Постанова від 29.10.2012 по справі 2-а-233/12

29.10.2012

Справа № 2а-233/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2012 року Алчевський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Ткач О.В.

при секретарі Шалуновій І.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Алчевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Алчеську Луганської області про зобов*язання перерахування пенсії, як дитині війни, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2009 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Алчеську Луганської області про відновлення пропущеного строку звернення до суду за період з 01.09.2007 року; зобов*язання здійснити перерахунок пенсії, як дитині війни з урахуванням її підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2008 року та з 22 травня 2008 року по грудень 2009 року. Ухвалою Алчевського міського суду Луганської області від 21 грудня 2009 року ОСОБА_1 було відмовлено у відкритті провадження. Ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 27 лютого 2012 року ухвалу судді Алчевського міського суду Луганської області скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до Алчевського міського суду.

У судове засідання позивачка не з*явилась, про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином.

Представник відповідача у судове засідання також не з*явився, надав суду заперечення, в яких просить справу розглянути без його участі, позов не визнає, вимоги позивачки щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просить суд відмовити у задоволенні позову, наполягає на застосуванні строку звернення до адміністративного суду, оскільки пенсія нараховувалась та виплачувалась щомісячно то позивачці був відомий її розмір.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов*язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус “дитина війни”що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

Згідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Дію ст. 6 зупинено на 2006 рік згідно з Законом України від 20.12.2005 року № 3235-1У “Про державний бюджет України на 2006 рік”.

Статею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-пр/2007 Положення ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, якими була зупинена дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції.

За період з 07.2007 року до 31.12.2007 року позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, зокрема статею 6 Закону після внесення змін, передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року положення п. 28розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Вимоги позивача щодо зобов*язання Управління Пенсійного фонду в м. Алчевську здійснити перерахунок підвищення до пенсії “дитині війни”у 2008 році підлягають задоволенню з 22 травня 2008 року.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня -482 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня -498 грн.

Враховуючи, що позивачу, починаючи з 01.01.2008 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність, за період з 22.05.2008 р. до 31.12.2008 року відповідач повинен нарахувати позивачці різницю між отримуваним підвищенням до пенсії та тим, яке повинен був нараховувати відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”(30% мінімальної пенсії за віком).

Статтею 71 Закону України про Державний бюджет на 2009 р. КМ надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише та виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Їх дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України “Про соціальний захист дітей війни”залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже нарахування та виплата у 2009 р. дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися відповідно до вказаного вище закону, а саме: у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи, що позивачу, сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2009 р. відповідач повинен нарахувати позивачці різницю між отримуваним підвищенням до пенсії та тим, яке повинен був нараховувати відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”(30% мінімальної пенсії за віком).

Суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України. Згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свобод людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов*язком держави.

Посилання відповідача на те, що їх дії є правомірними, оскільки вони діяли на підставі Постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р., суд не приймає до уваги, тому що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Керуючись ст.ст.2,4,5,11,17,94,ч.1ст.158,ст.159,ч.1,2,3ст.160, ст.ст.161,162,163,167 КАС України, ст.ст.8,22,46,92 Конституції України, Законом України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.99 року, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»від 05.10.2000 року, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України №3491-IV від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постановою КМУ №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Алчевську Луганської області про зобов*язання зробити перерахунок пенсії, як дитині війни задовольнити частково.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в м. Алчевську перерахувати та здійснити виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького адміністративного апеляційного суду через Алчевський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

С У Д Д Я: ОСОБА_2