Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
02 листопада 2012 р. № 2а- 12082/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зінченко А.В.
суддів Спірідонова М.О., Короткової О.В.
при секретарі - Алавердян Е.А.
за участі представників сторін:
позивача -Толдіної І.В.
відповідача - Чумаченко О.С., Бобришевої Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі уповноваженої особи по одномандатному виборчому округу №168 Толдіної Ірини Валеріївни до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №168 про визнання бездіяльності протиправною,-
До Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі уповноваженої особи по одномандатному виборчому округу №168 Толдіної Ірини Валеріївни до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №168, в якому просить визнати протиправною бездіяльність окружної комісії в одномандатному виборчому окрузі №168 та зобов'язати окружну комісію в одномандатному виборчому окрузі №168 прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на дільничній виборчій комісії №631173 та провести такий підрахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29 жовтня 2012 року біля 02:30 опівночі до ОВК одномандатного виборчого округу № 168 прибула голова дільничної виборчої комісії № 631173 для здачі виборчої документації (виборчі бюлетені, протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, списки виборців та ін..) При цьому головою ДВК № 631173 було допущене грубе порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме: всупереч вимогам ч.9. ст. 91 вищевказаного Закону перший і другий примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі не були запаковані до пакетів зі спеціальною системою захисту, на момент прибуття голови ДВК до ОВК спеціальні пакети були відкриті. По даному факту була складена скарга уповноваженої особи політичної партії ВО «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 168 Толдіної Ірини Валеріївни, до якої було додано акт про порушення складений офіційним спостерігачем від кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 ОСОБА_5. Скарга разом з актом невідкладно була подана та зареєстрована ОВК одномандатного виборчого округу № 168.
При прийнятті виборчої документації від ДВК № 631173 голова ОВК одномандатного виборчого округу № 168 Чумаченко О.С. та члени ОВК, не дивлячись на наявність скарги та акту, а також усним зауваженням Толдіної І.В. прийняли виборчу документацію та голова ОВК зачитала результати голосування по ДВК № 631173. В результаті бездіяльності голови та членів ОВК одномандатного виборчого округу № 168 грубо порушено вимоги п.10 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме, у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовільнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити, так як з боку ОВК не було жодного порушення діючого законодавства.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Правові відносини, які складаються з приводу виборів народних депутатів України, врегульовані Законом України "Про вибори народних депутатів України", відповідно до ст. 11 якого виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Судом в судовому засіданні було встановлено, що 29 жовтня 2012 року о 03-03 офіційним спостерігачем від кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 ОСОБА_5 та двома виборцями було складено акт проте, що при транспортуванні та прибутті до ОВК №168 членів комісії з ДВК №631173 пакети з примірниками протоколів не були запечатані. В цей же день разом з вищезазначеним актом уповноважена особа політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»по одномандатному виборчому округу №168 Толдіної І.В. подала до ОВК одномандатного виборчого округу № 168 скаргу на дії дільничної виборчої комісії про порушення виборчого законодавства.
Суд вказує, що відповідно до вимог ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.
На засіданні окружної виборчої комісії голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Дані рішення приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
А згідно ч.9, 10 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до рішення ОВК одномандатного виборчого округу № 168 від 29.10.2012 року, зафіксованого протоколом засідання окружної виборчої комісії виборчого округу №168, було прийнято виборчу документацію від ДВК №631173 та врахувано відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці одноголосно в кількості 18 голосів. Жодних зауважень до комплектності документів ні від кого не надходило.
Згідно пояснень голови комісії, заступника голови комісії, членів дільничної виборчої комісії №631173 Толдіна І.В. не була присутня при підрахунку голосів та транспортуванні виборчої документації до ОВК. Зауважень, заяв та скарг з боку офіційних спостерігачів, довірених осіб кандидатів та представників партій, які були присутні у приміщенні для голосування при виконанні дій, передбачених статтею 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України», на адресу дільничної виборчої комісії не надходило.
Також, в поясненнях, наданих суду Головою окружної виборчої комісії України з виборів народних депутатів України 28.10.2012 року по одномандатному виборчому округу №168 Чумаченко О.С. зазначено, що прийняття та розгляд документів дільничних виборчих комісій, у тому числі дільничної виборчої комісії №631173, здійснювалося окружною виборчою комісією в порядку, передбаченому частинами 4, 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії №631173 під час прийняття виборчої документації виявлено не було.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Відповідач прийняв одне з рішень визначених статтею 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»в межах наданих йому законодавцем повноважень.
З відеофайлів наданих до матеріалів справи не вбачається, що під час прийняття ОВК виборчих документів від дільничної виборчої комісії №631173 мались наявні ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу.
Таким чином в судовому засіданні не знайшло свого підтвердження твердження позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача під час прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії №631173.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача неправомірними та такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином не обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 159-167, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,-
В задоволенні адміністративного позову політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі уповноваженої особи по одномандатному виборчому округу №168 Толдіної Ірини Валеріївни до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №168 про визнання бездіяльності протиправною - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Зінченко А.В.
Судді Спірідонов М.О.
Короткова О.В.