73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"01" листопада 2012 р. Справа № 2-а-4493/12/2170
Колегія суддів Херсонського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гомельчука С.В.,
суддів - Ковбій О.В., Василяки Д.К.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3-кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 183 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 183, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2- уповноваженої особи Політичної партії "Удар" в одномандатному виборчому окрузі № 183 про визнання протиправними дій та бездіяльності по встановленню підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 183,
встановила:
Кандидат у народні депутати України по 183 одномандатному виборчому округу ОСОБА_3 через довірену особу ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 183 (далі - відповідач, ОВК № 183), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, в якому просить визнати протиправними дії та бездіяльність ОВК № 183 по встановленню підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 183, скасувати протокол від 31 жовтня 2012 року про встановлення підсумків голосування та зобов'язати ОВК № 183 здійснити перерахунок голосів на виборчих дільницях, зазначених у позові.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31 жовтня 2012 року ОВК № 183 складено протокол про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 183. Під час прийняття і розгляду документів дільничних виборчих комісій відповідачем були виявлені порушення вимог ст.91 Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо виправлень в протоколах дільничних виборчих комісій №№ 650717, 650681, 650687, 650718, 650688, 650674,650685, 650686. Всупереч вимогам ст.94 Закону, відповідач не відмовив у прийнятті виборчих документів, а врахував їх при підрахунку голосів, що ставить під сумнів всі результати підрахунку голосів виборців по дільницях.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд їх задовольнити.
Належно повідомлений представник відповідача до суду не прибув, надав клопотання про перенесення розгляду справи.
Відповідно до ч.12 ст.172 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду. Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без присутності представника відповідача.
Третя особа просила відмовити в задоволенні позову, оскільки всі протоколи з дільничних виборчих комісій надійшли до ОВК № 183 уже з виправленнями і по кожній дільниці проголосовані з прийняттям рішення про прийняття документів. Складений відповідачем протокол не може бути скасований, так, як не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Зауважила, що рішення про перерахунок голосів може прийняти тільки ЦВК.
Заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.ч. 5 , 6 ст.91 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі- Закон) при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
Під час прийняття і розгляду документів дільничних виборчих комісій, на думку позивача, Окружною виборчою комісією № 183 встановлені порушення вимог Закону. Зокрема, протоколи дільничних виборчих комісій містили в собі виправлення. Такі порушення виявлені в протоколах дільничних виборчих комісій №№ 650717, 650681, 650687, 650718, 650688, 650674,650685, 650686.
Але, як встановлено судом, до ОВК № 183 протоколи з вказаних дільничних виборчих комісій надійшли вже з поміткою "Уточнений" і у відповідності до ч.5 ст.91 Закону прийняті комісією і враховані при підрахунку голосів виборців.
Положеннями ч.9 ст.94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Окружною виборчою комісією, відповідно до наданих їй повноважень, перевірено скарги всіх суб'єктів виборчого процесу щодо порушень законодавства під час виборчого процесу. З цього приводу прийнято рішення, відповідно до якого скарги відхилено. В подальшому ці обставини були предметом судового розгляду.
31 жовтня 2012 року ОВК № 183 складено протокол "Про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 183, який направлено до Центральної виборчої комісії в порядку, передбаченому ст.96 Закону. Тобто в межах компетенції та у спосіб, передбачений законом , комісія прийняла, розглянула скарги та винесла відповідне рішення.
Суд вважає, що відповідачем жодних порушень діючого законодавства при розгляді скарг та затвердженні результатів голосування не допущено.
Посилання позивача щодо деяких порушень при оформленні протоколів дільничних комісій відповідачем були враховані і суд вважає, що такі порушення не вплинули на волевиявлення виборців та підрахунок їх голосів.
Згідно ч.2 ст.97 Закону у разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до Центральної виборчої комісії примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в Центральній виборчій комісії.
Як вбачається з наведеної статті Закону тільки Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування.
Що стосується вимоги позивача про скасування протоколу від 31 жовтня 2012 року , то вона також не підлягає задоволенню, оскільки протокол не є рішенням ОВК № 183, а являється процедурним документом, який фіксує підсумки голосування.
Таким чином, Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 183 діяла на підставі, в межах повноважень і у спосіб, визначені Законом.
Згідно ч.9 ст.172 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позивачем при поданні позовної заяви не сплачено судовий збір, а в задоволенні позовних вимог відмовлено, суд вважає за необхідне стягнути з кандидата у народні депутати України по 183 одномандатному виборчому округу ОСОБА_3 32,19 грн. судового збору за подачу адміністративного позову та 107,30 грн. за заяву про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 172 , колегія суддів -
постановила:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Стягнути з кандидата у народні депутати України по 183 одномандатному виборчому округу ОСОБА_3 до Державного бюджету України судовий збір у сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. та 107 (сто сім) грн. 30 коп. за заяву про забезпечення позову.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 2-денний строк з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя С.В.Гомельчук
Судді О.В.Ковбій
Д.К.Василяка
кат. 1.1.5