Справа № Провадження №22-ц-3775/12 22-ц/1090/4807/12 Головуючий у І інстанціїТетервак Н.А.
Категорія9Доповідач у 2 інстанції Іванова
25.10.2012
Іменем України
11 жовтня 2012 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого - Савченка С.І.,
суддів - Іванової І.В., Даценко Л.М.
при секретарі - Мироненко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Іванківського районного суду Київської області від 11 травня 2012 року у справі за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа -Іванківський районний військовий комісаріат про встановлення факту, -
В квітні 2012 року заявник ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про встановлення факту участі його в бойових діях, мотивуючи свої вимоги тим, що в період з 26.11.1990 року по 25.06.1992 року він проходив строкову військову службу в лавах Радянської Армії Союзу Радянських Соціалістичних Республік, в складі Прикордонних військ Комітету державної безпеки колишнього СРСР, яка була розташована в м. Нахичевань Нахзичеванської Автономної Республіки Азербайджансьої РСР.
Під час служби він брав участь у виконанні спеціальних завдань в умовах
надзвичайного стану та при збройних конфліктах по нормалізації обстановки, відновленню законності і правопорядку на території республік Закавказзя, а саме при збройному конфлікті між збройними угрупуваннями союзних на той час республік колишнього Союзу РСР Вірменією та Азербайджаном.
Заявник просив встановити факт проходження ним військової служби в складі Прикордонних військ Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР у військовій частині № 2062 в м. Нахічевань та надати його статус учасника бойових дій відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішенням Іванківського районного суду Київської області від 11 травня 2012 року в задоволенні заяви ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення його заяви.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Не може бути скасовано правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відповідно до п.2 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються - учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Судом встановлено, що в період з 26.11.1990 року по 25.06.1992 року ОСОБА_2 проходив строкову військову службу в лавах Радянської Армії Союзу Радянських Соціалістичних Республік, в складі Прикордонних військ Комітету державної безпеки колишнього СРСР, яка була розташована в м. Нахичевань Нахзичеванської Автономної Республіки Азербайджансьої РСР. Під час служби він брав участь у виконанні спеціальних завдань в умовах
надзвичайного стану та при збройних конфліктах по нормалізації обстановки, відновленню законності і правопорядку на території республік Закавказзя, а саме при збройному конфлікті між збройними угрупуваннями союзних на той час республік колишнього Союзу РСР Вірменією та Азербайджаном.
Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року № 5 з наступними змінами та доповненнями, не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до ветеранів чи інвалідів війни, фактів проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов'язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, а також фактів закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород.
Таким чином, подана ОСОБА_2 заява про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення юридичного факту проходження військової служби на території держави, де велися бойові дії) не може розглядатися в порядку окремого провадження, оскільки законом встановлено інший порядок встановлення такого факту.
Наказом Міністра оборони України від 08 квітня 2009 року №158 (з подальшими змінами і доповненнями) затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, згідно з п. 7 якого на зазначені Комісії, зокрема Обласних військових комісаріатів, покладається вирішення питання про визначення учасників бойових дій відповідно до ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з числа осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на обліку у військових комісаріатах.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303,307,308,314,315 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Іванківського районного суду Київської області від 11 травня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий :
Судді :