Справа №2-888/10 Головуючий у суді у 1 інстанції - Макаровець А.М.
Номер провадження 22-а/1890/17180/12 Суддя-доповідач - Литовченко
Категорія - 98
21 серпня 2012 року м.Суми
Колегія суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого-судді - Литовченко Н. О.,
суддів - Ведмедь Н. І., Собина О. І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Апеляційного суду Сумської області апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Кролевецькому районі
на рішення Кролевецького районного суду Сумської області від 03 серпня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , -
встановила:
08 червня 2010 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Свої вимоги мотивував тим, що він є працюючим пенсіонером. В лютому 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. При здійсненні такого перерахунку відповідачем в порушення вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проведено обчислення пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, замість такого показника за 2009 рік. Тим самим розмір перерахованої пенсії суттєво зменшено. З огляду на зазначене просив визнати незаконним дії відповідача щодо проведення з перерахунку призначеної йому пенсії без дотримання вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосуванні при проведенні перерахунку показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік, зобов'язати відповідача провести з 01 лютого 2010 року перерахунок призначеної йому пенсії з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік та провести виплату донарахованої пенсії.
Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 03 серпня 2010 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії відповідача і зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01 лютого 2010 року з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік та провести виплату донарахованої пенсії.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали справи та перевіривши рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржуване рішення вищезгаданим вимогам закону не відповідає, а тому підлягає скасуванню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером за віком і знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області. Після призначення позивачу в 2008 році пенсії за віком він продовжує працювати і перерахунок пенсії у 2010 році проводився йому із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197грн.91коп.
Задовольнивши позов, суд першої інстанції, виходив з того, що Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням або перерахунком пенсії, а тому відмова управління є протиправною. Проте такий висновок є помилковим.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до ч.4 ст. 42 вищезазначеного Закону, згідно з якими за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а тому відновлена дія редакції ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р.
Отже, при вирішенні спору щодо перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжує працювати після призначення пенсії, слід керуватися приписами ч.2 ст.40, ч.4 ст.42 Закону № 1058-ІV в редакції від 09.07.2003р., якими не передбачене застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та якій враховується для обчислення пенсії, тому він не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Крім того, колегія суддів враховує і те, що відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058-ІV, наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії показник "Зс" ( середня заробітна плата) для працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, застосовується не при перерахунку, а призначенні пенсії.
Є необґрунтованими посилання позивача на підпункт 3 пункту 11 Постанови № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». За змістом згаданої норми, у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Тобто, на час розгляду справи діяли два нормативно-правові акти, які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до ст.92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. не підлягає застосуванню, оскільки показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто показник за 2008 рік, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачений, а тому не підлягає врахуванню для перерахунку пенсії.
З викладеного випливає, що підстави для задоволення позову відсутні, і суд першої інстанції дійшов невірних висновків про їх наявність.
Враховуючи наведене колегія суддів вважає, що при ухвалені судового рішення суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, передбачених ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до неправильного вирішення справи, тому вважає за необхідне на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України скасувати постанову місцевого суду та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, Законом України „Про внесення змін до розділу XII „Прикінцеві положення" Закону України „Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області задовольнити.
Рішення Кролевецького районного суду Сумської області від 03 серпня 2010 року по даній справі скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і з цього часу протягом двадцяти днів може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -
Судді -