Постанова від 03.07.2012 по справі 2-а-19/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2012 року Справа №2-а-19/12

Шевченківський райсуд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Смотрицького В.Г.

при секретарі Чебуришкіній Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Чернівецької міської ради, треті особи на стороні відповідача ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання незаконними та скасування рішень, -

встановив:

Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідача про визнання незаконними та скасування рішень посилаючись на те, що рішенням 28 сесії V скликання від 29.05.2008 р. № 595 Чернівецької міської ради вирішено найменувати нові вулиці в районі вулиці Дібровецької.

Рішенням 43 сесії V скликання від 27.08.2009 р. № 1037 Чернівецької міської ради затверджено детальний план забудови по вул. В.Александрі в м. Чернівцях площею 2,13 га.

Згідно з пунктом 1.3 рішення 46 сесії міської ради V скликання від 26.11.2009 року №1133 ОСОБА_9 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000га. по вул. П. Калнишевського. 7 та надано містобудівні умови і обмеження її забудови на будівництво індивідуального житлового будинку за рахунок земель запасу міста у власність.

На підставі рішення 52 сесії міської ради V скликання від 27.05.2010 року №1340 ОСОБА_9 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га по вул. П. Калнишевського 7. Цільове призначення (використання) цієї земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з пунктом 1.1 рішення 45 сесії міської ради V скликання від 29.10.2009 року №1096 ОСОБА_10 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000 га. по вул. І. Виговського 10 та надано містобудівні умови і обмеження її забудови на будівництво індивідуального житлового будинку за рахунок земель запасу міста у власність.

На підставі рішення 52 сесії міської ради V скликання від 27.05.2010 року №1340 ОСОБА_10 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га по вул. І.Виговського 10. Цільове призначення (використання) цієї земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з рішенням від 29.04.2010 року №1301 51 сесії 5 скликання Чернівецької міської ради ОСОБА_8 було надано у власність земельну ділянку по вулиці В. Александрі 120 Р м. Чернівці площею 0.08га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

На підставі даного рішення 23 червня 2010 року ОСОБА_8 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку.

Рішення 28 сесії V скликання від 29.05.2008 р. № 595 Чернівецької міської ради про найменування нових вулиць в районі вулиці Дібровецької приймалося без участі позивачів як мешканців даної території. На цьому місці ніколи не існувало вулиць, оскільки там розміщена толока. На даний час жодних табличок та межових знаків, які б визначали довжину та конкретне місцезнаходження вулиць не встановлено.

Вищевказане рішення приймалося формально і лише з тією метою, щоб надати можливість в подальшому прийняти інші рішення та закріпити спірні земельні ділянки за третіми особами по даній справі.

Рішення 43 сесії V скликання від 27.08.2009 р. № 1037 Чернівецької міської ради яким затверджено детальний план забудови по вул. В. Александрі в м. Чернівцях площею 2,13 га. також приймалося без їхньої участі як мешканців даної території.

Громадські слухання на тему «затвердження детального плану забудови по вул. В. Александрі в м. Чернівцях площею 2,13 га» з їхньою участю не проводилися, а тому думка більшості територіальної громади тієї адміністративної одиниці, на якій розміщені зайняті ними земельні ділянки, не врахована та не відображена в оскаржуваному рішенні.

Вважали, що орган місцевого самоврядування не діяв публічно та прозоро внаслідок чого контроль з боку громадськості за законністю прийнятого рішення був не можливим.

Чернівецька міська рада при прийнятті оскаржуваних рішень не врахувала ті обставини, що земельні ділянки, які передані третім особам у власність вже тривалий час, перебувають у позивачів фактичному користуванні.

На тому місці, де треті особи по даній справі планують розпочати будівельні роботи на приватизованих земельних ділянках, високий рівень ґрунтових вод, які накопичуються, особливо в період дощів. Тому у разі проведення будівельних робіт та зведення фундаментів під житлові будинки рівень цих ґрунтових вод значно підніметься, що спровокує підтоплення та створить реальну загрозу для безпечного проживання позивачів у власних будинках.

