Справа № 118/6405/12
31.10.2012 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Паніної П.Є., при секретарі - Комар В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Сімферополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим про визнання діяльності незаконною та спонукання до виконання певних дій,
19.09.2012 р. позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим про визнання діяльності незаконною та спонукання до виконання певних дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 травня 2011 року позивач звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність. Рішенням 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року їй було відмовлено у наданні дозволу. Вважає, що рішення відповідача порушує право на отримання безоплатно земельної ділянки у власність та просить його відмінити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні ним правовідносини:
Судом встановлено, що 23 травня 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність. У тексті клопотання зазначено, що пакет документів зданий (а.с.9).
Рішенням 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року громадянам відповідно до додатку 2 до рішення в наданні дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність було відмовлено. Підставою для відмови у тексті рішення вказано невиконання рішень Комісії та сесій сільської ради (ненадання необхідних документів, наявність земельних ділянок у подружжя, не звільнення земельних ділянок від будівель та споруд, не укладення та невиконання договору на розвиток інфраструктури населеного пункту).
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тому, вирішуючи дану справу суд зобов'язаний встановити: чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії та рішення обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Частинами 6,7 статті 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, відповідно до якого громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови у наданні дозволу є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. У даному переліку відсутні посилання на підстави, які були зазначені відповідачем у рішенні 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року.
З огляду на наведене, суд дійшов до висновку, що відповідач при розгляді клопотання позивача порушив вимоги закону щодо обставин, які згідно до вимог закону, є підставами для відмови у задоволення клопотання.
Враховуючи встановлені судом обставини та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд приймає до уваги, що позивачем невірно визначені позовні вимоги в частині визнання діяльності відповідача незаконною, замість визнання протиправним та скасування рішення 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність, як це передбачено для актів індивідуальної дії.
Суд вважає за можливим відповідно до ст. 11 КАС України вийти за межи позовних вимог та визнати протиправними та скасувати рішення 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність, а також зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень розглянути клопотання позивача.
Позивач не наполягав на відшкодуванні та розподілі судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим про визнання діяльності незаконною та спонукання до виконання певних дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 16 сесії 6 скликання Добрівської сільської ради від 21.02.2012 року в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки у власність.
Зобов'язати Добрівську сільську раду Сімферопольського району Автономної Республіки Крим розглянути на найближчому засіданні сесії Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту відводу земельної ділянки у власність від 23 травня 2011 року.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя