Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
Від "31" липня 2012 р. Справа № 12/5007/57/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Бодашевська Ю.С., дов. № 26/1272 від 27.12.11р.
від відповідача: ОСОБА_2 - підприємець, паспорт НОМЕР_3
ОСОБА_3, дор. № 8 від 16.07.12р.
прокурор: Грибанов О.Л., посв. № 121
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора м.Житомира в інтересах держави в особі Житомирської міської ради (м.Житомир)
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (м.Житомир)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави про внесення змін до п.3 та п.5 договору оренди земельної ділянки від 05.12.05р., укладеного між Житомирською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, виклавши його в наступній редакції:
"п.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 361438,94 грн. на період реконструкції об'єкта та 867453,45 грн. після введення об'єкту в експлуатацію" та
"п.5. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Заявою від 19.07.12р. № 19/12г прокурор уточнив позовні вимоги, просить пункт 3 договору викласти в наступній редакції:
"п.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 361438,94 грн. на період реконструкції об'єкта та 867453,45 грн. після введення об'єкту в експлуатацію", а пункт 5 викласти в редакції:
"п.5. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 10843 (десять тисяч вісімсот сорок три) грн. 17 коп. в рік на період реконструкції об'єкту та становить 26023 (двадцять шість тисяч двадцять три) грн. 60 коп. в рік після введення об'єкту в експлуатацію"; Коефіцієнт орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,000.
Заява прокурора прийнята судом до розгляду, як така, що не суперечить приписам ст. 22 ГПК України, оскільки уточнення змісту прохальної частини позовної заяви в частині пункту 5 договору по суті не змінює позовних вимог.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали згідно поданої позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог від 19.07.12р. № 19/12г.
Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з підстав, викладених у письмових поясненнях від 10.07.12р. (а.с.66). Зокрема, відповідач зазначив, що ним з квітня 2008 року було здійснено оплату за оренду землі із збільшенням суми по 1000,00-1200,00 грн. в місяць, при цьому у 2008 році ним було сплачено за оренду землі всього в загальній сумі -10843,17 грн.
Крім того, відповідач вказав, що у зв'язку зі зниженням прибутку у 2012 році від його підприємницької діяльності та в результаті збільшення розміру плати за оренду землі, він неспроможний буде сплачувати збільшену суму орендної плати, оскільки підприємницька діяльність стане для нього в подальшому неприбутковою.
Заслухавши представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
05.12.05р. між Житомирською міською радою (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі - договір)(а.с.11).
Згідно пунктів 1 та 2 договору, орендодавець (позивач) на підставі рішення 26 сесії Житомирської міської ради 4 скликання від 29.09.05р. № 553 надав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для іншої промисловості, загальною площею 0,6457 га., у тому числі під будівлями - 0,0863 га. під проїздами, проходами та площадками - 0,5594 га., яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно п.3 даного договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 212480,72 грн.
Згідно п.4 договору, даний договір укладений терміном на 25 (двадцять п'ять) років.
Відповідно до п.5 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить: 1207,33 грн. в рік на період реконструкції об'єкту; 2897,60 грн. в рік після введення об'єкту в експлуатацію.
15.02.2008 р.ФОП ОСОБА_2 звернувся до управління регулювання земельних відносин Житомирської міської ради із заявою про виконання перерахунку розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою. Виконання робіт просив доручити КП "Житомирський міський центр земельних відносин (а.с. 65).
22.05.2008 р. КП "Житомирський міський центр земельних відносин здійснив два розрахунки визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та два розрахунки орендної плати за використання земельної ділянки (а.с.18, 19), а саме на період реконструкції об'єкта та після введення в експлуатацію.
Згідно розрахунків нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 361438,94 грн. на період реконструкції об'єкту та 867453,45 грн. після введення об'єкту в експлуатацію, а орендна плата - 10843,17 грн. в рік на період реконструкції об'єкту та 26023 ,60 грн. в рік після введення об'єкту в експлуатацію".
Рішенням Житомирської міської ради двадцять шостої сесії п'ятого скликання від 16.09.08р. № 744 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності про внесення змін та доповнень в договори оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення" внесено зміни шляхом укладання додаткової угоди в договори оренди земельних ділянок, укладених між Житомирською міською радою та наступними юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності згідно з додатками (додатки 1 - 116) (а.с.14).
