22 жовтня 2012 року /16:55/ Справа № 0870/9037/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Буряковій А.В., за участю представника позивача Чухрай Н.В., відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Бердянського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення 5816 грн. 68 коп. суми коштів,
Бердянський міський центр зайнятості звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення 5816 грн. 68 коп. суми коштів незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В позовній заяві позивач зазначив, що відповідач звернувся 07.10.2011 року до Бердянського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і був зареєстрований як особа, яка шукає роботу. З 14.10.2011 йому надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі залежно від страхового стажу. В період з 14.10.2011 року по 07.05.2012 року відповідач знаходився на обліку в Бердянському міському центрі зайнятості як безробітний та отримував при цьому матеріальне забезпечення. Однак в результаті проведення перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, на підставі відомостей, наданих ДПА України, позивачем було виявлено, що відповідач на момент набуття статутсу безробітного та в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний, займався трудовою діяльністю - працював на посаді електромонтера пожежної сигналізації в Бердянському УВП УТОС за сумісництвом з 2008 року, та отримує при цьому заробітну плату на даному підприємстві, тому відповідач на момент реєстрації у Бердянському МЦЗ відносився до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання допомоги по безробіттю. Зазначає, що з 14.10.2011 року по 07.05.2012 ОСОБА_2 було виплачено допомогу по безробіттю у сумі 5816 грн. 40 коп. Просить стягнути з відповідача 5816 грн. 40 коп. коштів, витрачених Державною службою занятості.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягала, з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав частково. Зазначив, що на час звернення до центру зайнятості працював за сумісництвом на посаді електромонтера пожежної сигналізації в УВП УТОС, факт своєї роботи при постановці на облік в центрі зайнятості не приховував. Грошові кошти від центру зайнятості в розмірі, зазначеному у позовній заяві, від позивача отримав. Вказав, що оскільки він працював на роботі за сумісництвом та отримував невелику заробітну платню, то не вбачав порушення закону в тому, що буде перебувати в той же час на обліку в центрі зайнятості як безробітний.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.ст.51, 136 КАС України відповідач протягом усього часу розгляду справи може визнати адміністративний позов. Визнання адміністративного позову прийняте судом.
Як встановлено судом, відповідач звернувся 07.10.2011 року до Бердянського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і був зареєстрований як особа, яка шукає роботу.
В заяві відповідач зазначав, що у даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не уклав договір цивільно-правового характеру та не одержує пенсію на пільгових умовах.
На підставі особистої заяви та наказу директора Бердянського МЦЗ ОСОБА_2 14.10.2011 року було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю залежно від страхового стажу відповідно до пп. 1,3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136.
В період з 14.10.2011 року по 07.05.2012 року відповідач знаходився на обліку в Бердянському міському центрі зайнятості як безробітний та отримував при цьому матеріальне забезпечення.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.2 ст. 36 Закону, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, працевлаштування безробітного.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ "Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" № 219 від 14.02.2007 р. громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
В результаті перевірки виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та на підставі відомостей , наданих ДПА України, позивачем було виявлено, що Відповідач на момент набуття статусу безробітного та в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний займався трудовою діяльністю, а саме: працює на посаді електромонтера пожежної сигналізації в Бердянському УВП УТОС за сумісництвом з 2008р., відповідно до довідки від 10.07.2012р. №1, наданої підприємством, та отримує при цьому заробітну плату на даному підприємстві.
Дані факти були виявлені Бердянським міським центром зайнятості в результаті розслідування страхового випадку у відповідності до вимог п.5, п.6 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» (далі - Порядок) та встановлено порушення чинного законодавства у сфері зайнятості населення (належність безробітного до категорії зайнятого населення, про що було складено відповідний Акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 13.07.2012р. №138
Згідно пп. а п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" ОСОБА_2 відносився до категорії зайнятого населення у період з 14.10.2011 року по 07.05.2012. Розмір отриманої допомоги по безробіттю відповідачем склала 5816 грн. 86 коп.
Відповідно до вимог п.7 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» (далі - Порядок) рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
В матеріалах справи міститься наказ від 13.07.2012р. за № 589, виданий на підставі Акту розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 13.07.2012р. № 138 та протоколу засідання робочої групи по розслідуванню страхових випадків № 8 від 13.07.2012р.
Відповідно до вимог п.7 вищеназваного Порядку від 13.02.2009р. № 60/62 протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Таке повідомлення про необхідність повернення коштів було направлене відповідачу 13.07.2012р. за вих. № 2500/17-12 згідно поштової квитанції № 0935 від 13.07.2012 та отримано останнім 17.07.2012р. згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, однак сума заборгованості відповідачем в добровільному порядку погашена не була.
П.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності № 307, встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Отже, у зв'язку з неповідомленням Бердянського міського центру зайнятості про те, що на момент взяття на облік ОСОБА_2 був працевлаштований, останній незаконно перебував на обліку як безробітний та безпідставно отримав допомогу по безробіттю за період з 14.10.2011 року по 07.05.2012 року у розмірі 5816 грн. 86 коп.
Отримання допомоги по безробіттю в розмірі 5816 грн. 86 коп. відповідачем не заперечується та в цій частині позовні вимоги визнаються.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Бердянського міського центру зайнятості, заявлені до ОСОБА_2 про стягнення 5816 грн. 86 коп. суми виплаченої допомоги по безробіттю, обґрунтовані та підтверджені належними і допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бердянського міського центру зайнятості (р/р 37175301901011, ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, одержувач - Бердянський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20524099) 5816,86 грн. (п'ять тисяч вісімсот шістнадцять грн. 86 коп.) виплаченої суми допомоги по безробіттю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ Л.О.Нестеренко