Постанова від 01.11.2012 по справі 2а/1270/8376/2012

Категорія №1

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8376/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючий-суддя: Агевича К.В.

Судді Кисельова Є.О., Ковальова Т.І.

за участю

секретаря судового засідання Чуванова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання нечинним протоколу та зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від встановлення результатів підсумків голосування,-

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду звернувся кандидат в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до дільничної виборчої комісії № 440055 одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій дільничної виборчої комісії № 440055 одномандатного виборчого округу № 114 та визнання недійсними результатів виборів народних депутатів України 28.10.12 по виборчій дільниці № 440055 та зобов'язання утриматися від встановлення результатів підсумків голосування.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2012 року кандидату в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_1 повернуто позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій дільничної виборчої комісій № 440055 одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, визнання нечинним протоколу дільничної виборчої комісії № 440055 одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області та визнання недійсними результати голосування на виборчій дільниці № 440055 одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області.

Провадження по зазначеній справі відкрито в частині зобов'язання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області утриматися від встановлення результатів підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому округу в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року шляхом оформлення протоколу безперервного засідання та подальшого передання цих відомостей до Центральної виборчої комісії України.

31 жовтня 2012 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду об'єднано в одне провадження для подальшого спільного розгляду адміністративні справи № 2а/1270/8376/2012, № 2а/1270/8377/2012, 2а/1270/8378/2012, № 2а/1270/8379/2012, № 2а/1270/8380/2012, № 2а/1270/8381/2012 та № 2а/1270/8382/2012.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з огляду на вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України» не є технічно можливою організація голосування за місцем перебування 161 виборця, оскільки для того, щоб проголосував один виборець щонайменше потрібно 15-20 хвилин часу. Шляхом математичного підрахунку можна зробити висновок, що для організації голосування 161 виборцю потрібно витрати 2415-3220 хвилин часу, тобто орієнтовно від 40 до 54 годин часу. На думку позивача, вищезазначені факти свідчать про повну фальсифікацію результатів виборів по дільничній комісії № 440055, що тягне за собою визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.

Позивач зазначив, що за наявною у нього інформацією, члени дільничної виборчої комісії відбули для організації голосування виборців за місцем їх перебування до початку виборів, тобто до 08.00 годин 28.10.2012, що є суттєвим порушенням Закону та тягне за собою визнання недійсними результатів виборів на дільницях. Як вбачається з копії протоколу про підрахунок голосів виборців від 29.10.2012, з 497 виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування, 161 виборець проголосував за місцем перебування (порівнюються дані, вказані в пункті 5 та пункті 6 Протоколу про підрахунок голосів виборців). Кількість осіб, які проголосували за місцем перебування дорівнює 32,39 відсотків загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування на виборчій дільниці. Виборці, які дійсно одержали виборчі бюлетені на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, на думку позивача не могли голосувати, оскільки вони не подавали заяви про голосування за місцем перебування.

Аналогічна ситуація склалася і на дільницях №440059, №440035, №440036, №440040, № 440037, №440039.

На підставі викладеного, позивач просив зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області утриматися від встановлення результатів підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому округу в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року шляхом оформлення протоколу безперервного засідання та подальшого передання цих відомостей до Центральної виборчої комісії України.

У судовому засіданні 31.10.2012 представник позивача змінив позовні вимоги та просив:

- визнати противоправною бездіяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, яка полягає в не перевірці наявності та комплектності прийнятих виборчих документів, вказаних у п. 12 ст. 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від дільничних виборчих комісій № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037, № 440039, а саме: власноруч написаних заяв та медичних довідок від виборців, що голосували за місцем перебування;

- визнати нечинним протокол засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, у якому було прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037, № 440039 в частині підрахунку голосів виборців, що голосували за місцем перебування;

-зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 114 здійснити перевірку наявності та комплектності прийнятих виборчих документів, вказаних у п. 12 ст.91 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від дільничних виборчих комісій № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037, № 440039, а саме: власноруч написаних заяв та медичних довідок від виборців, що голосували за місцем перебування;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу

№ 114 утриматися від встановлення результатів підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому округ в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року шляхом оформлення протоколу безперервного засідання та подальшого передання цих відомостей до Центральної виборчої комісії України.

В подальшому представник позивача у судовому засіданні 01.11.2012 уточнив позовні вимоги, про що подав суду відповідну заяву (т.2 а.с. 13-14).

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

У своїх запереченнях представник відповідача послався на те, що, на його думку доводи, викладені у позовній заяві, є припущеннями позивача, які не підтверджуються жодними доказами.

Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Зокрема, юрисдикція адміністративних судів згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України визначені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій.

Відповідно до частини першої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Статтею 38 Конституції України визначено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Частиною першою статті 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначає Закон України №4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (надалі - Закон №4061).

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону №4061 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

На підставі ч.1 ст.12 Закону № 4061 суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Позивач - ОСОБА_1, зареєстрований як кандидат у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому округу постановою Центральної виборчої комісії від 03 серпня 2012 року за № 135 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Комуністичної партії України, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі згідно з додатком (т.1 а.с. 229-250). Він має відповідне посвідчення кандидата у депутати від 03.08.2012 за № КД-313 (т.1 а.с. 11).

Відповідач - окружна виборча комісія № 114 з виборів народних депутатів України 28.10.2012 утворена відповідно до постанови ЦВК України від 26.08.2012 № 604 (т.1 а.с. 173-176).

Таким чином, сторони є суб'єктами виборчого процесу, визначеними статтею 12 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» .

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Під час проведення виборів народних депутатів України 28.10.2012 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборчих дільницях № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037 та № 440039 відбувалося, в тому числі, голосування за місцем перебування виборців. Вказане підтверджується наданими сторонами копіями протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів (т.1 а.с.194-220).

Вказані протоколи підписані без зауважень та окремих думок всіма членами виборчих дільничних комісій, серед яких перебували і представники від Комуністичної партії України. Дана обставина згідно ч.3 ст. 72 КАС України доказуванню не підлягає, як така, що визнається сторонами, та в суду не виникає сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.

Представником позивача надано лист від 28.10.2012 адресований відповідачу, і додатком до якого є акт про порушення під час голосування на дільниці №44035 (т.1 а.с. 189-190, т.2 а.с. 3-4), в якому зазначено наступне «… що комісія для голосування на дому получила бюлетені і відбула на голосування до часу відкриття голосування на дільничній виборчій комісії о 7 год. 47 хв…». Складення даного акту підтверджується поясненнями свідка ОСОБА_2

Однак, посилання представника позивача на те, що вказаний лист з актом наданий відповідачеві, спростовується витягом з журналу реєстрації скарг, в якому відсутні будь - які відмітки щодо реєстрації вказаного листа та акту. (т.2 а.с. 8-12).

Відповідно до ч.1 ст. 85 Закону № 4061 голосування проводиться в день голосування з 8 години до 20 години без перерви. Частиною 10 ст. 86 Закону № 4061 голосування виборців за місцем перебування організовується з таким розрахунком, щоб члени дільничної виборчої комісії, які організовують таке голосування, повернулися у приміщення для голосування не пізніш як за годину до закінчення голосування.

Із змісту акту від 28.10.2012 про порушення під час голосування не вбачається посилань на те, що голосування відбувалося поза встановлений законодавством час, а лише зафіксовано час відбуття комісії для проведення голосування за місцем перебування виборців, що, на думку суду, не вказує на будь-які порушення Закону № 4061, тому вказаний акт до уваги судом не береться.

Як вбачається із матеріалів справи 29.10.2012 відповідачем було надано відповідь члену окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Селютіну В.М. на його звернення щодо виборців, які голосують за межами виборчій дільниці, якою відмовлено у задоволенні заяви.(т.1 а.с. 188). Також Селютін В.М. звернувся до відповідача 30.10.2012 зі скаргою, яка відповідачем на час розгляду вказаної справи не розглянута.

Як встановлено в судовому засіданні, із пояснень представника відповідача, рішення , дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборчих дільницях № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037 та № 440039 під час проведення голосування до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії позивачем не оскаржувалися.

Як встановлено п.5 ст. 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій оскаржуються до місцевого загального суду за місцезнаходження відповідної комісії. Позивачем не надано до суду доказів оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №114 № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037 та № 440039 у день голосування, під час підрахунку голосів та встановленні результатів голосування на дільницях.

Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про вибори народних депутатів", документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.

Постановою ЦВК від 15.09.2010 № 350 затверджено Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму.

Відповідно до п. 2.14 даного Порядку, голова комісії (головуючий на засіданні комісії) на початку засідання або початку розгляду питання оголошує кількість присутніх членів комісії, список запрошених та інших осіб, які мають право бути присутніми на засіданні комісії без дозволу або запрошення комісії, представників засобів масової інформації.

Проект порядку денного обговорюється на початку засідання комісії. При цьому згідно до п. 2.16 Порядку, проект порядку денного за пропозиціями членів комісії та рішенням комісії може бути доповнено питаннями під час обговорення. Пунктом 2.17 Порядку визначено, що проект порядку денного затверджується або відхиляється після його колегіального обговорення за рішенням комісії.

Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України» на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Статтею 94 Закону № 4061 встановлено порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією. Відповідно до п. 1 якої з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Пунктом 3 передбачено, що засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії. (частина 4 ст. 94 Закону № 4061).

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії, як це встановлено ч.5 ст. 94 Закону № 4061, окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Відповідно до ч. 6 ст. 94 Закону № 4061 рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

Відповідно до довідки відповідача прийом протоколів про підрахунок голосів від дільничних виборчих комісій було здійснено відповідачем 29.10.2012, однак станом на 01.11.2012 засідання ОВК 114 не закінчено і відповідний протокол не підписаний.(т.2 а.с. 6). Тобто відповідачем було прийняте рішення про прийняття виборчих документів від виборчих дільниць, але на час розгляду даної справи не оформлено належним чином з об'єктивних підстав. Сторони по справі визнали цей факт.

При цьому суд також враховує, що відповідно до приписів ч.1 ст.172 КАС України суб'єкти виборчого процесу (крім виборчої комісії) мають право лише оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій.

Дії суб'єкта виборчого процесу - це активна поведінка суб'єкта виборчого процесу, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб та інших суб'єктів виборчого процесу.

Бездіяльність суб'єкта виборчого процесу - це пасивна поведінка суб'єкта виборчого процесу, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи та інших суб'єктів виборчого процесу.

Як встановлено в судовому засіданні, рішення відповідача за результатами розгляду документів від дільничних виборчих комісій позивачем не оскаржується, а лише оскаржується бездіяльність при прийнятті такого рішення, як це вказано у п.1 заяви про уточнення позовних вимог.

Однак, суд не вбачає у цьому бездіяльності відповідача, оскільки ним прийнято відповідне рішення, і бездіяльність у даному випадку може мати місце у випадку неприйняття будь - якого із рішень, передбачених п.5 ст. 94 Закону № 4061.

Таким чином, підстав вважати, що відповідачем допущено неправомірну бездіяльність за результатами розгляду документів від дільничних виборчих комісій, не вбачається.

Також суд вважає, що вимога про визнання нечинним протоколу засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області, у якому було прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій № 440055, № 440059, № 440035, № 440036, № 440040, № 440037, № 440039 в частині підрахунку голосів виборців, що голосували за місцем перебування не підлягає задоволенню через відсутність на час розгляду даної справи предмету спору в цій частині - протокол не виготовлено та не підписано відповідно до вимог ч.6 ст. 94 Закону № 4061.

Також не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перевірку наявності та комплектності прийнятих виборчих документів та утриматися від встановлення результатів підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому округ в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року які є похідними та базуються на вимогах, щодо яких суд прийшов до висновку про відмову у їх задоволенні, і крім того вказані вимоги не відповідають змісту вимог встановлених ст. 172 КАС України, якою передбачена можливість оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, а не зобов'язання вчиняти певні дії та утримувати від іх вчинення.

Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини у справі та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про безпідставність та необґрунтованість заявлених позовних вимог, що є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову повністю.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України», статтями 11, 17, 18, 19, 70, 71, 87, 94, 158-163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання нечинним протоколу та зобов'язання вчинити певні дій та утриматися від встановлення результатів підсумків голосування відмовити повністю.

Стягнути з кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в розмірі 139 грн. 49 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя К.В. Агевич

суддя суддя Є.О. Кисельова Т.І. Ковальова