Справа № 2а/1770/3404/2012
12 жовтня 2012 року 10год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: не прибув,
представник позивача: не прибув,
відповідач: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Рівненській області
досуб'єкта підприємницької діяльносі ОСОБА_1
про стягнення штрафу,
Заступник прокурора м.Рівне звернувся в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Рівненській області з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт - штрафу в сумі 3400,00грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що начальником Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області винесено постанови від 19.06.2012р. №0284 та від 19.06.2012р. №0285 про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності особи ОСОБА_1 фінансових санкцій на загальну суму 3400,00грн. Вказані постанови винесені на підставі актів перевірки від 18.05.2012р. №066050 та від 12.06.2012р. №061911, якими зафіксовано порушення відповідачем Закону України "Про автомобільний транспорт". ОСОБА_1 у добровільному порядку вказана сума фінансових санкцій - штрафу, не сплачена.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не прибули, у поданих суду клопотаннях позовні вимоги підтримали повністю та просили розглянути справу за відсутності представників.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Судом не визнавалась обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 18.05.2012р. територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у м.Києві здійснено перевірку транспортного засобу, автомобіля марки "MERCEDES-BENZ", д.н.з. НОМЕР_1, який належить СПД ОСОБА_1
За результатами перевірки державними інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у м.Київ складено акт №066050 від 18.05.2012р., в якому зафіксовано порушення відповідачем Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІII від 05.04.2001р. (далі - Закон №2344-III), а саме: надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень без оформлених документів (відсутній документ, що підтверджує сплату транспортних послуг), перелік який визначено ст.39 Закону №2344-III. Вказаний акт підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_3 з поясненням.
У встановленому порядку Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідачу надсилалося повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту.
За результатами розгляду справи начальником Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі - Порядок №1567), винесено постанову №0284 від 19.06.2012р. про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700,00грн.
На виконання пункту 29 Порядку №1567 Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 21.06.2012р. ОСОБА_1 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
12 червня 2012 року Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області здійснено перевірку транспортного засобу автомобіля марки "MERCEDES-BENZ", д.н.з. НОМЕР_1, який належить СПД ОСОБА_1
За результатами перевірок державними інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області 12.06.2012р. складено акт №061911, в якому зафіксовано порушення відповідачем Закону №2344-ІII, а саме: надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень без оформлених документів (відсутня ліцензійна картка), перелік який визначено ст.39 Закону №2344-III. Вказаний акт підписано водієм транспортного засобу ОСОБА_4 з поясненнями.
У встановленому порядку Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідачу надсилалися повідомлення про час і місце розгляду справ про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту.
За результатами розгляду справ начальником Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області відповідно до вимог п.п.25, 27 Порядку №1567 винесено постанову №0285 від 19.06.2012р. про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700,00грн.
На виконання пункту 29 Порядку №1567 Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області 21.06.2012р. ОСОБА_1 надіслана копія постанови про застосування фінансових санкцій з роз'ясненням вимог п.28 Порядку щодо перерахування фінансової санкції на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 15 днів після отримання постанови.
Ці обставини підтвержені дослідженими в судовому засіданні доказами: постановою про застосування фінансових санкцій №0285 від 19.06.2012р. (а.с.7), корінцем до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту (а.с.8), супровідним листом від 21.06.2012р. №18-2-4-2045 про направлення копій постанов №0284 та №0285 від 19.06.2012р. та фіскальним чеком органу поштового зв'язку від 21.06.2012р. (а.с.9), актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 12.06.2012р. №061911 (а.с.10), постановою про застосування фінансових санкцій №0284 від 19.06.2012р. (а.с.11), корінцем до повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту та фіскальним чеком органу поштового зв'язку від 13.06.2012р. (а.с.12), актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.05.2012р. №066050 (а.с.14).
Згідно з п.п.1.4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства траспорту і зв'язку України і йому підпорядковується, на яку поряд з іншими функціями покладена функція здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо врегульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Статтею 39 Закону №2344-ІII передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Однак відповідачем не було дотримано вимог цих норм закону.
Абзацом 3 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІII за порушення законодавства про автомобільний транспорт - надання послуг без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовуються санкції - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області у межах повноважень та у спосіб, передбачений Порядком, винесено постанови про застосування до відповідача фінансових санкцій.
Пунктом 28 Порядку встановлено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Проте на день розгляду справи судом відповідач фінансових санкцій - штрафів на загальну суму 3400,00грн., на зазначені у постановах рахунки не перерахував, постанови територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області про застосування фінансових санкцій в судовому порядку не оскаржувалися.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Державного бюджету України фінансові санкції за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт - штраф на загальну суму 3400,00грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дудар О.М.