Справа № 1570/6128/2012
29 жовтня 2012 року
о 16:00год. м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Кипаренко Н.Ю.
За участю представників сторін:
Від позивача: представники Державної фінансової інспекції в Одеській області Санжарук О.О. -за довіреністю від 05.01.2012р. №2, Локтєв О.Г. -за довіреністю від 24.10.2012р. №54.
Від відповідача: представник Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Чикаленко О.Л. -за довіреністю від 01.02.2012р. №15-1/41.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»про продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року, -
До суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області, в якому позивач просить суд продовжити термін проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІІ квартали 2010р., 2011р., та завершений звітний період 2012р., обсяг отриманих ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»від Служби автомобільних доріг в Одеській області коштів склав 164 400,05 тис.грн. Крім того, отримано бюджетних коштів у сумі 3360,25тис.грн., взято позику в банку в сумі 2986,84тис.грн., та отримано кредит від ШТБУ №10 у сумі 23448,05тис.грн., у зв'язку з чим, та з урахуванням незначного залишку робочого часу для завершення ревізії, та низку питань, які підлягають суцільному дослідженню і мають ознаки ризикових, на думку контролюючого органу, є необхідними для продовження терміну проведення ревізії Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Відповідач -Дочірнє підприємство «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (вхід.№11611/2011 від 31.03.2011р.), наголошуючи, зокрема, на тому, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області необґрунтовані будь-якими фактичними даними, не підтверджені належними та допустимими доказами. Також, відповідач зазначає, що відповідно до п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006р. №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу контролюючого органу. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів, у зв'язку з чим ревізія ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», на думку Підприємства, має бути закінчена до 06.11.2012р. До того ж, відповідно до ч.16 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби не повинно порушувати нормального режиму роботи підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності, тоді як позивач наголошує, що постійне поновлення та зупинення ДФІ в Одеській області процедури інспектування ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», зокрема, з 23.08.2012р. по 20.09.2012р., та з 03.10.2012р. по 18.10.2012р. порушує нормальний режим роботи Підприємства, оскільки працівники бухгалтерії, виробничого, планового та інших відділів впродовж усього тривалого терміну ревізії повинні підготовлювати та надавати перевіряючим різноманітну документацію та довідкову інформацію, замість виконання, у робочий час, покладених на них посадових обов'язків.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 03.08.2012р. Державною фінансовою інспекцією в Одеській області на ім'я Директора ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Жердія О.М. був надісланий лист №15-06-34-14/7458 «Про проведення ревізії», за підписом В.о. начальника Інспекції Страшного С.А., в якому зазначено, що відповідно до п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2012р., з 14.08.2012р. планується розпочати ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області за ІІ-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р. Орієнтований термін завершення контрольного заходу 25.09.2012р., у зв'язку з чим викладено прохання вжити вичерпних заходів для забезпечення реалізації прав і обов'язків працівників Держфінінспекції в Одеській області, визначених п.4 та п.6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011р. №499/2011, зокрема, в частині своєчасного надання відповідних бухгалтерських, фінансових, облікових документів, регістрів, звітності, робочих місць та можливості користуватися зв'язком, розмножувальною технікою, іншими послугами для проведення ревізії у встановлені терміни, у повному обсязі, та 14.08.2012р. о 10:00 годині бути присутнім керівнику або його заступнику за розподілом обов'язків для представлення керівником ревізійної бригади повноважень на ревізію та її програми.
Так, судом з»ясовано, що 14.08.2012р. головними державними фінансовими інспекторами відділу інспектування у сфері послуг Державної фінансової інспекції в Одеській області Риковцевою Г.М., Тулєйбич Р.М., Локтєвим О.Г. на підставі п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2012р., була розпочата ревізія фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», про що свідчать наявні у матеріалах справи відповідні направлення ДФІ в Одеській області від 14.08.2012р. №901, №900, №902, та відповідні підписи на означених направленнях керівника ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»О.М.Жердій щодо їх отримання.
