Головуючий у 1-й інстанції: Ореховський К.Е.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
іменем України
"10" жовтня 2012 р. Справа № 1715/8624/12
Житомирський апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області ОСОБА_4 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "11" червня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_4 звернулась до Рівненського міського суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Рівненського міського суду від 11 червня 2012 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо неврахування ОСОБА_4 при проведення перерахунку пенсії 40 % надбавки за вислугу років.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії з врахуванням фактично отриманої 40 % надбавки за вислугу років починаючи з 05 січня 2011 року.
Не погоджуючись з постановою суду ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просила частково скасувати постанову Рівненського міського суду від 11 червня 2012 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, подало апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просило скасувати постанову та прийняти нову якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне не підлягають задоволенню з наступних підстав.
05 січня 2011 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону "Про державну службу від 16.12.1993 року з врахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 25 % посадового окладу та надбавки за ранг, що становить 325,50 грн.
30 березня 2012 року ОСОБА_4, звернулась з заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 40% матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року.
Листом від 10 квітня 2012 року №272/11 Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії.
Судом першої інстанції встановлено, що страховий стаж позивачки становить 37 років 26 днів, в тому числі 16 років 10 місяців 28 днів - робота на посадах державного службовця. Розмір пенсії обчислено із заробітної плати, визначеної згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 (зі змінами).
Згідно з довідкою від 04.01.2011 № 68/05-36, виданою державною податковою інспекцією у м. Рівне, розмір заробітної плати обчислений виходячи із посадового окладу на день звільнення з роботи (станом на 04.01.2011) за посадою головного державного податкового ревізора - інспектора - 1202,00 грн., доплата за спеціальне звання (інспектор податкової служби І рангу) -100,00 грн., доплата за вислугу років (25%) за стаж державної служби 6 років 10 місяців 26 днів - 325,50 грн. Також для розрахунку суми посадового окладу для перерахунку пенсії враховано суму скоригованих надбавок і премій за попередні 60 місяців роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії - 1434,40 грн. Розмір пенсійної виплати обчислений із заробітку 3061,90 грн. (1202,00 грн. плюс 00,00 грн. плюс 325,50 грн. плюс 1434,40 грн.).
Станом на 01.04.2012 розмір пенсійної виплати позивачки становить 2674,29 грн., з яких: - 2633,23 грн. (3061,90 грн. помножено на 86 відсотків) - розмір пенсії за віком, визначений за нормами Закону України "Про державну службу"; - 41,06 грн.-індексація.
За час роботи в органах державної податкової служби позивачка отримувала винагороду за вислугу років, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання" д 12.09.1997 року №1013. Відповідно винагорода за вислугу років фактично нараховувалась на загальний економічний стаж 31 рік 3 місяці у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання (інспектор податкової служби І рангу) в сумі 520,08 грн.
Згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі і інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків, державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання" від 12.09.1997 року №1013 до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається: час роботи в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби затвердженим постановою КМУ від 3 травня 1994 р. №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" з наступними змінами; на підприємствах, в установах та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів інженерів-програмістів, інженерів-системотехнікумів, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. Відповідно винагорода за вислугу років ОСОБА_4 фактично нараховувалась у відповідності до вищевказаної постанови на загальний економічний стаж 31 рік 3 місяці у розмірі 40 % посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України №3723 пенсія державним службовцям визначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія обчислюється із заробітку, в який включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно п.2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату №5 від 13.01.2004 року, що розроблена відповідно до Закону України "Про оплату праці", до складу фонду додаткової заробітної плати входять: оплата за невідпрацьований час: оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством; до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що входять до складу фонду оплати праці, належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31: матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що винагорода ОСОБА_4 за вислугу років в розмірі 40% встановлена як посадовій особі органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати, на неї нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
З вищевикладеного вбачається, що судом першої інстанції правомірно задоволенні позовні вимоги.
Що стосується вимог апеляційної скарги ОСОБА_4 про зобов'язання відповідача включити винагороду за вислугу років в розмірі 40 % матеріальної допомоги на вирішення соціального побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення за період з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року.
Колегія суддів приходить до висновку про безпідставність даних вимог на підставі наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересі особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи 05 січня 2011 року ОСОБА_4 призначено пенсію за віком відповідно до Закону "Про державну службу".
Колегія суддів приходить до висновку, що в зв'язку з тим, що пенсію за віком позивачці призначено 05 січня 2011 року, відповідно з цієї дати у відповідача виникає обов'язок включити винагороду за вислугу років в розмірі 40 % матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення.
Суд першої інстанції постанову від 11 червня 2012 року виніс постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права отже підстави для її скасування або зміни відсутні. Апеляційні скарги ОСОБА_4 та Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України. Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160,195,197,198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області, ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "11" червня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018