Постанова від 01.11.2012 по справі 2а/2370/4164/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4164/2012

19 год. 35 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Чубар Т.М., суддів Гриньковської Н.Ю., Тимошенко В.П.,

при секретарі -Нестеренко В.О.,

за участю представника відповідача окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 ОСОБА_1 -згідно довіреності № 3 від 01.11.2012р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2, в якому просить визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194, що проявилась у протиправному неврахуванні скарг, які подавалися кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2, зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711002.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в процесі безперервного засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 було подано скаргу про порушення виборчого законодавства під час здійснення підрахунку голосів на виборчій дільниці, яке виявилось у тому, що після закриття виборчої дільниці № 711002 одномандатного виборчого округу № 194 та початку підрахунку голосів, вказана дільнична виборча комісія не прийняла рішення про призначення особи з числа членів цієї комісії для здійснення підрахунку голосів; окрім того, бюлетені для голосування рахувалися декількома особами одночасно; в порушення вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»окружною виборчою комісією скаргу позивача прийнято не було; в той же час, відповідачем прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.

Представник позивача повідомлений про дату, час та місце розгляду справи під розписку, в судове засідання не з'явився, заяви про розгляд справи в його відсутність не подав. В той же час, згідно ч. 12 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що позивачем не надано жодного доказу в підтвердження звернення зі скаргою про порушення вимог виборчого законодавства до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194. Факт відмови членів окружної виборчої комісії від отримання відповідної скарги, в свою чергу, має бути підтверджений актом про відмову від отримання скарги за підписом особи, яка звертається зі скаргою, свідків чи членів комісії. Позивачем відповідного акту суду також не надано.

Заслухавши пояснення та доводи представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Спеціальним Законом, який регулює підготовку і проведення виборів депутатів, є Закон України «Про вибори народних депутатів України»№ 4061-VI від 17.11.2011р. (далі по тексту -Закон № 4061).

Відповідно до статті 11 Закону № 4061 виборчий процес визначено як здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур, передбачених цим Законом. Проміжним етапом виборчого процесу є підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування.

Так, відповідно до ч. 1 статті 94 Закону № 4061 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Дане засідання окружної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На вищезазначеному засіданні окружної виборчої комісії голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими ч. 12 статті 91 Закону № 4061. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії (ч. 4 статті 94 Закону № 4061).

Згідно ч. 5 статті 94 Закону № 4061 при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Вирішення питань щодо розгляду заяв і скарг на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і прийняття рішень з цих питань статтею 31 Закону № 4061 віднесено до компетенції окружної виборчої комісії.

Судом встановлено, що 29 жовтня 2012 року дільничною виборчою комісією № 711002, м. Черкаси, вул. Різдвяна, 60, з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 за результатами безперервного засідання дільничної виборчої комісії складено протокол про підрахунок голосів виборців на 711002 виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 194.

Після складення протоколу останній разом з іншою виборною документацією членами дільничної виборчої комісії було доставлено до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194.

При цьому, як зазначає позивач, в процесі безперервного засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 ним було подано скаргу про порушення виборчого законодавства під час здійснення підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002, яке виявилось у тому, що після закриття виборчої дільниці № 711002 одномандатного виборчого округу № 194 та початку підрахунку голосів, вказана дільнична виборча комісія не прийняла рішення про призначення особи з числа членів цієї комісії для здійснення підрахунку голосів; окрім того, бюлетені для голосування рахувалися декількома особами одночасно; в порушення вимог ч. 5 статті 94 Закону № 4061 окружною виборчою комісією скаргу позивача прийнято не було; в той же час, відповідачем прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.

Згідно ч. 16 статті 33 Закону № 4061 порядок прийняття та реєстрації заяв, скарг та інших документів, що надійшли до виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією.

Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України затверджений постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р.

Відповідно до п. 5 означеного Порядку скарги, що подаються до окружних і дільничних виборчих комісій, приймаються та реєструються відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 350 від 15.09.2010р.

Згідно п. 5.2 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 350 від 15.09.2010р., документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії. Документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму.

Пунктом 7.1 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р., визначено що скарга, оформлена з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та цього Порядку, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання.

При цьому під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин; 4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні; 5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.

Розглянувши скаргу по суті, виборча комісія може прийняти одне з таких рішень:

- про задоволення скарги повністю або частково;

- про відмову в задоволенні скарги (п. 10.5 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р.).

Таким чином, за наявності на час розгляду документів дільничної виборчої комісії скарг про порушення вимог Закону № 4061 під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що оформлені з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р., та надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, має прийняти скаргу, зареєструвати її в день надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, розглянути подану скаргу на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання та прийняти рішення по суті скарги. При цьому рішення по суті скарги, що подана до окружної виборчої комісії під час розгляду документів дільничної виборчої комісії, має відповідати ч. 5 статті 94 Закону № 4061.

Разом з тим, представник відповідача ОСОБА_1, який, в той же час, є секретарем окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194, в судовому засіданні 01.11.2012р. підтвердив намагання позивача здати під час прийняття документів дільничної виборчої комісії з підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002 скаргу від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002.

Факт неприйняття скарги представник відповідача обгрунтовує тим, що під час безперервного засідання окружної виборчої комісії кабінет канцелярії, де знаходиться журнал реєстрації документів, скарг та заяв, зайнятий співробітниками служби безпеки, що унеможливлює прийом документів в звичайному режимі.

Так, згідно постанови Центральної виборчої комісії «Про заходи щодо забезпечення безпеки функціонування інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори"»№ 1450 від 12.10.2012р. з метою забезпечення безпеки функціонування інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори", відповідно до статті 9 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", статті 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Закону України "Про Службу безпеки України", статей 2, 16 Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України", Порядку взаємодії органів виконавчої влади з питань захисту державних інформаційних ресурсів в інформаційних та телекомунікаційних системах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року N 1772, керуючись статтями 11 - 13, 25 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", постановлено окружним виборчим комісіям з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року утворити робочу групу із забезпечення безпеки функціонування та перевірки стану захищеності програмно-технічного комплексу інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори" (далі - ІАС "Вибори народних депутатів України" ЄІАС "Вибори"), до складу якої включити за їх згодою співробітників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Служби безпеки України на підставі відповідних приписів, наданих керівниками цих державних органів або керівниками їх регіональних органів.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Оскільки факт неприйняття скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002 ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на даній виборчій дільниці, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 щодо відмови у прийнятті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002, а також зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002 рішення у відповідності до вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Стосовно заявленої вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711002, суд зазначає, що прийняття відповідного рішення згідно статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» є виключною компетенцією окружної виборчої комісії.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що несплата позивачем судового збору при зверненні до суду із позовною заявою щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії, згідно вимог ч. 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає відкриттю провадження у справі та її розгляду. Питання про стягнення судового збору вирішується судом одночасно з вирішенням справи відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються Законом України «Про судовий збір», відповідно до п.п. 2 п. 3 статті 4 якого ставку судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру визначено у 0,03 розміру мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається, що у 2012 році складає 32 грн. 19 коп. Судовий збір в зазначеному розмірі підлягає стягненню з особи, що звернулась до суду із даним позовом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 172, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 щодо відмови у прийнятті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002.

Зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711002 рішення у відповідності до вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України 16 (шістнадцять) грн. 10 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя Т.М. Чубар

Судді Н.Ю. Гриньковська

В.П. Тимошенко