Згідно додатку 63 до вищевказаного рішення Житомирської міської ради внесено зміни шляхом укладання додаткової угоди в договір оренди земельної ділянки, укладеного між Житомирською міською радою та ФОП ОСОБА_2 в пункти 3 та 5 (договір оренди земельної ділянки площею 0,6457 га. за адресою: АДРЕСА_2 (для іншої промисловості) від 05.12.05р., зареєстрований у Житомирській регіональній філії Центру ДЗК 27.01.2006 № 040620900034), виклавши їх в наступній редакції:
- пункт 3 замість "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 212480,72 грн."
- читати "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 361438,94 грн. на період реконструкції об'єкту та 867453,45 грн. після введення об'єкту в експлуатацію".
- пункт 5 замість "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 1207 (одна тисяча двісті сім) грн. 33 коп. в рік на період реконструкції об'єкту" та 2897 (дві тисячі вісімсот дев'яносто сім) грн. 60 коп. в рік після введення об'єкту в експлуатацію"
- читати "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 10843 (десять тисяч вісімсот сорок три) грн. 17 коп. в рік на період реконструкції об'єкту та становить 26023 (двадцять шість тисяч двадцять три) грн. 60 коп. в рік після введення об'єкту в експлуатацію" (а.с.15).
Згідно відмітки на заяві ФОП ОСОБА_2 про перерахунок розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою, витяг з рішення відповідач отримав 07.10.2008 р. (а.с. 65).
Рішенням Житомирської міської ради тридцять першої сесії п'ятого скликання від 08.04.09р. № 962, вирішено, що землекористувачам, яким відповідно до рішень міської ради, зазначених в п.1, затверджено нові розміри плати за земельні ділянки, та які не уклали додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок, до 1 червня 2009 року отримати відповідні витяги в управлінні регулювання земельних відносин Житомирської міської ради, привести у відповідність діючі договори оренди земельних ділянок та провести їх державну реєстрацію у Житомирському міському відділі Житомирської регіональної філії Центру ДЗК.
Згідно даних позивача, в засобах масової інформації, а саме в газеті "Місто" від 26.02.09р. № 9 (631) було повідомлено землекористувачів (орендарів), в тому числі і ФОП ОСОБА_2 про необхідність проведення нового розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки та внесення відповідних змін в договори оренди (а.с.21).
Також в газеті опубліковано попередження про те, що у разі не приведення діючих договорів оренди у відповідність до прийнятого законодавства Житомирська міська рада буде змушена звернутися до суду про примусове внесення змін в діючі договори оренди та стягнення заборгованості по орендній платі.
Позивач зазначив, що повідомлення про необхідність внесення змін в договори оренди опубліковано на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради.
Листом від 28.03.12р. № 15/2134 виконавчого комітету Житомирської міської ради відповідач був повідомлений про необхідність приведення діючого договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства та встановлено термін до 20.04.12р. звернення до Управління регулювання земельних відносин для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки (а.с.22).
Відповідач будь-яких дій, стосовно внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 05.12.05р. та укладення додаткової угоди до даного договору не вчинив, а лист відповідача від 28.03.12р. № 15/2134 було залишено без відповіді та задоволення. В зв'язку з цим прокурор звернувся до суду для врегулювання спірних питань.
При цьому, як на одну з підстав звернення до суду прокурор послався на Податковий кодекс України, яким внесено зміни, зокрема, до законодавчих актів, які регламентують розмір орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, що є підставою для внесення змін до вказаного договору оренди земельної ділянки від 05.12.05р.
30.05.12, після звернення прокурора до суду ФОП ОСОБА_2 звернувся до позивача із заявою про укладення мирової угоди шляхом внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яка на день вирішення спору позивачем не розглянута (а.с. 30).
Оцінивши в сукупності матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що позов прокурора є обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 13 Закону України "Про плату за землю", який був чинним до 01.01.2011 р., передбачалось, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", (в редакції Закону України від 03.06.2008 р. N 309-VI) , річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю", плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Таким чином, зміна розміру грошової оцінки має наслідком зміну земельного податку, і, як наслідок, зміну розміру орендної плати, що призводить до внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
За приписами ч. 1 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Грошова оцінка землі станом на час укладення договору становила 212480,72 грн.