Судом також встановлено, що 20.08.2012р. Державною фінансовою інспекцією в Одеській області на ім'я Директора ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Жердія О.М. був надісланий лист №15-06-34-14/8016 «Про зупинення ревізії», за підписом В.о. начальника Інспекції Страшного С.А., з повідомленням, що відповідно до п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції Одеській області на ІІІ-й квартал 2012р. проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р. Відповідно до вимог п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550 (зі змінами), ревізію ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області буде зупинено з 23.08.2012р., та про її поновлення буде повідомлено додатково.
19.09.2012р. Державна фінансова інспекція в Одеській області на ім'я Директора ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Жердія О.М. надіслала листа №15-06-34-14/9047 «Про поновлення ревізії», за підписом В.о. начальника Інспекції Страшного С.А., з повідомленням, що відповідно до вимог п.22 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області була зупинена з 23.08.2012р., у зв'язку з чим з 20.09.2012року ревізію буде поновлено з терміном проведення до 22.10.2012р. включно.
Так, судом встановлено, що 20.09.2012р. головними державними фінансовими інспекторами відділу інспектування у сфері послуг Державної фінансової інспекції в Одеській області Риковцевою Г.М., Тулєйбич Р.М., Локтєвим О.Г., старшим державним фінансовим інспектором відділу моніторингу ризикових операцій та державних закупівель Державної фінансової інспекції в Одеській області Лисиціним І.І., головним державним фінансовим інспектором відділу моніторингу ризикових операцій та державних закупівель Державної фінансової інспекції в Одеській області Васильєвим О.А. на підставі п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2012р., продовжено проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», про що свідчать, у т.ч., наявні у матеріалах справи відповідні направлення ДФІ в Одеській області від 14.08.2012р. №901, №900, №902, та від 20.09.2012р. №1029, №1030.
03.10.2012р. Державною фінансовою інспекцією в Одеській області на ім'я Директора ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Жердія О.М. був надісланий лист №15-06-34-14/9536 «Про зупинення ревізії», за підписом В.о. заступника начальника Інспекції Страшного С.А., в якому зазначено, що відповідно до п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції Одеській області на ІІІ-й квартал 2012р. проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р. Відповідно до вимог п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550, адресата було повідомлено, що ревізія ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»в Одеській області буде зупинено з 03.10.2012р., та про її поновлення буде повідомлено додатково.
Також, судом з'ясовано, що 16.10.2012р. Державна фінансова інспекція в Одеській області на ім'я Директора ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»Жердія О.М. надіслала лист №15-06-34-14/10025 «Про поновлення ревізії», за підписом В.о. заступника начальника Інспекції Страшного С.А., з повідомленням, що відповідно до п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи апарату Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2012р. проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р. З метою проведення зустрічних звірок ревізію було зупинено з 03.10.2012р., у зв'язку з чим на підставі положень п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550, ревізію ДП «Одеський облавтодор»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»буде поновлено з 18.10.2012р. з терміном проведення до 06.11.2012р. включно.
Так, судом встановлено, що 18.10.2012р. головними державними фінансовими інспекторами відділу інспектування у сфері послуг Державної фінансової інспекції в Одеській області Риковцевою Г.М., Тулєйбич Р.М., Локтєвим О.Г., Бородуліним Р.Л., Корнійчук Г.І. старшим державним фінансовим інспектором відділу моніторингу ризикових операцій та державних закупівель Державної фінансової інспекції в Одеській області Лисиціним І.І., головним державним фінансовим інспектором відділу моніторингу ризикових операцій та державних закупівель Державної фінансової інспекції в Одеській області Васильєвим О.А., на підставі п.2.10 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України та п.1.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2012р., було продовжено проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», що, серед іншого, підтверджується наявними у справі відповідними направленнями ДФІ в Одеській області від 14.08.2012р. №901, №900, №902, від 20.09.2012р. №1029, №1030, від 24.09.2012р. №1043, та від 16.10.2012р. №1167.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 19 Господарського кодексу України однією зі сфер державного фінансового контролю за господарською діяльністю суб'єктів господарювання є збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ч.ч.5,6 ст.2 означеного закону інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 1,2 статті 11 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Відповідно до п.10 ст.11 означеного Закону тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів. Подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Відповідно до п.2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006р. №550 (зі змінами та доповненнями) інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку планова виїзна ревізія - ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані контрольно-ревізійної роботи контролюючого органу і проводиться за місцезнаходженням такої підконтрольної установи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, не частіше ніж один раз на календарний рік.
