Ухвала від 25.10.2012 по справі 18/2075/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

25.10.2012 р. № 18/2075/12

Суддя господарського суду Полтавської області Гетя Н.Г., розглянувши матеріали

за позовом Прокурора м. Комсомольська, 39800, Полтавська область, м. Комсомольськ, пров. Молодіжний, 14, в інтересах держави в особі Комунального виробничого підприємства "Комсомольськтеплоенерго", 39800, Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Молодіжна, 8

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про стягнення 6901,98 грн.

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 2 ст. 1 ГПК України державні та інші органи мають право звертатися до господарського суду в передбачених законодавчими актами України випадках.

Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує справи, зокрема, за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Згідно ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" (№ 1789-XII від 05.11.1991 року) при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Положеннями ст. 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено підставу представництва прокурором інтересів держави: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

За приписами ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року по справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В резолютивній частині вищевказаного рішення Конституційного Суду України зазначено, що прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

З урахуванням викладеного Вищий господарський суд України в своєму інформаційному листі за № 01-06/1259/2012 від 17.09.2012 року "Про деякі питання представництва прокуратурою інтересів держави в господарському суді" зауважив, що у разі подання прокурором позову в інтересах держави господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором позивача і у разі неправильного його визначення, наприклад подання позову в інтересах підприємства, установи чи організації, повертати таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК, а у разі порушення провадження у відповідній справі - залишати позов без розгляду згідно з пунктом 1 частини першої статті 81 ГПК.

В даному випадку прокуратура м. Комсомольська звернулася до господарського суду з позовом, що фактично захищає інтереси підприємства, внаслідок чого позовна заява і додані до неї документи підлягають поверненню без розгляду.

На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні матеріали повернути без розгляду.

Додаток: позовна заява та додані до неї документи - разом на 34 арк.

Суддя Гетя Н.Г.

Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею

до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.