Законом України "Про оцінку земель" визначено проведення нормативно-грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18).
Відповідно до ст.23 цього ж Закону передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Так, рішенням Житомирської міської ради № 369 від 05.09.2007 р. "Про затвердження матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира" з урахуванням висновку Державної землевпорядної експертизи від 19.06.2007 р. № 1902-06 було затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира.
Рішенням Житомирської міської ради від 21.11.2007 № 456 "Про введення в дію нових розмірів плати за земельні ділянки та приведення у відповідальність діючих договорів оренди у місті Житомирі" затверджено середню базову вартість одного квадратного метра земель у місті Житомирі у розмірі 102,38 грн.; введено в дію нові розміри плати за землю з 01.01.2008 р.; зобов'язано орендарів в період з жовтня по грудень 2007 р. зробити перерахунок розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки відповідно прийнятої нормативної оцінки земель міста Житомира.
Зазначені рішення на день судового засідання є чинними.
Згідно п.8 договору, розмір орендної плати щорічно переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з Розрахунків орендної плати за використання земельної ділянки відповідачем, ставка земельного податку до введення об'єкта в експлуатацію становить 3614,39 грн., а орендна плата - 10843,17 грн. (3614,39 грн.*3); після введення об'єкта в експлуатацію відповідно 8674,53 грн. та 26023,60 грн. (8674,53 грн.*3) (а.с. 18, 19).
Керуючись, зокрема, рішеннями Житомирської міської ради № 369 від 05.09.2007 р., № 557 від 29.09.2005 р., та № 456 від 21.11.2007 р. Житомирською міською міською радою прийнято рішення № 744 від 16.09.2008 р., яким і було внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок (а.с. 14, 15).
Статтею 144 Конституції України передбачено що, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, - в разі прийняття відповідним органом самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за користування земельними ділянками та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки - ці обставини можуть бути не прийняті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
При цьому, слід зазначити, що рішення Житомирської міської ради № 744 від 16.09.2008 р. не суперечить нормам ПК України.
Згідно ст.274.1 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VI, cтавка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Матеріали справи свідчать, що земельна ділянка, яка є об'єктом оренди згідно договору оренди земельної ділянки від 05.12.05р. відноситься до комунальної власності, розташована у межах населеного пункту і не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 ПК України.
Зміна орендної плати за користування даною земельною ділянкою встановлена рішеннями Житомирської міської ради від 16.09.08р. № 744 та від 08.04.09р. № 962 у відповідності до вимог законодавства. Дані рішення є чинними та оскарженні не були.
Згідно зі ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.(ст.188 ГК України).
Відповідно до п.32 договору оренди земельної ділянки від 05.12.05р., зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч.2 ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
В зв'язку з тим, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Нормами чинного законодавства передбачено право сторін змінити умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Враховуючи, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, та сторонами в договорі оренди визначена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також враховуючи рішення Житомирської міської ради № 744 від 16.09.2008 р. щодо зміни розміру орендної плати, а також беручи до уваги приписи Податкового кодексу України, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни договору в частині, що заявлено в позові.
З огляду на викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до підпунктів 3 та 5 договору оренди земельної ділянки від 05.12.2005 року, укладеного між Житомирською міською радою (10014, м.Житомир, майдан ім.С.П.Корольова 4/2, ідентифікаційний код 13576954) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (10003, АДРЕСА_1, ідентифікаційний № НОМЕР_2), виклавши їх в наступній редакції:
"п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 361438,94 грн. на період реконструкції об'єкта та 867453,45 грн. після введення об'єкту в експлуатацію"
"п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 10843 (десять тисяч вісімсот сорок три) грн. 17 коп. в рік на період реконструкції об'єкту та становить 26023 (двадцять шість тисяч двадцять три) грн. 60 коп. в рік після введення об'єкту в експлуатацію";
Коефіцієнт орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,000.
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 10003, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2:
в доход Державного бюджету України
- 1073,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 06.08.12
Суддя Сікорська Н.А.
Друк:
1- до справи
2,3- сторонам
4- прокурору