Пунктом 9 вказаного Порядку передбачено, що склад, кількість посадових осіб контролюючого органу та строки проведення ревізії визначаються контролюючим органом з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової). Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника контролюючого органу, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії.
Таким чином, відповідно до програми ревізії фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р., контролюючий орган мав заздалегідь передбачити та врахувати той значний обсяг питань, який необхідно перевірити, з метою оцінки рівня дотримання Підприємством законності використання і збереження державних фінансових ресурсів та активів.
У зв»язку з чим, необґрунтованими, на думку суду, є посилання позивача - Державної фінансової інспекції в Одеській області на досить значний обсяг фінансових та матеріальних ресурсів, що підлягають ревізії, як на підставу продовження строку ревізії, оскільки ревізія була плановою, а тому контролюючий орган мав заздалегідь, при складанні плану ревізії, визначити достатню кількість контролерів, врахувати специфіку структури Підприємства, своєчасно та ефективно організувати роботу перевіряючих з тим, щоб у подальшому строки планової ревізії було дотримано, як того вимагають приписи Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
Між тим, судом встановлено, що позивачем -Державною фінансовою інспекцією в Одеській області планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача -ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р., проведення якої було розпочато 14.08.2012р., а закінчення контрольного заходу було визначено 25.09.2012р., у передбачений строк закінчено не було, оскільки з метою проведення зустрічних звірок позивач неодноразово зупиняв проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача, зокрема, ревізію було зупинено з 23.08.2012р. по 20.09.2012р., та з 03.10.2012р. по 18.10.2012р.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Також, відповідно до п.22 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006р. №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу контролюючого органу. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів. Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник контролюючого органу за письмовим поданням посадової особи контролюючого органу, що проводить ревізію. У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні контролюючий орган надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії. Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об'єкта контролю.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»за III-IV квартали 2010р., 2011р. та завершений звітний період 2012р., повинна бути закінчена 06.11.2012р. включно.
До того ж, підсумовуючи кількість робочих днів проведення Державною фінансовою інспекцією в Одеській області ревізії ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»та кількість робочих днів, коли її здійснення призупинялось, вбачається, що контролюючим органом 07.11.2012р. повністю буде вичерпано передбачені вищеозначеними законодавчими приписами строки для проведення планової виїзної ревізії.
Крім того, згідно з ч.16 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби не повинно порушувати нормального режиму роботи підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності.
Водночас, неодноразовим зупиненням та поновленням Державною фінансовою інспекцією в Одеській області процедури інспектування ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», зокрема, з 23.08.2012р. по 20.09.2012р., та з 03.10.2012р. по 18.10.2012р., порушувався нормальний режим роботи Підприємства, оскільки працівники бухгалтерії, виробничого, планового та інших відділів впродовж усього тривалого терміну ревізії повинні підготовлювати та надавати перевіряючим різноманітну документацію та довідкову інформацію, замість виконання протягом робочого часу, покладених на них службових обов'язків.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд доходить висновку щодо необґрунтованості та безпідставності вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року, оскільки будь-яких належних доказів на підтвердження неможливості проведення ревізії у законодавчо встановлений строк та наявності підстав для продовження терміну її проведення, позивачем суду не надано.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві та викладені усно повноважним представником контролюючого органу у судових засіданнях в ході судового розгляду справи по суті.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Разом з тим, належних та допустимих доказів які б слугували відповідною законодавчо передбаченою підставою для продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року, позивачем - Державною фінансовою інспекцією в Одеській області, суду не надано.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області про продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор»ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до Дочірнього підприємства «Одеський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» про продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Одеський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» строком на 15 робочих днів, з 07 листопада 2012року по 27 листопада 2012року, відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому положеннями ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 01 листопада 2012 року.
Суддя Харченко Ю.В.