Вони змушені захищати свої права фактичних землекористувачів та право на безпечне проживання у власних житлових будинках, оскільки в протилежному випадку після початку будівельних робіт та зведення фундаментів на цих землях їхнє приватне майно (будинковолодіння) опиниться під реальною загрозою підтоплення, руйнації внаслідок чого буде порушено право на повагу до сімейного життя та приватного житла яке гарантується ст. 8 Конвенції «Про захист прав та основоположних свобод людини».

Позивачі та їх представник в судовому засіданні позов підтримали і в своїх поясненнях підтвердили обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача, треті особи та їхні представники в судовому засіданні позов не визнали і просили відмовити в його задоволенні за безпідставністю, в своїх поясненнях підтвердили обставини, викладені в запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено.

Судом встановлено, що що рішенням 28 сесії V скликання від 29.05.2008 р. № 595 Чернівецької міської ради вирішено найменувати нові вулиці в районі вулиці Дібровецької.

Рішенням 43 сесії V скликання від 27.08.2009 р. № 1037 Чернівецької міської ради затверджено детальний план забудови по вул. В.Александрі в м. Чернівцях площею 2,13 га.

Згідно з пунктом 1.3 рішення 46 сесії міської ради V скликання від 26.11.2009 року №1133 ОСОБА_9 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000га. по вул. П. Калнишевського. 7 та надано містобудівні умови і обмеження її забудови на будівництво індивідуального житлового будинку за рахунок земель запасу міста у власність.

На підставі рішення 52 сесії міської ради V скликання від 27.05.2010 року №1340 ОСОБА_9 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га по вул. П. Калнишевського 7. Цільове призначення (використання) цієї земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з пунктом 1.1 рішення 45 сесії міської ради V скликання від 29.10.2009 року №1096 ОСОБА_10 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000 га. по вул. І. Виговського 10 та надано містобудівні умови і обмеження її забудови на будівництво індивідуального житлового будинку за рахунок земель запасу міста у власність.

На підставі рішення 52 сесії міської ради V скликання від 27.05.2010 року №1340 ОСОБА_10 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га по вул. І.Виговського 10. Цільове призначення (використання) цієї земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з рішенням від 29.04.2010 року №1301 51 сесії 5 скликання Чернівецької міської ради ОСОБА_8 було надано у власність земельну ділянку по вулиці В. Александрі 120 Р м. Чернівці площею 0.08га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

На підставі даного рішення 23 червня 2010 року ОСОБА_8 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку.

Позивачі оскаржили рішення 28 сесії міської ради 5 скликання від 29.05.2008р. №595 про найменування нових вулиць, та рішення 43 сесії міської ради 5 скликання від 27.08.2009р. №1037, яким затверджено детальний план забудови по вул. Александрі, посилаючись на те, що таке рішення приймалося без їх участі як мешканців певної території, а також посилаючись на те, що на тому місці ніколи не існувало вулиць та не встановлено жодних табличок з назвами вулиць.

Разом з тим, відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_6», представництво територіальної громади здійснюється не окремими мешканцями відповідних територій, а міською радою, що є органом місцевого самоврядування, який представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято належним представницьким органом місцевого самоврядування відповідно до закону.

Той факт, що раніше на цій території не було вулиць та що не встановлені таблички з назвами вулиць не є доказом незаконності прийнятого радою рішення. Оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень міської ради, які визначені в п.42 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_6».

Позивачі оскаржують рішення 43 сесії міської ради 5 скликання від 27.08.2009р. №1037, яким затверджено детальний план забудови на вул. Александрі також з тих підстав, що при його прийнятті не проводилися громадські слухання на тему «затвердження детального плану забудови по вул. Александрі в м. Чернівцях площею 2,13 га», внаслідок чого думка позивачів не була врахована та відображена у рішенні. При цьому позивачі посилаються на ч. 2 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої затвердження містобудівної документації без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється. Свій позов обґрунтовують тим, що згідно ч. 8 п.4 ст.21 даного Закону для розгляду спірних питань утворюється погоджувальна комісія, до складу якої повинні входити уповноважені представники громадськості.

