Постанова від 11.11.2011 по справі 2а-8173/11

Справа № 2а-8173/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" листопада 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Даниленко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, про визнання відмови щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1. звернувся з адміністративним позовом до Дарницького районного суду м. Києва до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, в якому просив визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у виплаті пенсії, та зобов»язати здійснити перерахунок та сплатити належну пенсію з мломенту виходу на пенсію відповідно ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком розрахованої відповідно встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії, виходячи з 75% мінімальної пенсії за віком встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.10.2011 року справа в частині позовних вимог до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, про визнання відмови щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період до 06.04.2011 року залишено без розгляду.

Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача надішли письмові заперечення на позов, в яких просив в позові відмовити повністю, посилаючись на те, що ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що встановлений мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначеної на підставі Закону, а тому ч. 1 ст. 28 вказаного закону до даних правовідносин застосована бути не може. Крім того, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 27.12.2007 року внесені зміни до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і на даний період часу розмір пенсії основної та додаткової пенсії позивача відповідає встановленим змінам.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 має статус особи яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, категорії 1, інвалідом 2 групи безстроково, ще підтверджується посвідченням та довідкою Київської міської спеціалізованої МСЕК, захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.

Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів IІгрупи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком .

Згідно ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІ групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Отже, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року вказані норми закону були змінені.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № брп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визначено правову позицію, згідно з якою Законом про Державний бюджет України, який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних Законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Частиною 2 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Частиною п'ятою статті 54 Закону № 796-ХІЇ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам І групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків, інвалідам ПІ групи - 15 відсотків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягає частина перша статті 50 Закону № 796-ХІІ ( в редакції Закону № 230/96-ВР від 06.06.1996 року), а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

При розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Доводи представника відповідача про те, що поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом, суд вважає безпідставними. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування даної величини ( мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Враховуючи вищезазначене і оцінюючи усі докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

В зв»язку з цим, необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог ст. 50, 54 «Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 21 жовтня 2010 року з урахуванням проведених виплат.

На підставі викладеного, ст. 1,3,6,8,17,19, 21, 22. 24,56, 113, 152 Конституції України, ст. 48-67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року , керуючись ст. 9, 11,70, 71, 99, 100, 159, 160, 163 , 164, ст. 256 КАС України, -

П О С Т А Н О ВИ В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови у нарахуванні державної та додаткової пенсій ОСОБА_1 у розмірах, визначених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м, Києва провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком, розрахованої від встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 06.04.2011 року по 22 липня 2011 року (включно), з урахуванням проведених виплат.

В решті позову -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним направленням апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ: