА_10 пояснив, що він отримав примірник протоколу про підсумки голосування на дільниці, не дочекавшись, коли в ньому проставлять дату та час його підписання і передав такий протокол представнику Комуністичної партії України.

Представник відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650259 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) голова комісії ОСОБА_11 у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що день голосування був неправильно проставлений у протоколі про підсумки голосування на дільниці, який був отриманий представником позивачки, секретарем комісії ОСОБА_12, яка представляла в комісії Комуністичну партію України та через вагітність допустила помилку в даті підписання протоколу, що не вплинуло на підсумки голосування по дільниці.

Представник відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650268 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) голова комісії ОСОБА_13 у судовому засіданні позов не визнав

Представник відповідача (дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650269 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України) у судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи.

Представник третьої особи ОСОБА_14 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні адміністративних позовів за їх безпідставністю та необґрунтованістю .

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та їх представників, вважає позови такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що у відповідності до постанови ЦВК від 03.08.2012 року № 136 позивачка зареєстрована кандидатом у народні депутати України, в одномандатному виборчому окрузі № 186 та згідно статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року N 4061-VI (далі по тексту - Закон) є суб'єктом виборчого процесу.

Постановою ЦВК від 12.04.2012 року № 66 були утворені звичайні та спеціальні виборчі дільниці, зокрема виборці дільниці одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, а постановою ЦВК від 28.04.2012 року № 82 - виборчі округи.

28.10.2012 року відбулися чергові вибори народних депутатів України.

У відповідності до ст. 8 Закону кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

За ст. 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Виборчий процес здійснюється на засадах:

1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 2 - 10 цього Закону;

2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;

3) політичного плюралізму та багатопартійності;

4) публічності і відкритості;

5) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів у депутати і партій - суб'єктів виборчого процесу до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, кандидати у депутати в одномандатному окрузі;

6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати.

Виборчий процес включає такі етапи:

1) висування кандидатів у депутати;

2) утворення виборчих комісій (крім Центральної виборчої комісії);

3) реєстрація кандидатів у депутати;

4) проведення передвиборної агітації;

5) утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі;

6) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;

7) голосування;

8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування;

9) встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення;

10) припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.

У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи:

1) повторне голосування;

2) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків повторного голосування.

Виборчий процес завершується через п'ятнадцять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів.

Повноваження окружних та дільничних виборчих комісій у випадках, передбачених цим Законом, можуть частково тривати поза строками виборчого процесу.

Згідно із ст. 14 Закону підготовка і проведення виборів депутатів регулюються Конституцією України, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

За ст. 32 Закону повноваження дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги не менш як двома третинами її мінімального складу, визначеного частинами другою та третьою статті 28 цього Закону, на засіданні комісії, що проводиться не пізніш як на третій день після дня прийняття рішення про її утворення.

Дільнична виборча комісія:

1) здійснює контроль за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці;

2) отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення, а також вносить до нього зміни у випадках, передбачених цим Законом;

3) забезпечує можливість ознайомлення виборців з виборчими списками кандидатів у депутати від партій, відомостями про кандидатів у депутати в одномандатних округах, а також з рішеннями, прийнятими Центральною виборчою комісією, відповідною окружною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;

4) в порядку та в строки, встановлені частиною другою статті 40 цього Закону, вручає або надсилає кожному виборцю іменне запрошення із зазначенням дати проведення голосування, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;

5) забезпечує облік отриманих комісією виборчих бюлетенів;

6) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;

7) за рішенням Центральної виборчої комісії вносить зміни до виборчих бюлетенів у порядку та у строки, передбачені цим Законом;

8) організовує на виборчій дільниці голосування;

9) проводить підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, складає протоколи про підрахунок голосів на виборчій дільниці та передає їх та іншу виборчу документацію відповідній окружній виборчій комісії у порядку, встановленому цим Законом;

10) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 92 цього Закону;

11) розглядає заяви і скарги з питань підготовки та організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;

12) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Повноваження дільничної виборчої комісії припиняються через п'ять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів.

Дільнична виборча комісія припиняє свою діяльність одночасно з припиненням її повноважень.

У відповідності до ст. 35 Закону документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.

Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити:

1) найменування комісії;

2) найменування постанови;

3) час, дату та місце прийняття і порядковий номер постанови;

4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови;

5) резолютивну частину.

Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.

Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.

За ст. 87 Закону підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці та передачі повідомлення, зазначеного у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, і проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень статей 88 - 90 цього Закону. Згідно ст. 91 Закону дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формами, встановленими Центральною виборчого комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.

До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, прописом та цифрами заносяться:

1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією або виготовлених нею з дозволу Центральної виборчої комісії;

2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених дільничною виборчою комісією;

3) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування);

4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;

5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;

6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування;

7) сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі на виборчій дільниці;

8) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, що не підлягають врахуванню;

9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у приміщенні для голосування;

10) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за місцем перебування;

11) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці;

12) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;

13) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.

Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії відповідно. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.

У протоколах про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. Член дільничної виборчої комісії, присутній на засіданні дільничної виборчої комісії, зобов'язаний підписати протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу чи одномандатному окрузі. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.