Разом з тим, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», на який посилаються позивачі, прийнятий 17 лютого 2011 року, а тому його положення не могли регулювати відносини, які мали місце в 2009 році, коли радою приймалося оскаржуване рішення.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_6», громадські слухання - це не інструмент попереднього обговорення містобудівної документації, а зустрічі з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади. При цьому Статутом територіальної громади м. Чернівців не передбачено обов'язкове проведення громадських слухань при вирішенні містобудівних питань.

Позивачі не довели, що оскаржувані рішення орган місцевого самоврядування прийняв з порушенням закону, поза межами своїх повноважень чи з порушенням процедури, встановленої ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_6».

Відповідно до ч.10 ст.59 Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути визнані незаконними в судовому порядку виключно з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України. Позивачі не довели в суді факту невідповідності оскаржуваних рішень Конституції або законам України.

Доводи позивачів ґрунтуються виключно на тому, що вони фактично користуються спірними земельними ділянками, тобто без жодних правових підстав використовують їх для сільськогосподарського виробництва, при цьому не сплачуючи плату за таке користування.

Факт користування земельними ділянками підтверджується їх інвентарними справами. Разом з тим, відповідно до ст.125 ЗК України, право власності, постійного користування чи оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому позивачі не довели наявність у них зареєстрованих прав на спірні земельні ділянки. Тому жодні права позивачів на землю не можуть бути порушені.

Позивачі вважають, що в результаті будівництва в цьому районі підніметься рівень ґрунтових вод, що створить загрозу пошкодження їх будинковолодінь. Представники відповідача, в тому числі й головний архітектор міста, у своїх поясненнях підтвердили, що проектна документація забудови мікрорайону не передбачає зміну рівня землі, а додатком до оскаржуваного рішення передбачено виконання гідротехнічних робіт щодо відведення ґрунтових вод, а тому забудова не може призвести до негативних наслідків.

Поданий позивачами висновок спеціаліста містить заключения про можливість негативного впливу майбутнього будівництва на житлові будинки позивачів. Разом з тим, даний висновок є неналежним і недопустимим доказом з наступних підстав. Він виготовлений спеціалістом ОСОБА_11, яка за освітою є інженером-будівельником та атестована як судовий експерт лише в галузі будівельно-технічної експертизи. Разом з тим, питання, які вирішувалися в даному висновку, були пов'язані з визначенням впливу майбутнього будівництва на існуючі будинки. Такий вплив може чинитися через ґрунтове середовище, та пов'язаний з дослідженням ґрунтів, ґрунтових вод та інших геологічних параметрів, а тому потребує спеціальних знань в галузі геології. Однак до дослідження спеціаліста не додано ліцензії чи інших належних доказів того, що особа, яка проводила такі дослідження, має відповідну освіту, досвід роботи та має право надавати висновки з даного кола питань, в тому числі щодо причинного зв'язку між майбутнім будівництвом та існуючими об'єктами, який здійснюється через ґрунти і ґрунтові води.

Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_11 підтвердила, що не має освіти в галузі геології і не атестована як судовий експерт в цій галузі. Пояснила, що зробила висновок про негативний вплив майбутнього будівництва на будинковолодіння позивачів виходячи з припущення, що забудовники не будуть здійснювати жодних заходів щодо відведення ґрунтових вод. Підтвердила, що у разі, коли такі заходи забудовниками будуть проводитися, негативний вплив виключається. Також підтвердила, що висновок про негативний вплив нею зроблено без проведення будь-яких інструментальних вимірювань, без забору проб ґрунтів та їх дослідження, без проведення будь-яких інших спеціальних геологічних досліджень та без розрахунків параметрів такого впливу.

Таким чином, висновок спеціаліста ОСОБА_11 є неналежним та недопустимим доказом в частині можливого спливу нового будівництва на будинковолодіння позивачів, а тому не може прийматися судом до уваги.

За таких обставин підстав для задоволення позову немає.

На підставі викладеного та керуючись ст.125 Земельного Кодексу України, ст.ст. 10, 13, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в ОСОБА_6», ст.ст. 2, 11, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Чернівецької міської ради, треті особи на стороні відповідача ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання незаконними та скасування рішень відмовити.

З постановою в повному обсязі особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 01 липня 2012 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.Г.Смотрицький