Перший і другий примірники протоколів підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу чи одномандатному окрузі мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.

Забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення дільничної виборчої комісії будь-яких виправлень.

Якщо після підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, але до відправлення цих протоколів разом із виборчою документацією до окружної виборчої комісії, дільнична виборча комісія виявила в одному з них або в обох неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складення нового (нових) протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі з усуненням неточностей, на якому (яких) робиться помітка "Уточнений". При цьому перерахунок виборчих бюлетенів не проводиться. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у кількості примірників, зазначеній у частині четвертій цієї статті, та підписується у порядку, встановленому частинами п'ятою та шостою цієї статті. Про складення протоколу з поміткою "Уточнений" зазначається у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.

Перший і другий примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, а за наявності - і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються до пакетів зі спеціальною системою захисту у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол загальнодержавного округу", "Протокол одномандатного округу". Треті примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі (протоколу з поміткою "Уточнений") зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, четверті примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу надаються членам дільничної виборчої комісії.

Кандидатам у депутати, їх довіреним особам, уповноваженим особам партій, офіційним спостерігачам від партій, кандидатів у депутати та громадських організацій, які були присутні при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, у тому числі з поміткою "Уточнений", засвідчені на кожній сторінці головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу для кожної партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі для кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі та не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної громадської організації.

Про видачу копій протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі складається акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. В акті зазначаються перелік осіб, які одержали копії відповідного протоколу, дата та час одержання цих копій і проставляються підписи цих осіб. Акт підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою дільничної виборчої комісії. Акт запаковується у пакет разом з першим і другим примірниками відповідно протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.

Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.

У відповідності до ст. 92 Закону дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.

У разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає акт за формою та у порядку, передбаченими частиною восьмою статті 35 цього Закону. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; по загальнодержавному або по одномандатному виборчому округу - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.

У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому випадку на місці відомостей, зазначених у пунктах 8 - 13 частини другої або у пунктах 8 - 13 частини третьої статті 91 цього Закону ставиться прочерк. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі складається дільничною виборчою комісією у порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.

Судом встановлено, що у протоколах про підрахунок голосів на звичайних виборчих дільницях виявлені наступні порушення ст. 91 Закону:

· по виборчій дільниці № 650262 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2673509 не підписаний п'ятьма членами дільничної виборчої комісії та містить виправлення, які не застережені підписами членів виборчої комісії;

· по виборчій дільниці № 650268 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2666718 не зазначено дати та часу його підписання;

· по виборчій дільниці № 650275 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2664240 не зазначено часу його підписання, у графі 9 «Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у приміщенні для голосування» зазначена цифра 0 (нуль);

· по виборчій дільниці № 650282 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2678558 не зазначено дати та часу його підписання;

· по виборчій дільниці № 650276 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2669218 не зазначено дати та часу його підписання;

· по виборчій дільниці № 650284 у протоколі про підрахунок голосів виборців бланк 2668718 не зазначено дати та часу його підписання;

· по виборчій дільниці № 650246 протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2665791 не підписаний секретарем дільничної комісії та містить виправлення.

Зазначені порушення є несуттєвими, являються певними дефектами в оформленні примірників протоколів, які не вплинули на результати волевиявлення на виборчих дільницях та не призвели до порушення права позивачки як суб'єкта виборчого процесу, оскільки ці дефекти не стосувалися правильності визначення відповідачами кількості виборців, які проголосували за кожного із кандидатів у народні депутати України, в тому числі і за позивачку, були усунуті шляхом складання уточненого протоколу про підрахунок голосів виборців, зокрема на виборчих дільницях № 650275 та № 650282, протоколи про підрахунок голосів виборців на кожній дільниці були перевірені та враховані окружною виборчою комісією.

Разом з тим, зазначені у позовних заявах порушення по виборчій дільниці № 650269 про те, що протокол про підрахунок голосів виборців бланк 2664889 не містить даних про кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за місцем перебування та аналогічне порушення по виборчій дільниці № 650259 щодо оформлення протоколу про підрахунок голосів виборців бланк 2668120 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи та спростовуються наданими позивачкою копіями таких протоколів.

Щодо порушення права громадянки ОСОБА_3 проголосувати на виборчій дільниці № 650240 у день голосування 28.10.2012 року, то така громадянка із позовом до суду щодо порушення своїх виборчих прав не зверталася, а позивачка не довела, що даний факт спотворив результати виборів на виборчій дільниці № 650240, в контексті застосування норми права, зазначеної в ст. 92 Закону.

Таким чином, під час розгляду справи судом не встановлено системних та суттєвих порушень виборчого процесу, які б вплинули на результати голосування чи іншим чином спотворювали волевиявлення виборців та призвели до порушення прав чи інтересів позивачки, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 11, 12, 14, 32, 87-92 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року N 4061-VI, ст.ст. 11, 71, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовів суб'єкта виборчого процесу - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 186 ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650246 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650262 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650240 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650268 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650275 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650282 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650276 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650269 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650259 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України, дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 650284 одномандатного виборчого округу № 186 з виборів народних депутатів України про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці, визнання протиправним та скасування протоколу про підрахунок голосів виборців відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Голопристанський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня проголошення постанови.

Суддя: В. М. Сіянко